Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung EX1: příjemné překvapení

8.6.2010, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Testem si prošel i velmi zajímavý kompakt Samsung EX1. Přináší velký čip s malým rozlišením, objektiv s rekordní světelností, sáňky na blesk a také plně polohovatelný displej. To vše za velmi nízkou cenu. Je ve skutečnosti také tak dobrý?
Samsung při uvedení přístroje EX1 velmi překvapil. Koncept Panasonicu LX3 byl Samsungem dotažen ještě dál. Velký snímač s malým rozlišením zajišťuje nízký šum, a tedy i vysokou kvalitu obrazu. Do citlivosti ISO 200 jsou fotografie naprosto bez problémů, od citlivosti ISO 400 dochází k trochu silnějšímu jasovému odšumování, než by muselo. Snímky jsou tak sice bez jasového šumu, ale detaily by přeci jen mohly být o něco lepší. Naopak barevné odšumění mohlo být trochu silnější, barevné fleky zde zůstávají. Každopádně úroveň snímků je daleko před drtivou většinou kompaktů a dokonce zde téměř nenajdete ani typické patlání pro fotoaparáty Samsung.

Kdo chce z fotoaparátu vytáhnout co nejvíce, může fotit do RAWu. Zde ale narazí na úskalí, neboť RAW soubory mají téměř 25 MB a ukládání i na rychlou kartu je dost pomalé. Je sice možné fotit, zatímco se ukládá na kartu (po jisté prodlevě), ale každopádně to nepotěší. Další stinnou stránkou velkých RAW souborů je nutnost koupit si opravdu hodně velké karty. 4GB karta vydrží na nějakých 150 RAW+JPEG snímků. A to je málo.

Tímhle je však výčet negativ téměř u konce. Objektiv nabízí 3× optický zoom, což sice není mnoho, ale stále více než u konkurenčního Panasonicu LX3. Začíná na velmi širokém ohnisku 24 milimetrů a světelnost objektivu je rovněž naprosto vynikající. Dovolí vám fotit bez blesku i tam, kde to ostatní už dávno předtím vzdali. Výhodou je i to, že i přes kratší ohniska je možné dosahovat poměrně malé hloubky ostrosti a fotografie tak mají trochu zrcadlovkový vzhled.

Kdyby však optická stabilizace byla ještě o něco účinnější, rozdíl ve kvalitě by byl ještě větší. Optické stabilizace u fotoaparátů Samsung nikdy nevynikaly výkonem a bohužel ani EX1 není výjimkou, i když se to lepší. Na konkurenci ji ještě kousek chybí. Zkreslení či vinětace jsou spíše menším problémem, aberace je vidět na nižších clonách v RAWu (JPEG ji docela účinně odstraňuje, rovněž v editoru Samsung RAW Converter se dá velmi dobře a snadno odstranit). Ostrost v rozích je také překvapivě dobrá a i při plně otevřené cloně akceptovatelná.




Ocenění TREFA získává Samsung EX1
za dobré snímky, bohaté možnosti nastavení a nízkou cenu. Logo ocenění je ke stažení zde.


Tělo má krásný a zajímavý design, potěší AMOLED displej, který má vynikající pozorovací úhly i slušný obraz na slunci. Má vysoké rozlišení a je plně polohovatelný. Makro je u fotoaparátu spíše trochu slabší, a tak vyklápění displeje nenajde až tolik využití, kolik by mohlo. Ovládací prvky v podobě okruží a otočných voličů jsou zajímavé, těžko říct, zda lepší nebo horší než standardní tlačítka. Ovládání je prostě jiné. Rozměry i hmotnost fotoaparátu jsou trochu větší, takže nejde přímo o kapesní fotoaparát, více se mu líbí být pověšen kolem krku. Nicméně do kapsy se vejde, to se bát nemusíte.

Rychlost autofokusu je nadprůměrná, rovněž úspěšnost je zejména díky dobré světelnosti mnohem lepší než typický standard fotoaparátů Samsung. Možnosti nastavení expozice jsou poměrně bohaté, kratší čas než 1/1500 s by ale nebyl na škodu, už vzhledem k trochu nižší maximální cloně. Videosekvence sice mají jen VGA rozlišení, ale patří k tomu nejlepšímu, co lze z tohoto rozlišení získat.

Objektiv v protisvětle dělá spíše menší odlesky kolem zdroje světla, o aberaci jsme již mluvili. Velkou výhodou je zde funkce Inteligentní rozsah, což je jen jiný název pro hardwarové HDR. Fotoaparát zde ukazuje, že na hardwarové HDR není třeba rychlého sekvenčního snímání CMOS čipů, ale že to jde i s velmi pomalým CCD. Jednoduše to chce chytře provést a překvapivě verze od Samsungu patří k těm nejpovedenějším, které jsem viděl. Stíny prosvětluje dobře a ještě lépe zabraňuje přepalům.

Ve výsledku lze říci, že nový EX1 je velmi povedený fotoaparát. Pokud se fotí do JPEGu, je vhodný pro všechny, kteří chtějí svižný přístroj s dobrou kvalitou obrazu a možností fotit i v horším světle z ruky. Akční fotografy bohužel kvůli pomalé práci s RAWem fotoaparát rozhodně nepotěší a osloví spíše klidné jedince. Všechny ale potěší velmi příznivá cena přístroje, která se také podílí na tom, že Samsung EX1 mohu i přes pár nedostatků vřele doporučit. Potenciál přístroje sice nebyl beze zbytku využit, ale za danou cenu je EX1 velmi dobrá volba.


Výborná kvalita obrazu (zejména do ISO 200)
Vyšší barevný šum (od ISO 400)
Neuvěřitelně světelný objektiv
Pomalé snímání do RAWu
Rychlé ostření i zpracování obrazu
Průměrné makro
Zajímavý design
Chromatická aberace (v RAWu)
Vynikající plně polohovatelný AMOLED displej
Ikona Odkaz na databázi
Skvělý HDR režim
Ikona Odkaz na databázi
Nízká cena
Ikona Odkaz na databázi
Cena v době testování: cca 9000 Kč s DPH


Za zapůjčení fotoaparátu Samsung EX1 děkujeme Samsungu.
 
Fotoaparát Samsung EX1 a široký výběr dalších produktů naleznete na www.fotoskoda.cz.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.