Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Korekce automatického nastavení expozice: žádné čáry !

12.5.2003, Zdeněk Michálek, článek
Dnes už se téměř každý digitální fotoaparát honosí tím, že umožní korekci expozice - třeba v rozsahu -1,5EV až +1,5EV. O co přesně jde a jak toho využít ?
Automatické nastavení expozice u digitálních (a samozřejmě i běžných) fotoaparátů je vynikajícím vynálezem, zvlášť v kombinaci s poloautomatickými režimy (priorita času, priorita clony), automatickými režimy (režim "sport", režim "krajina") a vhodně zvoleným typem měření (integrální, bodové, zonální). To ostatně podrobně popisuje David Dvořák v jedné z částí Školy fotografie Digimanie.

Ne právě zřídkavé jsou ale i případy, kdy automatika potřebuje pomoci, aby snímek "za něco stál". A právě o tom bude dnešní článek.


Automatické nastavení expozice


Většinou používané režimy měření expozice (zonální, integrální) vycházejí z průměrování.

Jinými slovy - vezme se snímek nebo jeho jistá část (typicky střed) a změří se celkové množství na něj dopadajícího světla. Jinými slovy - záběr se stejným množstvím světlých a tmavých objektů bude mít stejnou expoziční hodnotu (exposure value - EV) jako souvislá neutrální šedá plocha.

Systém průměrování funguje výborně pro většinu záběrů, u nichž je poměr světlých a tmavých objektů přibližně v rovnováze nezávisle na tom, zda je celkově světla hodně nebo málo a zda je světlo přirozené nebo umělé. Všechno je tak v pořádku (nebo téměř v pořádku) v nějakých 80 až 95% záběrů za běžných podmínek.

Problémy ovšem nastávají v případech, kdy podmínka rovnováhy splněna není, tj. výrazně převažují světlé nebo tmavé objekty. Expoziční automatika se snaží extrém vyrovnat - a na záběru sluncem zalité zasněžené zimní krajiny jsou obličeje všech lyžařů černé, protože doba expozice se přizpůsobila výrazně převažující ostře bílé ploše záběru.

Tento problém se v zásadě dá řešit třemi způsoby:
  • přepnutím na manuální režim (a nastavením expozice a clony podle vlastního uvážení)
  • přepnutím na bodový režim měření (s rizikem, že špatně zvolíte měřený bod)
  • ponecháním automatického režimu a nastavením korekce expozice pro dané prostředí.

Jak korekce expozice vypadá "v reálu"


Teď byste si mohli myslet, že bílý sníh vykompenzujeme nastavením "záporného" EV, čímž se "ztmaví" celý snímek. CHYBA ! Vy potřebujete přesný opak: říci fotoaparátu, že ta velká převaha bílé, která se mu "nezdá", je skutečně v pořádku - jinými slovy že pokud z jeho hlediska snímek vychází jako přeexponovaný, je to vlastně v pořádku. Takže - nastavíme "kladné" EV a lyžaři budou opět světlé pleti.

Pár ilustračních záběrů s histogramy (histogramy jsou grafy ukazující kolik procent odstínu dané barvy je obsaženo ve snímku - na vodorovné ose proto je v tomto případě jas ("vlevo" je nulový, neboli černá barva, vpravo "100%", tj. nejbělejší bílá), na svislé ose je množství odstínu ve snímku. Tak v levé třetině jsou "stíny", v prostřední "polotóny" a v pravé "světla".


Barevná škála a šedá škála na víceméně neutrálním pozadí. Korekce expozice neni nezbytná, všechny stupně šedé škály jsou "přirozené".
Ikona Odkaz na databázi

Histogram: všimněte si tří významných "špiček": výrazně převládají polotóny, jsou tu ale i téměř úplná "světla" a "stíny".
.
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi

Stejná scéna po přiložení bílého papíru. Více než polovina snímku je bílá, což je daleko od rovnováhy - expoziční automatika se snaží scénu zatmavit. Výsledek - místo jasných barev myší šeď, je potřeba korekce.
Ikona Odkaz na databázi

Histogram: a tady to máme potvrzeno. Světla téměř vymizela, vše je posunuto do stínů. Pokud nemáme možnost snímek nafotit znovu, je to průšvih - takhle "ujeté" úrovně už i po jejich korekci Photoshopem (nebo něčím podobným) způsobí snížení kvality fotografie.
.
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi

Scéna zůstává stejná jako v předchozím případě, jen jsme nastavili korekci expozice na +1.5EV. Bílý papír je zase bílý a i šedá a barevná škála se vrátila tam, kde byla na začátku.
Ikona Odkaz na databázi

Histogram: původní tři špičky se opět vrátily na svá původní místa. Trošku asi bude problém s "ořezáním" bílé - levý horní roh papíru je už "na doraz", to už ale nebude až takový problém vyretušovat.


A doporučení závěrem ?


  • Pokud na vašem záběru dominuje bílá, případně fotíte "proti světlu" a nemůžete změnou své pozice docílit lepších světelných podmínek, nastavte "kladné" EV
    .
  • Pokud na vašem záběru dominuje černá a vy z ní nechcete mít tmavě šedou, nastavte "záporné" EV
    .
  • Pokud je expoziční rozsah záběru větší, než váš fotoaparát zvládne (typicky má - chudák - k dispozici jen 256 úrovní od každé barvy, ve skutečnosti ještě méně), máte problém. Musíte zvážit, zda jsou pro vás důležité "tmavé" části snímku (obličeje,detaily) - pak nastavíte velké "kladné" EV s tím, že bílou trochu "oříznete" a následně při úpravách doretušujete nebo naopak upřednostníte světlé detaily s tím, že obličeje budou jako mouřeníni.
    Ideálním řešením je ale dodatečné nasvětlení snímku, kterým nežádoucí kontrasty trochu omezíte.