Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon EOS350D: povedený upgrade třístovky

22.2.2005, Marek Kuřina, aktualita
Canon se rozhodl nahradit ve svém portfoliu velice úspěšnou digitální zrcadlovku s výměnnými objektivy EOS 300 D. Tento upgrade dostal označení EOS 350 D a kromě celé řady vylepšených parametrů by měl produkovat snímky s minimální hladinou šumu i při ISO 1600, což si ovšem budeme moci ověřit až se nám novinka dostane do rukou, resp. do redakčního testu. Jak se dalo čekat, třistapadesátka už má osmimegapixelový snímač a o dokonalé zpracování dat z něho získaných se postará nový procesor DIGIC II.
Novinka se oproti svému předchůdci zmenšila (je o 10 procent lehčí a také výrazně menší: 127 x 94 x 64 milimetrů), což je již obecný trend, kdy se výrobci snaží i u prakticky profesionálních modelů dosáhnout toho, aby fotopřístroje nebyly zbytečně veliké a především těžké (viz upgrade A2-A200). Ovšem design není pochopitelně u tohoto fotopřístroje to nejdůležitější. Pojďme pěkně po pořádku: jak už jsme naznačili, tak novinka je vybavena osmimegapixelovým CMOS snímačem (velikost APS-C), takže fotoaparát má v porovnání s 35mm fotoaparáty 1,6násobné zvětšení (ořezový faktor). K dispozici jsou dva barevné prostory sRGB a Adobe RGB. Díky uvedenému snímači můžete s novinkou nasnímat fotografie v těchto třech rozlišeních 3456 x 2304, 2496 x 1664 a 1728 x 1152 bodů. Citlivost snímače se pohybuje od 100 až do 1600 ISO (v automatickém režimu od 100 do 400 ISO). Na použitý snímač se podíváme ještě trochu podrobněji, proptože by měl mít novou konstrukci usazení buněk, která by ve výsledku měla vést ke zlepšené schopnosti izolovat veškeré reziduální náboje zůstávající po resetu pixelu. Tento zbytkový náboj je potom odečítán od expozice, a tím se odstraňuje statický strukturový šum. Podle výrobce by proto i fotografie pořízené při maximální citlivosti 1600 ISO měly být "postiženy" pouze minimální hladinou šumu.




Objímka fotoaparátu pro objektivy EF-S přímo pracuje se všemi více než 60-ti objektivy Canon EF. Je rovněž kompatibilní se čtyřmi objektivy EF–S vyvinutými pro digitální zrcadlovky Canon formátu APS-C (EOS 20D a EOS 300D) . Model by měl být na digitální zrcadlovku také velmi svižný: startuje za 0,2 sekundy, takže prakticky ihned. Zpracování dat zajišťuje obrazový procesor DIGIC II, díky kterému model zvládá zhotovit rychlostí tří snímků za sekundu sérii 14 fotografií za sebou (ve formátu JPEG). Korekce vyvážení bílé v odchylkách modrá/jantarová a purpurová/zelená je dostupná v ±9 úrovních. Bílou si lze pochopitelně vykalibrovat i manuálně. Snímky se ukládají na paměťové karty typu CompactFlash (I, II podporován je i Microdrive) ve formátech JPEG a RAW (nově je možný i současný zápis ve formátech RAW a Large JPEG). S fotopřístrojem je standardně dodáván software pro zpracování RAW snímků Digital Photo Professional.

Autofokus je sedmibodový a vybrat si můžete jeden z režimů jednosnímkový AF (pro fotografování individuálních snímků), inteligentní AF-servo (pro prediktivní sledování objektů přibližujících se rychlostí až 50 km/h) a inteligentní AF (přepíná automaticky mezi režimy jednosnímkový AF a inteligentní AF-servo při detekování pohybujícího se objektu). Oproti EOS 300D umožňuje již přímý výběr z těchto tří režimů zaostřování. S objektivy EF s automatickým zaostřováním je možné ruční doostřování. Zaostřit je možné také manuálně.



Zabudovaný blesk má směrné číslo 13 a je posazen výše nad optickou osu než u modelu EOS 300D, což povede k potlačení efektu červených očí a sníží také riziko stínů od tubusu objektivu ve snímcích. Rozšířen je také úhel pokrytí: nyní jsou podporovány objektivy s ohniskovou vzdáleností až 17 milimetrů. Kompenzace zábleskové expozice ±2 kroky s krokem nastavení 1/3 nebo 1/2 je možná jak pro vestavěný blesk, tak pro všechny zábleskové jednotky Speedlite řady EX. Nesmíme zapomenout ani na expoziční režimy, kromě plného manuálu či automatiky jistě využijete i režimů s prioritou clony nebo času a šesti scénických režimů (například Noční portrét, Sport, Krajina nebo Portrét). Samotná expozice se měří ve zónách (35), s důrazem na střed, anebo bodově. K dispozici je i korekce expzice v rozsahu +-2EV po půl nebo po třetinových krocích. Rozsah závěrky se pohybuje od 1/4000 až do 30 sekund. Novinka je už vybavena rychlejším rozhraním USB 2.0. Disponuje také technologií PictBridge pro přímý tisk na kompatibilní tiskárny.

Model EOS 350 D je skutečně povedeným upgradem, a to nemáme na mysli pouze již osmimegapixelové rozlišení snímače, ale především díky novému procesoru má rychlejší provoz i kvalitnější sekvenční snímání. Řadu uživatelů potěší i přepracovaný design a rychlejší USB rozhraní. V setu s objektivem se bude tento černočerný "rebel" (na americkém trhu se totiž objeví tato digitální zrcadlovka pod označením Digital Rebel XT) prodávat za 1 099 euro. První zájemci se ho ovšem dočkají až koncem dubna.

Specifikace:

Canon EOS 350 D
  • Snímač: 8,2 milionů obrazových buněk
  • Maximální fyzické rozlišení snímku: 3456 x 2304 bodů
  • LCD displej: 1,8", rozlišení: 115 000 pixelů
  • Paměťové médium: Compact Flash I nebo II
  • Rozměry: 127 x 94 x 64 milimetrů
  • Hmotnost: 490 gramů (pouze tělo a bez baterie)