Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon: největší CMOS snímač na světě hledí do vesmíru

20.9.2011, Michal Srna, aktualita
Rozměry plochy CMOS snímače činí 202 x 205 mm, což je 40 x více než u snímače v komerčně prodávaném modelu EOS-1Ds Mark III. Při takovýchto rozměrech nepřekvapí citlivost, která je 100 x vyšší než u současných snímačů v DSLR.
Nedávno Canon oznámil dosažení dalšího milníku v oblasti vývoje extrémních CMOS snímacích senzorů. V lednu tohoto roku nenápadně poskytl tokijské univerzitě a její Kiso observatoři vcelku unikátní CMOS snímač. Až nyní Canon zveřejnil jeho parametry, nad kterými se každému fotografovi začnou sbíhat sliny.



Schmidtův teleskop v Kiso observatoři tokijské univerzity - zde je nainstalován největší CMOS z dílny Canonu


Rozměry samotné aktivní plochy snímače činí 202 x 205 mm, což se dá přirovnat ke 40 násobku velikosti současných full-frame CMOS snímačů, které jsou použité například v komerčně prodávaném modelu EOS-1Ds Mark III. Zároveň se tak stává největším CMOS snímačem na světě tvořeným jako jeden celek. K výrobě jednoho kusu tohoto snímače byl použit 300mm wafer.

Díky takovýmto rozměrům je citlivost snímacího senzoru 100 x vyšší než v případě jakékoliv současné DSLR a CMOS je schopný pořizovat obrazová data v maximální kvalitě již při osvětlení pouhých 0,3 lx (luxů). Jen pro zajímavost takováto hodnota osvětlení je například za jasné noci venku, když je úplněk.



CMOS snímač použitý v teleskopu (vlevo), 35mm full-frame CMOS z modelu EOS-1Ds Mark III (vpravo)


Možná se ptáte, k čemu takovýto CMOS snímač slouží? Observatoř jej používá ve svém Schmidtově teleskopu k nahrávání videa rychlostí 60 snímků/s. Zaznamenává pohyby vzdálených a malých meteorů, které krouží kolem Země. Zorný úhel, který je teleskopem zachycován, činí 3,3° x 3,3°.

Jen možná trochu zamrzí, že příběh největšího CMOS snímače na světe nebude dopovězen až do konce. To nejdůležitější, tedy rozlišení CMOS snímače, zatím zveřejněno nebylo. Nezbývá než doufat, že v další tiskové zprávě od Canonu tato informace již chybět nebude.

Do komerčně prodávaných fotoaparátů se samozřejmě takto veliký snímač nikdy nedostane, ale bylo by zajímavé pořídit si nějaké klasické fotografie pomocí něj, co myslíte?

Zdroje: www.photographyblog.com, www.ioa.s.u-tokyo.ac.jp