Tak tohle taky zlaté časy digitálních foťáků nepřinesly. Výrobce u foťáku s výměnnými objektivy předpokládal, že si zákazník koupí několik takových objektivů a tak existují různé typy výměnných objektivů.
Zatímco u kompaktů zcela nesmyslně předpokládal, že zákazník bude mít vždy jen jeden univerzální přístroj. A tak jsme se nikdy nedočkali dvojice kompaktů, kde jeden by měl rozsah ohnisek např. 24-120 mm a druhý např. 120-480 mm.
A... najednou to jde, tento přístroj má rozsah 100-400 mm a dokonce se prodává samostatně.
Pochopitelně je to úplný shit k ničemu, ale zlaté časy digitálních foťáků tehdy mohly vyvinout něco mnohem lepšího.
Jen se to zbytečně promarnilo, škoda!
Odpovědět0 1
"dvojice kompaktů, kde jeden by měl rozsah ohnisek např. 24-120 mm a druhý např. 120-480 mm."
Takyto koncept by sa podla mna prilis masovo neujal. Mozno by sa naslo par nadsencov ktori by to uvitali (ja a ty) ale pokial si niekto kupuje kompakt (a nie CSC alebo DSLR) tak jeden z dovodov je obvykle aj to, ze chce mat jeden univerzalny pristroj na vsetko a nechce so sebou nosit dalsie pristroje / tela / objektivy. Takze taky clovek by sa poohliadol skor po niecom, co ma 24-480mm.
Je pravda, ze vecsi rozsah ohnisk byva obvykle spojeny s kompromismi v kvalite. Ale ono je to v skutocnosti kompromis troch faktorov - rozsah / kvalita / cena. Napriklad utrazoomy Panasonic FZ150 a FZ200 ukazali, ze je mozne vyrobit opticky pomerne kvalitny objektiv s velkym rozsahom. Je to len otazka ceny. A ja osobne som ochotny si za takuto kvalitu spojenu s univerzalnostou priplatit.
Odpovědět2 0
Masově by se určitě neujal, ale pro "pár" lidí by to nejspíš také nebylo. Potkal jsem v minulosti dost zrcadlovkářů na různých akcích s více jak jedním tělem právě proto, že měnit objektivy je mnohem méně pohotovější, než střídat těla. A zde to je bez kompromisů (anebo takřka bez) v optické kvalitě kresby.
V kontextu míry zákaznického zájmu mi tedy přišla např. řada foťáků s možností měnit modul (snímač + objektiv) od spol. Ricoh jako mnohem okrajovější řešení. A přitom se to vyrábělo poměrně dlouho a vzniklo několik modelů v této řadě.
Odpovědět0 0
Lenže "masovosť" určuje výslednú cenu.
Odpovědět0 0
Choakinek
Jak nebyly možnosti... využíval jsem dvojici Canonů G1 X mark ll a G3 X s úhlovým společným hledáčkem. Vešlo se to do malé brašničky a v terénu neřešil výměnu skel, bylo to dost pohotové.
Odpovědět1 0
Ale díky tomu, že má objektiv G3 X "kompletní" rozsah, tak:
1) Stejně vznikají optické kompromisy v rámci delších ohnisek (kratší ohniska nahrazuje G1 X)
2) Objektiv je o trochu větší, než by byl s absencí kratších ohnisek anebo v rámci delších ohnisek poskytuje horší světelnost, zatímco s absencí kratších ohnisek by poskytoval světelnost lepší.
Odpovědět0 0
způsob, jak ukázat absurditu focení mobilem... :-D
Odpovědět0 0
Takto koncipovany fotak asi naozaj nema ziadny priamy prakticky vyznam, ale mohol by mat nepriamy vyznam - mohol by inspirovat inych vyrobcov k niecomu podobnemu, prepracovanejsiemu, co by uz mohlo byt pouzitelnejsie.
Len tak namatkou ma napadlo ze kedysi existoval taky modul k mobilu - boli to objektiv + elektronika z RX100, ale s tym ze pre ovladanie a zobrazovanie to bolo sparovane s mobilom. Mozno to popozenie take Sony aby uviedlo na trh podobny modul, ale s teleobjektivom z RX100 VI. Alebo modul od Panasonicu s objektivom z TZ100 :)
Odpovědět1 1