> reducing the appearance of image noise by up to 75%
v preklade: znizuje sum az do hodnoty 75% => teda maximalne o 25%?
Odpovědět0 0
vdx
|
1.4.201212:48
oprava: znizuje mnozstvo sumu (o hodnotu) az do 75% - čiže od 0 do 75% ;)
Odpovědět0 0
Petr Karas
|
18.9.201116:35
Dobrý den, mám otázky, které se tohoto typu canonu přímo netýkají; pokud si přesto najdete čas je odpovědět, budu rád.
V jedné z odopovědí v této diskusi zmiňujete čip CMOS BSI (takový má třeba nikon p300). Lze v krátkosti napsat, jaký je rozdíl mezi "obyčejným" čipem CMOS, mezi čipem CMOS BSI a čipem CMOS EXR (např. Fuji X10). Který z nich je v této velikosti (tedy pro profikompakty) nejlepší - nemluvím teď o rychlosti záznamu, ale o obrazové kvalitě. Překonává některý z nich čipy CCD?
A ještě spekulativní otázka. Některé anglické stránky odhadují, jak bude vypadat budoucí G13. Kromě těch, jež pochybují, zda vůbec vůbec nějaká G13 ještě bude, se objevují i velmi optimistické "rumors", jež mluví o světelnosti 1,8 a hlavně o čipu 4/3-nového systému (17,3x13 mm). Je vůbec technicky možné tak velký čip do kompaktu instalovat? Pokud ano, proč už to výrobci neudělali dříve? Myslíte si, že zmíněné "pověsti" o velikosti čipu G13-ky, případně o zmíněné světelnosti, mohou být pravdivé?
Tak se ty otázky trochu namnožily:). Ještě jednou velký dík, pokud si na jejich odpověď najdete čas. Přeji vše dobré a děkuji za Vaše velmi kvalitní recenze. Petr Karas
Odpovědět0 0
Dobry den.
Nejhorsi variantou je obycejny CMOS. Ma velmi nizky fill faktor, coz znamena, ze velka cast svetla se nedostane k svetlocitlivym bunkam (vodice - hradby mezi pixely jsou prilis siroke - cip si predstavte jako pole zkumavek, kde na dne je svetlocitliva plocha). CMOS BSI ma tuto vrstvo vodicu otocenou, ty jsou tedy za cipem a ne pred nim (nase virtualni "zkumavka" je tak mnohem kratsi a z tenciho skla), na citlivou vrstvu dopada mnohem vice svetla. CMOS EXR vyuziva take BSI technologii, jsou tam jen jinak rozesety pixely a barevne filtry. Co se tyce kvality zaznamu, zejmena na nizsich citlivostech ma CCD stale navrch, trpi nizsim sumem a miva o neco lepsi barvy. Na druhou stranu u vyssich citlivosti se sum u CMOS cipu zvysuje jen malo, kdezto u CCD vyrazne. Na vysokych citlivostech tak CMOS foti lepe nez CCD (pokud bereme stejne velke cipy se stejnym rozlisenim). V zasade ale nelze rici, ktere reseni je lepsi. Kazde ma sve pro a proti, dnes se ale hodne prosazuje CMOSy, a to diky mnohem levnejsi vyrobe (a o naklady jde predevsim, ze? :-)), vyssi rychlosti a tedy snadne moznosti tam dat treba Full HD video,...
Do kompaktu je mozne instalovat velky cip, jenze velky cip vyzaduje velky objektiv. Takze bud to nemuze mit zadny zoom, nebo jen velmi maly, pripadne to nemuze mit prilis dobrou svetelnost. V minulosti byly kompakty s 2/3" i vetsimi cipy docela normalni, mely i pomerne velky zoom a slusnou svetelnost, ale take jedina kompaktni vec na nich byla ta, ze se tomu nedal odmontovat objektiv. Co se tyce G13, tezko rici, co bude, protoze Canon chysta behem nasledujicich dvou mesicu dve "revoluce". Mozna to bude nejaky CSC fotoaparat, coz by mohla byt jedna z revolucnich veci, ktere me napadaji. Pokud by G13 mela byt nejak revolucni, musely by tam dat alespon 2/3" cip a vratit svetelnost do dob, kdy byla F2,0-F3,0. Nechme se překvapit.
Odpovědět0 0
Mna zaujal (konecne) novy procesor.
Zaujimave je ze ho nepouzili najprv v zrkadlovke...
kedze spracovava 4x viac informacii a je 6x rychlejsi => teda v reale sa spracovanie zrychlilo len o polovicku...
Co ine okrem spracovania sumu a pridaniu multi-WB je v nom nove?
Odpovědět0 0
https://www.digimanie.cz/art_doc-67BCCD2DF7A9F53EC125763F0044663D.html
nejhlavnější výhodou CMOS čipů je nižší cena, pro zákazníky se to servíruje -sic pravdivě- v pláštíku vyšší rychlosti. Ano, CCD nestíhá velké rozlišení - viz. ukrutně dlouhé časy ukládání RAW - ale s prominutím, ať jdou s tím rozlišením do háje. Obrazová kvalita CMOS je zákonitě horší - buňky jsou podstatně menší.
Odpovědět0 0
Co ma CCD technologie spolecneho s dobou ukladani RAWu?
Odpovědět0 0
asi nic, co? :-(
Odpovědět0 0
Kikapu1, pytal som sa co je noveho v procesore, nie senzore.
Samozrejme aj senzor je zaujimavy .. je to len druhy Canon-acky senzor. Ten prvy bol v SX1 a moc sa nepodaril...
Odpovědět0 0
sory, vlčí mlha...
Odpovědět0 0
Ještě upřesňuji. V S100 je baterie NB-5L, která má zhruba o pětinu vyšší kapacitu (1120 mAh), než odlišná (nekompatibilní) baterie NB-6L, která se v kapacitě 940 mAh dodává s Canonem S95. Žrouta GPS to sotva zachrání. Labužníky, kteří touží stále po něčem novém, jistě také potěší tradiční změna ovládání a zpřeházení funkcí tlačítek - včetně koše na odpadky.
Na dpreview opravdu mají tabulku (
http://www.dpreview.com/previews/canons100/page3.asp), kde je uveden při ekv. 50 mm proti S95 úbytek světelnosti pro S100 asi dvě třetiny EV, jinak to dělá v průměru cca jednu třetinu EV. Nejde o život, ale špatné je tradičně ještě horší.
Jak to že Fujifilm FinePix X10 dokáže při 28 až 112 mm udržet světelnost 2.0 až 2.8, při jen o málo větších rozměrech - a Canon ne - to je mi záhadou :-) Resp. proč Canon neudělá aspoň jeden foťák, který by měl vysněnou historickou světelnost Canonu G1, tedy tehdy při trojnásobném zoomu moderními technologiemi dnes nedostižitelný rozsah 1:2,0-2,5? Konečně do clony čtyři na nejdelším konci bych to ještě při portrétním ekv. 100 - 120 mm bral bez komentáře. Esstovkových 5,9 je ovšem spíš než k smíchu - k pláči.
Odpovědět0 0
Je to jednoduche, vice lidi slysi na zoom nez na svetelnost... A marketing je pochopitelne velmi rad vyslysi.
Odpovědět0 0
Nepochopitelné inovace. Měl jsem devadesátku, mám S95, ale tohle bych si nekoupil, ani v akci "dnes zadarmo". Kvituji lepší ergonomii, to ano. Papírové zvýšení kvality fotek mě nezajímá, praxe ukáže. S95 fotí naprosto OK. Změněný objektiv má nešťastný rozsah s ještě nesmyslnějšími světelnostmi (opravdu na ekv. ohnisku 50 mm ztrácí skoro 1EV? oproti S95? - nečetl jsem odkaz v diskusi, ale to by byla rána...). Baterka sice vydrží docela dost na ty pidirozměry, ovšem s GPS se to jistě změní. K horšímu. Pro výrobce předražených baterií skutečný break :-) Třeba to bude nějak funkčně a elegantně vyřešeno, aspoň co do funkcí, když ne do spotřeby, kdo ví. Zatím bych doporučil supům, aby si pohlídali výprodej S95. Je to slušný stroječek bez nesmyslností. Není dokonalý, ale je kapesní a dělá velmi slušné fotky. Ovšem nezakrývám zvědavost, jak u Fuji zvládli to, na co už léta my hledáčkaři čekáme.
Odpovědět0 0
Irving
|
16.9.201115:08
Me teda Canon dost zklamal, v dobe, kdy vetsina konkurence jde u profikompaktu cestou svetelnych objektivu vydat neco takoveho... No, uvidime jak uspeji. Jinak co Samsung a Panasonic, chystaji nastupce svych profikompaktu?
Odpovědět0 0
Áno, ten priebeh svetelnosti je horší (i keď hodnota 2,0 na širokom konci je stále výborná, porovnaj s G12). Je to asi daň za zoooom. Na druhej strane Samsungu EX1, ktorý má svetelnosť f1,8 - 2,4 v každej druhej recenzii vyčítali nedostatočný dlhý koniec (72 mm eq. tuším). Tak je otázka, kto do toho výrobcov tlačí.
Odpovědět0 0
Ty trendy jsou fakt divné, nevím odkud se bere poptávka po rozsahu ohnisek v takovém divném rozpětí. Když pominu, jak obtížně se fotí na kompaktu s tak krátkým koncem - kde to opravdu využiju? Možná nějaké pokus foto, ale na klasickou krajinu to příliš změní perspektivu. V časech kinofilmu mi učaroval Olympus Mju:2 s pevným objektivem 35mm f:2,8 -ač pevný, vyjížděl :-) . Na krajinky super, na focení v místnost-i takové to rodinné cvakání- taky. Profi zoom Nikkor měl rozsah 35-70 při f:2,8 a vážil snad kilo, sakryš, to bych bral - buď pevnou 35/f2 - 2,8 nebo světelný zoom s krátkým rozsahem, začínající na max. 28mm, raději 35mm - kvůli lepší kresbě a menšímu zkreslení. Ale to je pět kilo teorie. Co se určitě Canonu ale povede, bude zrychlený doprodej starších modelů, protože tohle asi moc lidí nepřesvědčí.
Odpovědět0 0
Irving
|
16.9.201116:49
No tak to mas stesti, blizi se Fuji X10, to vypada ze by mohl byt fotak presne pro tebe, jeste zalezi, jakou nasadi Fuji cenu, ale snad to neprezenou.
Odpovědět0 0
vzhledem k tomu, že mně zajímá jenom krátký konec - fakt krajinky, nic víc - tak si časem pořídím S95, Fuji je sladká, ale moc čouhací. Měl jsem krátce Samsung NX100 + 20-50, prodal jsem to jen proto, že jsem potřeboval dát dohromady prachy na Nikon D7000 + 16-85, byl super, jen mi chyběla v praxi stabilizace - v jedné situaci obstál lépe tátův Panasonic LX2, to je co říct na margo stabilizace, co? S95 je placka, výstup hezký, škoda že ten objektiv alespoň nezachovali. Ty větší profikompakty mi ani nepřijdou jako doplněk k DSLR ale spíš jako hlavní foťák, třeba ta Fuji zrovna tutově. A je překrásná, voni už mi brnkají dlouho s tím jejich retro stylem :-)
Odpovědět0 0
Tak Canon prekvapil, nepočul som žiadne avíza o nástupcovi S95 a je tu. Kvitujem zachovanie kompaktných rozmerov a širšie základné ohnisko, aj predĺženie rozsahu môže za istých okolností pomôcť, i napriek horšej svetelnosti na dlhom konci. Som zvedavý na nový CMOS čip, zatiaľ stále CMOSy na nízkych ISO šumia o niečo viac ako CCD, uvidíme, ako zvládli odšumovacie algoritmy a ako sa to prejaví na ostrosti snímkov. Buďme radi aj za navýšenie rozlíšenia "iba" na 12 MPix (hoci pôvodných 10 MPix stačilo každému) a nie na šialené hodnoty 16 MPix a pod. ako iné nové kompakty.
Celkom nerozumiem sťažnostiam na chýbajúci hľadáčik, väčšina profikompaktov ho nemá (a ak má, ich použiteľnosť je obmedzená) a pri tomto konkrétnom modeli by to išlo priamo proti filozofii foťáku, t.j. zachovať najkompaktnejšie rozmery spomedzi konkurencie. Celkovo sa javí S100 ako ideálny doplnok pre majiteľov lepších DSLR, ktorý si vezmú tam, kde DSLR nemôžu/nechcú vláčiť, ale chcú slušnú kvalitu výstupu. Len avizovaná cena cez 500 eur je trochu silná káva a ide priamo proti tomuto určeniu ako druhého záložného foťáku.
Odpovědět0 0
O pripravovane S100 toho na internetu kolovalo docela dost :-) Vyhodou S100 je citlivost ISO 80, takze denni fotky by i pres CMOS snimac (patrne bez BSI) nemusely byt vubec spatne. Predpokladam, ze cena klesne podobne jako u S90 a S95. Kazdopadne zoom az tak moc natahovat nemuseli, svetelnost mela byt prednejsi.
Odpovědět0 0
BTW, cena v dolarech byla stanovena na $430, coz by pri klasickem prepoctu zhruba kolem 22Kc (vcetne DPH, marzi a vseho mozneho) za dolar davalo zhruba 9500 Kc s DPH. Tak jsem zvedav, cemu to bude bliz.
Odpovědět0 0
chci vidět tu nekonečnou řadu nadšenců co to za 509 euro koupí
Odpovědět0 0
Kdyby se vyp*dli na GPS a dali tam raději aspoň nějaký hledáček...
Odpovědět2 0
Pak by to ale nebylo bud tak kompaktni, nebo by displej musel byt podstatne mensi...
Odpovědět0 0
Tomu pane Šurkala rozumím, ale například můj na RC letadle provozovaný IXUS 100 IS ten hledáček má... Je tedy pohled klíčkovou dírkou do tunelu, ale za slunečného dne je to často jediný způsob jak vidět aspoň něco...
Ale holt takový je trend - focení i točení předpažmo :)
Odpovědět0 0
no, hledáček je jistě dobrá věc, ale v případě kompaktu by se mi líbil jen EVF kvůli kontrole přepalů, na Oly C4000 jsem průhledový hledáček měl a byl pro mně nepoužitelný, žel. GPS je zřejmě otázkou zvyku, v případě zdařilého modulu bych to třeba využil na kole v terénu - nafocená vyjížďka může být rovnou sestavenou mapou :-)
já jsem teda zvědavý na výsledky testů, nový snímač, to může být pokrok, povinné módní rozšíření ohniska ve mně už moc důvery nebudí...
Odpovědět0 0
Jestli ono kvůli tomu GPS i ta žalostná výdrž baterie....
Odpovědět0 0
Nee, zapnuta GPS se pri mereni vydrze nepouziva. Ostatne i S95 mela tusim neco kolem 220 snimku a v praxi vydrzela hodne pres 300.
Odpovědět0 0