Canon USA oficiálně popřel odložení prodejů EOS R5
2.8.2020, Milan Šurkala, aktualita
Canon EOS R5 vzbuzuje překvapivé emoce, ale kupodivu ne tam a ne takové, jaké bychom čekali. Také se objevila zákulisní informace, které ale Canon popřel. Ta se týkala toho, že fotoaparát bude svoláván a zamíří do prodeje až v listopadu.
Někdy se stanou věci, které výrobce moc neočekává. Canon tak zažívá překvapivě negativní přijetí fotoaparátu EOS R5 od veřejnosti, ačkoli je v podstatě fotoaparátem snů, který od něj každý chtěl už dávno. Místo toho, co nadprůměrného EOS R5 vlastně přináší, tak diskuzní fóra na internetu řeší spíše zbytečnost 8K videa, které dnes nenajde využití. Je pravdou, že 8K obraz se dnes v podstatě ani nedá skoro na ničem přehrát, ale tvorba 8K videa ani není cílem tohoto fotoaparátu. 8K totiž umožňuje kouzla s výstupem do 4K nebo jiných rozlišení (over-sampling s vyšší ostrostí, bezeztrátový zoom bez rizika focus breathingu a podobně).
Další výtky směřovaly na přehřívání. Canon totiž vydal oficiální tabulku toho, jak moc dlouho vydrží fotoaparáty natáčet, přičemž v 8K jde o 20 minut, ve 4K pak o trochu déle podle režimu a obavy vzbuzovaly především několikaminutové časy pro ochlazení. Pokud však člověk vyloženě nenatáčí jednu dlouhou událost bez přestávky např. v 8K, neměl by se s takovým problémem výrazněji setkávat. Toto vyústilo dokonce v to, že se objevily zvěsti o svolávání fotoaparátů EOS R5 zpět k výrobci, který měl provést hardwarové úpravy pro vylepšení chlazení a produkt se dle nich měl dostat do prodeje až v listopadu. Canon USA nicméně vydal stanovisko, že k žádnému svolávání nedochází a fotoaparáty už nachází své první majitele, což potvrdila i další zastoupení Canonu.
Problému se pochopitelně začali věnovat i youtubeři, kteří jsou také trochu zaskočeni tím, že lidé z celých jejich recenzí EOS R5 řeší jen přehřívání a zapomínají na jiné průlomové vlastnosti. Jedním z nich je např. Dan Watson, který zjistil, že zatímco Canon u EOS R5 pokročilé chlazení nijak zvlášť nezmiňoval, Sony u A7S III ano, ale v praxi se navzdory delším limitům přehřívá rychleji. Ve 4K/60p se Sony ohlásilo po 27 minutách, že se začíná přehřívat, a ve 29. minutě to vzdalo. Canon byl schopen dosáhnout na 32 minut do oznámení o přehřátí a vypnul se ve 34. minutě. Sony navíc běželo v režimu s posunutým teplotním limitem. Na druhou stranu Sony šlo zapnout po 3 minutách chlazení, zatímco Canon potřeboval 5 minut.
Zdroj: diyphotography.net, canonrumors.com