Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon znovu poodhalil revoluční 1MPx SPAD snímač

31.5.2021, Milan Šurkala, aktualita
Canon znovu poodhalil vlastnosti svého 1MPx snímače SPAD s lavinovitým zesílením signálu. Nabídne globální závěrku, velmi nízký šum i extrémně rychlé sekvenční snímání s časy snímání od několika nanosekund.
před rokem jsme se dozvěděli pár detailů o novém snímači typu SPAD (Single Photon Avalanche Diode) od společnosti Canon. Nyní o novince Canon pohovořil znovu. Snímače SPAD sice nejsou něčím netradičním, najdeme je např. v telefonech, kde slouží jako senzory vzdálenosti. Jde totiž o ToF (Time-of-Flight) technologii, která dokáže změřit, za jak dlouho se vrátí vysílačem emitovaný laserový paprsek, a tedy na základě uplynulé doby měřit vzdálenost. Jenže zatímco tyhle snímače mají rozlišení jednotkách nebo desítkách tisíc pixelů, verze od Canonu je revoluční v tom, že se dostala o dva řády výše na 1 megapixel. Ale to už víme.
 
Canon SPAD čip
 
SPAD snímače dokáží spočítat jednotlivé fotony, kde se po jejich dopadu uvolní elektron a způsobí se lavinovité šíření zvyšující signál natolik, že umožní změřit každý jednotlivý foton zvlášť. Díky tomu i lépe odolává šumu. Nyní jsme se dozvěděli také to, kde se u Canonu vzalo tak vysoké rozlišení. V případě konvenčních snímačů SPAD je kvůli strukturálním požadavkům potřeba nechat trochu místa mezi jednotlivými pixely, které ale není citlivé na světlo. Bohužel s rostoucím rozlišením se pak výrazně snižuje množství světlocitlivé plochy. Pokud např. na dané ploše 4 pixely využijí jen 33 % plochy pro citlivost na světlo, na stejně velké ploše už 9 menších pixelů využije jen 18 % a 16pixelová varianta dokonce pouhých 7 %. Naproti tomu Canon využil technologie využité z produkce CMOS čipů a dostává se na 100 %.
 
Canon SPAD
 
Snímač má globální závěrku, expoziční čas může mít pouhých 3,8 ns a sekvenční snímání může dosahovat 24000 fps při 1bitové barevné hloubce (tedy jen bílá nebo černá). Není tedy určen pro fotoaparáty, ale pro průmyslové nasazení, ke zkoumání přírodních úkazů, chemických reakcí a dalších dosud velmi těžko pozorovatelných jevů. Využití by to mohlo najít i v autonomních vozech pro záznam vzdálenosti auta od okolí.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.