Ako som už viackrát písal, compact system cameras alebo bezzrkadlovky sú segment, ktorému predpovedám veľkú budúcnosť. A práve Samsung má v tejto sfére dobre našliapnuté. Po tom, čo opustil segment zrkadloviek s radou G sa sústreďuje na CSC a v podstate jeho prvotiny rady NX sa úspešne presadili. I keď zatiaľ nevyužívajú naplno konkurenčnú výhodu väčšieho APS-C čipu (oproti Micro 4/3), objektívy majú vlastné a kvalitné a keď v budúcej generácii s veľkou pravdepodobnosťou spravia nový APS-C čip, budeme o Samsungu veľa počuť.
Odpovědět1 0
Irving
|
20.7.201116:01
Souhlas, Samsung je jediny, kdo ma nejakou strategii, mozna spolu s Panasonicem. Zacal u nejlevnejsich a nejjednodussich fotaku, ted se propracovava nahoru, NX je zatim vrchol, system pro lidi, kteri chteji neco lepsiho nez kompakt a mensiho nez zrcadlovku. Dve tela, jedno male, druhe s EVF, kompletni spektrum objektivu, vsechno jasne a prehledne oznaceno, zadne zbytecnosti, vse ve slusne kvalite. Proste pro lidi, co s vymenyma objektivama zacinaji naprosto idealni. Jsem zvedavy co prijde po NX...
Odpovědět1 0
Docela mě překvapil údaj, že Nikon, který je v dnešní době technologickým králem je až na 3. pozici v prodejích. Myslel jsem, že se s Canonem navzájem přetahují o první místo.
Odpovědět0 0
Sony je se zrcadlovkami hodne blizko Nikonu a v kompaktech ma, pokud se nepletu, naskok. Canon prodava zrcadlovek asi tolik, kolik Nikon a Sony dohromady (zalezi ale na konkretnich trzich, treba CR je temer Canon-only).
Odpovědět0 0
zdravím milane, položil sem na fóru dotaz : když budu mít zrcadlovku apsc např. nikon a bezzrcadlovku apsc např. samsung nx10, stejné ohnisko a clonu na zákl. obj., bude nebo nebude i stejná hloubka ostrosti vzhledem k jiné vzdálenosti obj. od čipu? bylo mi odpovězeno že hl. ostrosti bude stejná nebo alespoň velmi podobná ale nějak mi to "hlava nebere" dá se to polopatisticky vysvětlit? děkuji
Odpovědět0 0
Skusim to vysvetlit ja: Vzdialenost medzi poslednou sosovkou v objektive a cipom je iba cisto konstrukcna zalezitost, ktora na fotograficke parametre nema ziadny priamy vplyv. Ak raz ma objektiv nejake fyzicke ohnisko (napr. 50 mm), to znamena ze opticky stred jeho sustavy sosoviek sa nachadza 50 mm od cipu a tychto 50 mm spolu so svetelnostou objektivu a parametrami cipu urcuje hlbku ostrosti. To ze samotny objektiv pritom konci 40 alebo 20 mm od cipu, nehra ziadnu rolu.
Odpovědět0 0
Busy ma pravdu. Obraz (ohnisko) je stejne, vstupni prumer take, jde jen o to, na jakou vzdalenost se totozny obraz posle. Rozdily by tam byt nemely.
Odpovědět0 0
Na nastupcu S200EXR sa uz velmi tesim. Ak by sa v nom pouzil CCD, vyrobeny aktualnymi technologiami, a hlavne s nie vyssou pixelovu hustotou ako u S200EXR, bude to skutocne parada :)
Tiez dufam ze sa FujiFilm konecne pochlapi a da uzivatelom moznost si vybrat ci chcu pouzivat AA NiMH alebo Li-Ion - tak ako to mali fotaky kedysi (vid napr. Olympus C-2).
Odpovědět0 0
Irving
|
15.7.201116:46
No, ja doufam ze Fuji bude po uspechu X100 pokracovat v uvadeni na dnesni dobu neortodoxnich fotaku, protoze produkty vsech ostatnich vyrobcu jsou si cim dal tim podobnejsi a cim dal tim horsi. Taky Canon by se konecne mohl pochlapit a krome CSC uvest i nejaky svetelny profikompakt, dost mu v nabidce chybi a byla by to asi slusna bomba.
Odpovědět0 0
Jachont
|
15.7.201113:32
Přiznám se, že od dob Finepix S6500 čekám na pořádný ultrazoom od Fuji a do dneška lituju, že jsem ten foťák prodal. Poslední výkřiky HS10 a HS20 jsou po obrazová stránce katastrofa. Megapixely vyhnané do extrému na prťavém čipu a pak z toho lezou rozpatlané a zašuměné barevné skvrny (fotkou to nazývat nechci). Pokud se ukáže, že Fuji hodlá dodat na trh ultrazoom s velkým čipem, tak do toho možná půjdu. nyní už na to asi kašlu a obrátím se ke konkurenci k Sony A33. Jasně, te´d namítnete, že je to jako srovnávat trabant s mercedesem. Ovšem pokud by nějaký nástupce HS20 měl vylký čip a produkoval schopné fotky natolik, aby se srovnání jevilo spíše jako srovnání mezi mercedesem a oktávkou, tak půjdu do oktávky - je to levnější, bude to na tužkové baterky (snad), a nebudu muset čistit čip od prachu, protže to nebude mít výměnné objektivy. Tož tolik můj příspěvek.
Odpovědět0 0
No jestli si myslite, ze do kompaktu se nedostane prach, protoze to ma vymenne objektivy, tak to se seredne pletete. Do kompaktu se dostava prekvapive snadno a jen je horsi to vycistit, sam to neudelate (muj kapesni kompakt na kolo ma hned tri castecky prachu a z testovanych kompaktu je to mozna tak kazdy paty, sesty).
Odpovědět0 0
Jachont
|
15.7.201113:55
Musím říct, že si vás velmmi vážím pro vaše recenze, ale myslím si, že i ve vztahu k vašemu tvrzení existují vyjímky. Potvrzuji, že můj současný kompakt Finepix F70EXR, přitahuje prach jako divý (je vidět pouhým okem snad 5 snítek prachu v objektivu no a servis AHW se zdráhá to vyčistit v rámci záruky; asi to nevyčistí ani v rámci mé poslední reklamace a to je tam toho prachu podstatně více než dříve). Na druhou stranu ta stará S6500 měla po 3,5 letech užívání (a to se mnou procestovala celou JV Asii a západní afriku) pouhé jediné snítko viditelné okem v objektivu a ani na čipu nic zásadního nebylo vidět. Asi jsem měl zatracené štěstí na dobrý kousek. A za to jsem rád, protože fo´ták to byl za ty peníze fakt dobrý. Jinak s tím čištěním máte pravdu vzhledem ke konstrukci ultrazoomu je to oproti DSLR zatraceně složitější. Jo a ještě jednou díky za perfektní recenze.
Odpovědět0 0
Oni to dnes vyrobci hodne flakaji. Take mame doma nejake fotaky uz nekolik let a nikde zadny prach. Tento neduh se zacal objevovat nekdy na prelomu let 2009/2010, od te doby vidim kompakty s prachem vevnitr kazdou chvili (a to i v profi tride).
Odpovědět0 0
V te prvni vete melo byt "nevymenne" objektivy, nejak mi to tam vypadlo :-)
Odpovědět0 0
m0rb0
|
15.7.201114:24
Jestli je to od roku 2009/2010 tak to vyvětluje moje překvapení nad touto vaší diskuzí o prachu v kompaktech. Nevěřil bych, že je to vůbec možné. Mám starý 4MPix kompakt který nemá prach žádný a když jsi vzpomenu čím vším prošel a kde byl.....
Odpovědět0 0
Nediv se, že ti to AWH nechce vyřešit v záruce. On ten čip je totiž součástí optické jednotky, která je slícovaná na tisíciny milimetru. Pokud to rozdělají, už to nedají dohromady. Takže musí vyměnit celou optickou jednotku (optical unit). Už jsem to s nimi řešil, a když to rozebrali a sestavili, tak fotky byly totálně rozostřené. Poté museli vyměnit stejně celou optickou jednoutku. Otázkou je, jestli jim toto Fuji zaplatí, i když je to v záruce.
Odpovědět0 0
petr798465
|
18.7.20117:37
Toto samozřejmě neplatí pro všechny aparáty. Každý má konstrukci trochu jinak.
Já například rozebral Lumix LZ5, kvůli smítku na čipu. A nebyl s tím žádný velký problém,
vše šlo rozebrat i složit zpět celkem v pohodě. Čip a objektiv k sobě nijak zvlášt
speciálně spojeny nebyly. Myslím, že díky typu ostření u této třídy aparátů právě to
slícování na tisíciny není potřeba. P
Odpovědět0 0
Canony A75 maju snimac pevne uchyteny priamo o opticky modul. Ale napriklad taky Olympus FE140 ma cip normalne napajkovny na hlavnom plosaku, a plosak je normalne srobikami uchyteny o cely opticky modul.
Je pravda, ze u kontrastneho ostrenia nie je presna vzdialenost cipu od optiky kriticka, avsak tu hrozi riziko ze po odmontovani cipu a jeho namontovani nazad bude jedna strana o tisicinku milimetra blizsie ako druha, a to by potom sposobovalo ze fotka bude po stranach neostra.
Odpovědět0 0
m0rb0
|
15.7.201114:02
Mám Sony A55 a i když jsem si zpočátku nebyl trochu jist, jestli jsem neměl jít spíše do A580, tak jedno ale musím říct. Měním často objektivy a nějaký prach se mi tam už dostal. Nicméně vždy skončil na pevném zrcátku ze kterého jsem ho vždy dostal a ikdyž tam byl tak nebyl na fotkách vidět neboť byl pořád jěště v dostatečné vzdálenosti před čipem. Takže já bych se prachu na A33 moc nebál, sice se může dostat i dozadu na chip kolem pevného zrcádka ale ty mezery jsou hodně malé a je to tedy nepravděpodobné.
Odpovědět0 0