Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Doporučené fotoaparáty - červen 2011

29.6.2011, Milan Šurkala, návod
Pokračujeme v cyklu článků pro snadnější výběr kompaktu nebo fotoaparátu s výměnným objektivem. Vybíráte nový přístroj? Pojďte se s námi podívat, které modely jsou v jednotlivých kategoriích ty nejlepší.
Třída kapesních ultrazoomů je velmi žádaná díky rozměrům kompaktů a schopnostem dosahujícím téměř na pravé ultrazoomy. Navíc v poslední době ceny těchto přístrojů výrazně klesají a dobré modely se dají sehnat už kolem 5 000 Kč s DPH.


Canon PowerShot SX120 IS (recenze)


PowerShot SX120 IS je zvláštní přístroj. Přestože má spoustu malých chybiček jako je pomalost, vyšší aberace nebo počáteční 36mm ohnisko (nemá široký úhel záběru), má i spoustu velmi zajímavých vlastností, díky kterým rozhodně stojí za zvážení. Předně je to jeho cena, která se dnes pohybuje kolem hranice 3000 Kč s DPH, případně jen lehce nad! Fotoaparát nabídne 10× optický zoom a vynikající světelnost F2,8-4,3, tedy hodnoty, které konkurence může jen tiše závidět. Jsou to hodnoty přibližně o 0,5 EV lepší a vězte, že to není zas tak málo. K tomu máte k dispozici plně manuální ovládání (samozřejmě je k dispozici i automat), přičemž je použita irisová clona.



SX120 IS je tak jeden z nejlevnějších přístrojů, který vám něco podobného nabídne. Chcete-li se učit nastavovat expozici, zkoušet různé časové efekty, je SX120 IS jedním z nejlevnějších řešení a nebudete příliš strádat ani po stránce obrazové kvality. K dispozici je i optická stabilizace a solidní makro. Napájení zajišťují dvě AA baterie se solidní výdrží kolem 400 snímků. Videosekvence jsou pouze ve VGA rozlišení. Pro ty, kteří se chtějí naučit trochu fotit nejen automatikou, ale i manuálně, a nechtějí moc utrácet, je SX120 IS doslova dokonalým kompaktem.
 
 

Canon PowerShot SX130 IS (recenze)


PowerShot SX130 IS je podobný fotoaparát jako jeho předchůdce, model SX120 IS. Důvodem k doporučení je velmi příznivý poměr ceny a výkonu. Než však poběžíte do obchodu, zvažte, zda pro vás budou vlastnosti přístroje vhodné. Proti SX120 IS má výrazně horší světelnost (a tedy i vyšší šum za horšího světla, protože musí volit vyšší citlivosti než předchůdce), na druhou stranu potěší širokoúhlým 28mm ohniskem a nadprůměrnými HD videosekvencemi s podporou optické stabilizace i zoomu, nechybí dokonce ani stereo zvuk.



Fotoaparát nabídne plné možnosti manuálních nastavení včetně irisové clony. Ovladatelnost je výborná, za což může mírný grip i velká tlačítka. Napájení zajišťují dvě AA baterie, udávaná výdrž je na 370 snímků, v praxi je ještě o trochu vyšší. Nyní se ale dostanu k věcem, proč koupi modelu SX130 IS zvažovat. Fotoaparát je vhodný pro ty, kteří si rádi hrají a nastavují. Důvod je dvojí. Prvně to fotoaparát plně umožňuje, za druhé je automatika poněkud slabší. Někdy zbytečně leze s citlivostí nahoru (vyšší šum), ani vyvážení bílé nepracuje úplně nejlépe a fotoaparát má tendenci přeexponovávat. Chce to tedy někoho, kdo se bude snažit z fotoaparátu vytřískat maximum. Ten bude s modelem SX130 IS vzhledem k ceně spokojený. Kdo chce jen mačkat spoušť, může být trochu zklamán. Cena je lehce pod hranicí 4000 Kč s DPH.
 
 

Samsung WB600/WB650 (recenze)


Dvojice oblíbených ultrazoomů Samsung WB600 a WB650 přináší 12MPx rozlišení (na 14MPx snímači) a výborný 15× optický zoom s optickou stabilizací. Rozsah ohnisek začíná na extrémně širokoúhlých 24 milimetrech, světelnost objektivu i jeho optické kvality jsou spíše průměrné. Fotoaparát potěší přítomností plně manuálního nastavení, a to s irisovou clonou až do hodnoty F12,5. Tak obrovský rozsah vám žádný jiný kompakt nenabídne. Stinnou stránkou je poněkud komplikovanější menu, možnosti nastavení vám to ale bohatě vynahradí. Makro je slušné, telemakro nadprůměrné. Kvalita obrazu je docela dobrá, šum sice silnější, ale s příjemnou strukturou.



Potěší velký 3,0" displej, který je u WB650 typu AMOLED s mnohem lepšími pozorovacími úhly a lépe vypadá i na slunci. WB650 má i velmi přesnou a rychlou GPS, jejíž provoz snižuje výdrž na baterii jen minimálně, do fotoaparátu lze nahrát mapy a vidět aktuální pozici. Přijatelné jsou i HD videosekvence. Cena lehce nad 4000 Kč s DPH za WB600 je lákavá. WB650 je o cca 1 000 Kč dražší. Levnější model WB600 se už ale docela špatně shání.
 
 

Panasonic Lumix TZ8/TZ10 (recenze)


Malé kapesní ultrazoomy Panasonic jsou velmi populární a je k tomu důvod. Jejich objektiv Leica je jeden z nejlepší objektivů, který můžete nalézt nejen ve třídě ultrazoomů, ale u kompaktů vůbec. Má 12× optický zoom začínající na velmi širokoúhlých 25 milimetrech. Výhodou je i dobrá světelnost objektivu a velmi účinná optická stabilizace. Rozlišení činí 12 megapixelů (na 14MPx snímači stejně jako u Samsungu WB600 a WB650), obraz patří k tomu nejlepšímu ve třídě, nicméně za horšího světla s citlivostmi od ISO 400 včetně je odšumování příliš agresivní. Na nižších citlivostech je ale ve své třídě nepřekonatelný. Makro je dobré, HD video nadprůměrné, bohužel jen se standardní optickou stabilizací (není zde aktivní režim jako u HX5 a SX210 IS).



TZ10 má lepší LCD displej s vyšším rozlišením a GPS modul. Bohužel nejsou k dispozici mapy a rychlost obnovování s přesností pozice rovněž nepatří k nejlepším, byť s novým firmwarem se situace zlepšila. Potěší plně manuální nastavení, maximální clona je ale jen F6,3. Výhodou je, že clona je irisová a maximální expoziční čas dosahuje až 60 sekund, konkurence končí často jen na 15 sekundách. Cena modelu TZ8 se pohybuje kolem 5000 Kč včetně daně, za TZ10 budete muset dát téměř 6500 Kč s DPH.

Panasonic nedávno představil nové modely TZ18 a TZ20. V testu se bohužel nijak dobře nepředvedly a patří nanejvýš už jen k mírnému nadprůměru této třídy. TZ20 má 14MPx MOS čip z modelu FZ100 s dost vysokým šumem, ale na Full HD video je to vynikající přístroj. TZ18 má o něco kvalitnější fotky než TZ20, ale úrovně původních modelů TZ8 a TZ10 to nedostahuje. Dokud ještě naleznete v obchodech TZ8 a TZ10, nemá vůbec smysl uvažovat o nových a mnohem dražších modelech.
 
 

Sony Cyber-shot HX5 (recenze)


Cyber-shot HX5 disponuje 10MPx CMOS BSI snímačem (Exmor R CMOS), který potěší velmi rychlým sekvenčním snímáním (10 fps), podporou hardwarového HDR a multiexpozičními režimy. Fotoaparát pořídí šest snímků za sebou a sloučí je dohromady. Výsledkem je snímek s podstatně menším šumem. Trochu sice utrpí ostrost detailů, ale na druhou stranu zmizí neostrost pohybová. K dispozici je nicméně i optická stabilizace. Objektiv má 10× optický zoom od velmi širokoúhlých 25 milimetrů, nepotěší však špatná světelnost jinak docela kvalitního objektivu Sony G.



Kvalita obrazu ve dne patří jen k průměru, fotoaparát agresivně odšumuje. Za horšího světla se ale CMOS BSI snímač začíná ukazovat v lepším světle a šumí o trochu méně než CCD čipy. Díky multiexpozičním režimům je pak schopen pořizovat poměrně dobré snímky i za špatného světla (byť s poněkud slabými barvami). Hlavní výhodou fotoaparátu jsou opravdu vynikající Full HD videosekvence s rozlišením 1920×1080 pixelů při 50 prokládaných snímcích za sekundu v AVCHD kodeku. Výhodou je aktivní stabilizace, takže klidně můžete s fotoaparátem jít a video bude stabilní (samozřejmě při klidné chůzi). K dispozici je i GPS, je ale trochu pomalejší.

Vedle automatiky najdete omezené manuální režimy (prioritní režimy zde chybí) a cloní se jen ND filtrem, jehož používání automatikou je někdy poněkud zbytečné. Automatika občas přepaluje, což je ale obvyklý jev u většiny kompaktů. Cena je zhruba 6000 Kč s DPH.
 
 

Canon PowerShot SX210 IS, SX220 HS, SX230 HS (recenze / aktualita)


Přestože je Canon PowerShot SX210 IS zklamáním (podprůměrná ergonomie ovládání, zašuměné snímky, stín v rohu snímků od blesku), pro některé může být skvělou volbou. Tento přístroj totiž sice jako fotoaparát příliš nepotěší, ale jako videokamera naprosto září. Jeho HD videosekvence s rozlišením 1280×720 pixelů jsou opravdu vynikající a stejně jako Sony HX5 disponuje aktivní optickou stabilizací. Musí se vám už hodně třepat ruka, aby to na videu šlo poznat.



Trochu horší je to s datovým tokem videosekvencí, připravte si velké karty. Pokud chcete hlavně natáčet video, bude PowerShot SX210 IS vynikající volba. Pokud ale chcete hodně i fotit, raději zakotvěte u jednoho z předchozích přístrojů této kategorie. Cena je cca 5500 Kč s DPH.

Nástupci v podobě modelů PowerShot SX220 HS a SX230 HS sice špatnou ergonomii zachovávají, ale jinak předchozí model výrazně vylepšují. Jako videokamera jsou tyto fotoaparáty ještě lepší (Full HD video) a jako fotoaparáty si také polepšily díky novému 12MPx CMOS snímači. I přes nižší rozlišení mají docela kvalitní snímky a přesvědčí zejména na středních citlivostech. Nové modely jsou tak lepšími videokamerami i fotoaparáty. Cena je ale trochu vyšší, 6300 Kč s DPH za SX220 HS a 7000 Kč s DPH za SX230 HS s podporou GPS.
 
 

Sony Cyber-shot HX9V (recenze)


Nový Cyber-shot HX9V je sice poměrně drahým kapesním ultrazoomem (9500 Kč s DPH), ale nabízí toho opravdu hodně. Objektiv Sony Lens G je až na odlesky v protisvětle poměrně kvalitní (a pokud ne, jsou chyby softwarově odstraněny), má velký rozsah zoomu, slušné makro a průměrné telemakro. Snímací čip CMOS BSI má vysoké rozlišení 16 megapixelů, které si vyžádalo opravdu hodně agresivní odšumování, i přes výraznou rozpatlanost ale snímky působí velmi ostře a detailně (je to zajímavé, ale je to tak).

K tomu si připočítejte Full HD video v rozlišení 1920×1080 pixelů s 50 progresivními snímky za sekundu a stereo zvukem. Nechybí ani velmi dobře funkční HDR, rychlé sekvenční snímání, multiexpozice dovolující fotit relativně kvalitní snímky (na svou třídu) i za špatného světla a další zajímavé režimy (např. panoramata).





Fotoaparát nabídne i manuální nastavení expozice, nepochopitelně je ale použit jen ND filtr místo irisové clony (v této kategorii fotoaparátů mi to přijde už hodně divné šetření na nepravém místě). Nedočkáte se ani prioritních režimů. Výborný je LCD displej s velmi vysokým rozlišením a hodně ostrým obrazem, potěší i přítomnost GPS. Vynikající je rychlost ostření, která překonává i nejednu zrcadlovku. I přes jistá omezení s nimiž je nutno počítat (silné odšumování a hodně okleštěná nabídka expozičních režimů) je Sony Cyber-shot HX9V funkcemi nejnabitější ultrazoom své kategorie, který má rozhodně co říci.