Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jaký EVF?

helps (3)|27.9.2010 13:30
Zdravím,

přemýšlím o koupi nějakého EVF. Na zrcadlovku nedosáhnu finančně, ale i přesto se snažím koukat po co nejkvalitnějším, ale zároveň cenově dostupném fotoaparátu.
Jsem studující, takže cenový strop by měl být max. 8000kč. Zase ale nechci, abych utrácela zbytečně za nekvalitní stroj.
Poohlížela jsem se mezi Fujifilm, Kodak, Pentax, Olympus a snad i Nikonem, ale nejmoudřejší z toho nejsem. Hlavní požadavky by byly asi věrnost barev a ostré fotky, i když chápu že nemůžu chtít zázraky v téhle cenové relaci. Spíš mi jde o to , jak vybrat to nejlepší v dané kategorii.

Například jsem pokukovala po Kodak Easyshare z981, Nikon l110, OLYMPUS SP-600(800), FUjifilm - tam je toho na výběr více a upřímně nevím, která z možností by přicházela v úvahu, pentax x90.

Budu ráda za postřehy na zmíněné foťáky, ale i tipy na ostatní, které jsem přehlédla ;)

díky
Milan Šurkala (3381)|27.9.2010 13:53
Tak presne to, co jste vyjmenovala, toho byste se mela vyvarovat :-) Od Fuji urcite ne ty slabsi modely Sxx00, kdyz uz tak, HS10 a predevsim S200EXR. Ale abych to vzal poporadku od nejlepsiho:
1-2, Panasonic FZ38, Fujifilm S200EXR
3, Sony HX1
4, Fuji HS10
5, Canon SX20 IS
helps (3)|27.9.2010 14:16
:D Jó, já jsem měla tušení, že bude lepší se nejprv někde zeptat, tak díky za tipy. 1,2,3 se mi líbí.
Ale dle vašeho osobního názoru, nebylo by už lepší si připlatit tisícovku(2,3 jsem objevila za něco kolem těch 8000 ten fuji snad dokonce až k 9000) a koupit nějakou levnější zrcadlovku? Jde mi o to, jestli je třeba ten panasonic schopen udělat nějaké kvalitní fotky, protože přece jen ten tisíc rozdíl třeba od nikonu 3000 nebo olympusu e-450... to už bych asi radší sáhla hlouběji do kapsy.
Každopádně díky, ještě to promyslím :)
Milan Šurkala (3381)|27.9.2010 15:20
Ono je otazkou, co vlastne potrebujete. V teto cenove kategorii existuji tri (resp. ctyri) druhy fotoaparatu.
1, Nejlevnejsi zrcadlovky - vyssi kvalita obrazu co se tyce sumu, velke rozmery, hmotnost, omezene moznosti foceni (maly rozsah zoomu), za tuto cenu vetsinou nemaji stabilizaci -> spolu s horsi svetelnosti setovych objektivu casteji rozmazane fotografie. Obzvlast Olympus ma maly cip, ktery vice sumi, takze tam je rozdil proti kompaktum o to mensi.
2, Ultrazoomy (zpravidla EVF) - Uzasne univerzalni stroje, vetsinou velmi dobre makro, vynikajici priblizeni, trochu ruznoroda optika (casto silnejsi aberace a jine opticke vady, ale zalezi na modelu), na nejnizsi citlivost vcelku kvalitni fotky.
3, Profesionalni kompakty - V podstate takovy mix mezi zrcadlovkou a kompaktem. Ma to tedy omezeny zoom jako zrcadlovky, casto ale o rad az dva lepsi svetelnost (co zrcadlovka foti na ISO 800, zvladne tento kompakt na ISO 200), diky relativne vetsimu cipu proti ultrazoomum foti kvalitni snimky i na ISO 200 a prijatelne na ISO 400. Stale je to ale kompakt se vsemi jeho neduhy i vyhodami.
4, Zbytek, cokoli od stylovek po kapesni ultrazoomy s malym cipem a vetsinou nepropracovanym zpracovanim obrazu. Samozrejme, vyjimky se najdou.

P.S. Fotky z FZ38 (https://www.digimanie.cz/recenze-panasonic-lumix-fz38-nejlepsi-ultrazoom-soucasnosti/2871-9)
helps (3)|27.9.2010 16:56
Aha, aha. Díky moc za trpělivost a vyčerpávající odpověď.
Fotky z Panasonicu vypadají dobře, a hledala jsem i fotky z toho Fujifilm a ten je má snad ještě hezčí. Teda taky asi záleží kdo a co fotí :)

No nejlíp mi asi zní ta třetí skupina. Do té byste teda zařadil jaké foťáky?
btw, takze cim vetsi cip tim lepsi?
Milan Šurkala (3381)|28.9.2010 11:53
Do treti skupiny bych zaradil Samsung EX1, Canon S90/S95/G11/G12, Panasonic LX3/LX5, Nikon P7000. Cena zpravidla na urovni nejlevnejsich zrcadlovek (8500-13000 Kc).
Dale otazka "Cim vetsi cip, tim lepsi?" V podstate ano. Ono jde take o hustotu pixelu, tzn. jak jsou ty pixely malicke. Cim mensi pixel, tim hure (vetsi sum). Tzn. ze mene zasumene fotky se daji dosahnout tim, ze bud za a) snizime rozliseni (na cipu bude mene pixelu, ty tedy budou vetsi) nebo za b) zvetsime cip (vysoke rozliseni se rozprostre na vetsi plochu, opet budou vetsi pixely). Treti moznost c) je pak kombinace obojiho, coz prave delaji vsechny tyto kompakty. Maji podstatne vetsi cip nez standardni kompakt (cca 1/1,7") a take nizsi rozliseni (10MPx). Vysledkem je, ze ty pixely jsou asi o 70 % vetsi nez u standardniho kompaktu. Proto take o tridu lepe foti nez napr. ultrazoomy (ty uz dost sumi na ISO 200 (nektere i na ISO 100, nektere, treba FZ38, je horsi az na ISO 400), profesionalni kompakty maji prijatelne vysledky i na tom ISO 400).

Nicmene velky cip si s sebou prinasi i jista omezeni. Velky cip vyzaduje vetsi objektiv, aby mel stejny rozsah ohnisek (krasne to jde videt na ultrazoomu S200EXR, ktery ma prave jeste kapanek vetsi 1/1,6" cip nez tyto profesionalni kompakty a jaky je to obrovsky fotak i pri 14x zoomu, zatimco FZ38 se svym pidicipem je fotak polovicni i pres 18x zoom). Pokud chceme dosahnout dobrou svetelnost, kterou tyto fotoaparaty maji, musi byt objektiv jeste vetsi, opet dalsi prekazka zoomu. To vysvetluje, proc tyto kompakty maji tak maly zoom (kdyby to melo mit dobrou svetelnost a jeste velky zoom, uz by to vubec nebylo kompaktni), nebo proc, kdyz to ma lepsi zoom, nema to tak dobrou svetelnost (Canon G12 F2,8-4,5, Nikon P7000 F2,8-5,6), pripadne je to obrovske (Fuji S200EXR, ktera spada ko kategorie velkocipovych kompaktu i ultrazoomu).
Tchutcho (186)|28.9.2010 12:24
I když se moje reakce nebude týkat vyloženě daného tématu,rád bych tímto něco k tomu přeci jen řekl.Občas si takhle přečítám rady a reakce tady pana Šurkala a musím říct,že s tímto jsem se ještě nikde nesetkal.Myslím s tak perfektníma a profesionálníma radama a hlavně s ochotou,s jakou ke všem otázkám od nás amatérů pan Šurkala přistupuje.Vaše rady pane Šurkala,jsou opravdu perfektní a pro každého velmi užitečné.Svoji práci zde na Digimánii odvádíte opravdu profesionálně a velmi dobře.Proto bych Vám,alespoň za mou osobu za vaší práci,přístup a rady,chtěl velmi poděkovat.:)
Hupp (225)|7.10.2010 23:33
Zdravim, přesně tak, rád bych se připojil k poděkování. Před časem jsem si myslel, že si vystačím s takzvaným ultrazoomem s EVF hledáčkem. Fatální omyl, ještě dnes se stydím, že jsem si něco takového vůbec mohl myslet. Z toho, co z toho lezlo, jsem byl zděšen a nejraději bych si tenkrát nafackoval, za co jsem to utratil téměř deset tisíc. "Naštěstí" se na tomto přístroji objevila závada, kterou výrobce nedokázal opravit ve lhůtě, takže jsem dostal peníze zpátky a vzal zrcadlovku. Následně se zde od p.Šurkaly 5.5.2010 objevila recenze, která odpovídala fakt dokonale.
Osobně jsem k této kategorii fotaku naprosto ztratil důvěru obecně a nikomu jej nedoporučuji. Možná existují světlé výjimky, ale podle mě jsou to přístroje, jejichž prodej je založen pouze na marketingu, že totiž se kupující domnívá, že si kupuje něco lepšího než kompakt. Opak je pravdou, kvalita výstupu může být i mizernější než u kompaktu. Zkráceně, kompakt je lehký, dáte jej do kapsy, ale fotky jsou horší, zrcadlovka je větší, těžší, ale fotky jsou kvalitní. Ultrazoom ani nedáte do kapsy a fotky jsou přitom často ubohé. Výrobci se předhánějí s rozlišením a zoomem, ale za pár let se bude prodávat něco jiného a to co koupíte dnes, nebude mít žádnou hodnotu a dáte to maximálně dítěti na hraní.
Na základě zdejší recenze jsem vybral rodičům kompakt Samsung EX1. Naprostá spokojenost, fotak je to vynikající, světelnost bombastická, opravdu mě překvapilo, jaké fotky to vykouzlí i za pološera bez blesku, na to, že to je kompakt, fotí mnohem líp, než kdejaký "ultrazoom". A k tomu i pěkný design. Takže moc děkuju za recenze
busy (782)|8.10.2010 07:16
[quote=Hupp;7358]Zkráceně, kompakt je lehký, dáte jej do kapsy, ale fotky jsou horší, zrcadlovka je větší, těžší, ale fotky jsou kvalitní. Ultrazoom ani nedáte do kapsy a fotky jsou přitom často ubohé. Výrobci se předhánějí s rozlišením a zoomem, ale za pár let se bude prodávat něco jiného a to co koupíte dnes, nebude mít žádnou hodnotu a dáte to maximálně dítěti na hraní.[/quote]

No dobre, ale ak sa clovek nechce vlacit so zrkadlovkou, a chce nieco mensie, a pritom potrebuje fotit aj na dlhych ohniskach (400+ mm, napr. telemakro) tak co ma robit ?
Hupp (225)|8.10.2010 10:58
Pak asi nezbyde, než koupit ultrazoom, to souhlasím. Nižší cena a nižší váha bude vykupena nižší kvalitou, ale možná pro někoho dostačující. Počítat s tím, že kresba na 400mm ohnisku nebude kdovíco. Já si rval vlasy, když jsem viděl ty zkažené fotky na monitoru, ale možná jsem narazil na extrémně špatný přístroj. Jenže vyfotit znovu už jsem to nemohl. Osobně považuji peníze utracené za ultrazoom za vyhozené, ale je to věc názoru. Když už ultrazoom, tak bych vybíral alespoň mezi těmi, které tady dostaly ocenění.
neuman.tomas (8)|22.3.2011 22:21
a to jsou? jak je na tom pana FZ45?
Milan Šurkala (3381)|22.3.2011 23:28
[quote=neuman.tomas;9194]a to jsou? jak je na tom pana FZ45?[/quote]

Recenze snad mluvi jasne :-)
neuman.tomas (8)|23.3.2011 12:18
výrazně lepší než FZ38? FZ38 vs FZ45 ? poslední resume a jdu koupit ;-)
Ratatabum (17)|23.3.2011 16:27
[quote=neuman.tomas;9204]výrazně lepší než FZ38? FZ38 vs FZ45 ? poslední resume a jdu koupit ;-)[/quote]

Výrazně ne, ale lepší ano ...
neuman.tomas (8)|26.3.2011 13:00
našel jsem obchod kde mají FZ28 a FZ38. pročítání recenzí ukazuje na postupně horší kvalitu fotek z pohledu šumu apod. u novějších modelů FZ28 vychází nejlépe, co si o tom myslíte? Když je na krámě neměl bych raději koupit osvědčenou FZ28?
Milan Šurkala (3381)|26.3.2011 13:48
Pokud jsou prioritou co nejlepsi fotky, tak ano, FZ28 bude nejlepsi volbou. Nove modely maji vyhodu v lehce rychlejsim ostreni, lepsim zvuku u videa a podobne, nicmene fotografie jako takove ma FZ28 urcite nejlepsi.
busy (782)|26.3.2011 21:03
Ako majitel FZ28 mozem tento fotak len a len doporucit. Pokial mas moznost kupit FZ28, nevahaj a chod do toho !
Moj (uz tradicny) priklad ake fotky robi FZ28 na ISO 3200:
http://tmp.mcmacko.sk/iso3200.jpg
(original priamo z fotaku, ziadne upravy).