Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Foťte u moře

7.7.2003, Marek Kuřina, článek
Dnes se podíváme na téma fotografování u moře v článku, který pro vás připravila naše redakce, a který se bude týkat už pomalu se blížících dovolených. Na našem serveru ovšem na toto snad nejkrásnější období v roce podíváme pochopitelně z pohledu digitálních fotoaparátů, jež si určitě vezmete sebou, abyste si zvěčnili vaše exoticky prožité chvilky.
Jak jsme vám v minulé kapitole slíbili, teď se zaměříme na na malé přenosné zálohovací jednotky, do níž se snímky z karty "přesypou" a vy můžete fotografovat s prázdnou kartou zasunutou ve slotu vesele dál. Kapacita takovýchto zařízení se počítá v řádech několika desítek GB, a proto představují téměř nenaplnitelný fotografický archiv. Většina z nich zvládá komunikaci s více typy karet (někdy pouze prostřednictvím adaptéru), některé mají i vlastní zobrazovač pro kontrolu a editaci snímků.

Brzy totiž zjistíte, že při ukládání nekomprimovaných snímků u vícemegapixelových fotopřístrojů zaplníte velice rychle i vysokokapacitní kartu. Pokud nechcete potom sebou vláčet album se zaplněnými kartami, kde od určitého množství stejně budete ztrácet přehled, která je ještě k dispozici nebo která už je "plná", raději si pořiďte výše zmiňovanou databanku.

A nejedná se pouze o to, abyste neztratili kontrolu nad svými kartami. I z hlediska ekonomického jde při použití databanky o výhru. Kvalitní databanku s kapacitou 20 GB seženete na trhu kolem deseti tisíc korun, pokud byste chtěli této kapacity dosáhnout nákupem desítek například 256 MB karet, dojdete k téměř závratné částce pohybující se ve stovkách tisíc.

Velice důležitým faktorem při nákupu databanky je způsob její komunikace s vaším počítačem, tedy její rozhraní. Samozřejmostí by mělo být USB, u novějších zařízení potom rychlejší rozhraní USB 2.0, které nabízí 40x vyšší přenosovou rychlost. Úplně ideální, i když již cenově dražší, představuje databanka disponující rozhraním FireWire. Některé databanky také neumí načítat fotografie v jiném formátu než v JPEGu, proto pokud máte fotopřístroj schopný snímat fotky i ve formátu TIFF nebo RAW, požadujte tuto funkci i po vaší databance.

Také si při nákupu databanky nezapomeňte zjistit to, jestli je schopná číst buď všechny druhy paměťových karet nebo aspoň valnou většinou (či alespoň pomocí speciálně dokoupeného adaptéru). Proti vaší námitce, že váš fotopřístroj používá například pouze karty CF, je snadná odpověď. Co když si někdy v budoucnosti koupíte jiný model nebo si třeba půjčíte lepší fotopřístroj od svého movitějšího kamaráda...

Abyste se mohli časově neomezeně pohybovat s databankou v terénu, raději si pořiďte kvalitní akumulátory (Li-ion), které mají dostatečnou kapacitu (alespoň 2000 mAh). Jako novinku uvedla na trh společnost i-Tec X-drive databanku, která disponuje kapacitou 30 GB, rozhraním USB 2.0 (které zajistí přenosovou rychlost až 19,5Mb/s) a navíc najdete na její horní straně displej, který vám umožní lépe se orientovat při práci s ní.

Navíc má velice příznivý poměr cena/výkon, protože stojí necelých devět tisíc bez DPH (8 999 Kč). X-drive komunikuje prakticky se všemi druhy paměťových karet: CompactFlash I a II, Multi Media, Secure Digital, Smart Media a Memory Stick, chybí pouze nejnovější xD karta. Tato databanka váží 288 gramů při rozměrech 130 x 75 x 25 milimetrů.

Pokud vám bude stačit paměťový prostor o kapacitě 20 GB, nepřehlédněte zcela novou databanku na trhu od společnosti I/O Magic, kterou seženete za 230 dolarů. Bohužel toto zařízení disponuje pouze rozhraním USB 1.1, takže rychlostí právě neoplývá. O tomto zařízení jsme před dvěma měsíci psali na Digimanii podrobnější zprávu. V příští kapitole si prozradíme více informací o čtečkách.