Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Foťte u moře

7.7.2003, Marek Kuřina, článek
Dnes se podíváme na téma fotografování u moře v článku, který pro vás připravila naše redakce, a který se bude týkat už pomalu se blížících dovolených. Na našem serveru ovšem na toto snad nejkrásnější období v roce podíváme pochopitelně z pohledu digitálních fotoaparátů, jež si určitě vezmete sebou, abyste si zvěčnili vaše exoticky prožité chvilky.
Až budete někde na výletě v daleké cizině, tak nezapomeňte na to, že největším nebezpečím pro váš fotoaprát nejsou jenom zloději, ale také písek, jemný všude poletující prach a nesmíme zapomenout ani na vysokou vlhkost. Pokud přeskočíme základní ochranné prvky jako je používání krytky na objektiv (optiku můžete ochránit i použitím neutrálního skleněného filtru), tak základem je rozměrově vhodná, odolná a neprodyšná brašna.

Značkové fotografické brašny nebo brašny přímo od výrobců digitálních fotopřístrojů jsou sice dražší (řádově stojí i několik tisíc korun), ovšem oproti běžné brašně mají výhodu, že jsou šité na míru samotnému modelu, takže je při přenášení pevně umístěn v kapse. Navíc většinou mají speciální brašny kapsičky pro paměťové karty a pro kabely a zavírají se nahoře na zip, což je překážka pro většinu nečistot.

Na trhu objevíte celou řadu speciálních ochranných brašen, které ovšem nepatří právě k levnému zboží. Například v nabídce společnosti Lowepro je zajímavá brašna Super Trekker AW (cena: 14 990 Kč) vhodná pro dlouhé výpravy, která má vnitřní hliníková výztuž, kvalitní postroj pro komfortní nošení během dlouhých cest a ochrannou pokrývku All Weather Cover proti dešti, prachu a písku.



Pro případ, že budete sjíždět nějakou dravou řeku, určitě nepřehlédněte zcela vodotěsný baťoh Dryzone 200 Photo Trekker (cena: 9 500 Kč), který při pádu do vody plave na hladině. Dryzone 200 je vyroben z kvalitního materiálu (jinak používaného k výrobě nafukovacích člunů Zodiac), má lepené švy a speciální patentovaný vodotěsný zip (obdoba zipů používaných u suchých potápěčských obleků), které zajišťují ochranu proti vodě a jakékoliv nepřízni počasí. Ruksaky mají dvě barevná provedení - žlutočerné zaručující dobrou viditelnost a šedočerné.



Pokud máte dražší fotopřístroj a chcete opravdu kvalitní zařízení pro jeho převoz, pak bych vám doporučil Road Runner AW, což je cestovní zavazadlo opatřené kolečky a současně klasický ruksak s popruhy (s ochrannou pláštěnkou proti dešti). Má navíc zajímavě vyřešen systém popruhů, který je umístěn na jiné straně než pojízdná konstrukce a umožňuje tak jeho pohodlné nošení. Ovšem v případě Road Runneru (13 900 Kč) si budete muset za kvalitu připlatit stejně jako u Super Trekkeru.



Pro děti a mládež je potom určena nabídka baťohů a fotografických brašen od společnosti Crumpler, která klade důraz především na originální design a výrazné barevné provedení ve sportovním stylu.

Jestliže vám přeci jenom budou výše zmíněné speciální baťohy připadat drahé, tak vám poradíme alespoň jednoduchou radu: dávejte pouzdro s fotopřístrojem na pláži do igelitové tašky. Je to sice nouzové řešení, kolikrát ovšem ochrání váš přístroj před zničením zanesené elektroniky modelu. Pokud budete mít přesto po návratu z dovolené pocit, že není všechno v pořádku, nechte si váš digitální fotopřístroj odborně vyčistit.

Naprosto ideálním řešením při fotografování na pláži či dokonce přímo v moři je originální vodotěsné pouzdro. Musíte si ovšem zjistit, jestli se pro váš typ fotopřístroje tento druh průhledného pouzdra vůbec vyrábí. Vodotěsné pouzdro by mělo totiž chránit nejenom proti vodě do určité hloubky, ale také proti prachu a i proti nárazu.

Zakoupit si můžete také některé z ochranných univerzálních průhledných pouzder, ovšem ty často nedovolují plnohodnotně pracovat s modelem a některá jsou vhodná k použití pouze pro vypnutý přístroj. Jsou ovšem zase levnější (od 400 Kč, firma Aquapac) a použít je můžete, ať máte přístroj jakýkoliv. V nabídce společnosti Ewa-Marine najdete jak pevná, tak měkká plastová pouzdra. Cena pouzder se pohybuje také podle toho, do jaké hloubky se s ním můžete potápět, aby zůstal váš fotopřístroj nepoškozen. Ovšem pokud máte zrcadlovku a budete se chtít potápět až do hloubky dvaceti metrů, potom vás speciální pouzdro přijde až na necelých pět tisíc korun.

V příští kapitole se podíváme na několik triků, které by vám mohly pomoci minimalizovat možnost nafocení špatného snímku.