Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Foťte u moře

7.7.2003, Marek Kuřina, článek
Dnes se podíváme na téma fotografování u moře v článku, který pro vás připravila naše redakce, a který se bude týkat už pomalu se blížících dovolených. Na našem serveru ovšem na toto snad nejkrásnější období v roce podíváme pochopitelně z pohledu digitálních fotoaparátů, jež si určitě vezmete sebou, abyste si zvěčnili vaše exoticky prožité chvilky.
Jednou z největších výhod digitálních fotopřístrojů oproti klasické fotografii je možnost nafotit stovky fotografií rychle, s okamžitou kontrolou a prakticky bez nákladů. Takže by se dalo říci, že pár rad, jak na to, je téměř zbytečných. Ovšem existují situace, kdy se i malé know-how vyplatí a hlavně odrazí na výsledku (přestože řadu kompozic jistě vyřešíte metodou pokus-omyl).

1) Začněme například u romantického západu slunce, kdy se při jeho zdokumentování budete potýkat většinou s nedostatkem světla. Přesto nikdy na tyto scenérie nepoužívejte blesk, raději nastavte citlivost na vyšší číslo (200 ISO) nebo prodlužte dobu závěrky, pokud můžete měnit na vašem fotopřístroji manuálně hodnoty času a clony. Stejně postupujte i při fotografování v noci, pouze použijte ještě vyšší číslo citlivosti, ovšem už kolem hodnoty 400 ISO bývají fotografie znehodnoceny šumem.

2) Vyhněte se fotografování v protisvětle, většinou totiž v těchto situacích dochází ke špatné expozici snímku. Pokud však budete nuceni fotit v protisvětle, pak si poslechněte známou fintu zkušených fotografů. Tentokrát naopak blesk použijte (i když se to na první pohled zdá nesmyslné), protože tím silně osvětlíte nejbližší objekty a tak vyvážíte celkový jas snímku.

3) Dejte si také pozor na populární "červené oči". Jestliže jste někdy fotili své bližní zblízka s bleskem, víte moc dobře, že potom vypadali spíše jako upíři. Pomoc je relativně snadná. Téměř každý digitální fotopřístroj nabízí několik režimů blesku, mezi nimiž je i režim redukující jev červených očí na minimum.

4) Dalším problémem, se kterým se můžete setkat při fotografování u moře (nebo přímo samotného moře), jsou různé odlesky od vln, v případě jasně slunečného dne potom může nastat až zrcadlový efekt. Pokud vynecháme zcela zásadní řešení, jako je použití některého z filtrů, zkuste nastavit bodové měření expozice (pokud váš fotopřístroj nabízí tento způsob měření expozice). Zaměřte bod na místo, podle kterého bude elektronika exponovat, a pak bez problémů vyfotíte "zbytek" rodiny stojící u prasátka házejícího pobřeží. Černé tváře s prosluněným pozadím a lesknoucím se mořem na fotce potom určitě nenajdete. Nezapomeňte také na to, že lehkým zmáčknutím spouště vám přístroj sám nastaví optimální expozici pro danou situaci, teprve potom spoušť domáčkněte a udělejte fotografii.

5) Pokud vyrazíte na dovolenou do některé přímo exotické země, pak brzy zjistíte, že je rájem tisíce druhů zvířat, větších či menších. Fotografování zvířat je samo o sobě uměním, přesto se i tak můžete trochu připravit. Na malé a ještě menší tvorečky použijte Makro režim (disponuje-li s ním váš model). V případě, že vám kvalita Makro režimu nebude stačit (kvalitnější fotopřístroje mohou v tomto režimu snímat již od několika centimetrů), pořiďte si ještě před odjezdem předsádky, tedy soustavu čoček, která se vloží před objektiv fotopřístroje. Určitě si ovšem zkontrolujte, jestli je objektiv vašeho modelu vybaven závitem, abyste vůbec mohli předsádku k objektivu připevnit. K některým modelům se dodávají také speciální nástavce. Pokud se naopak rozhodnete dohonit svou fotospouští geparda, tak je zase nejlepší nastavit si manuálně co nejkratší čas, v případě, že máte automat, možná na něm objevíte alespoň kreativní programy (například Sport), které vám umožní nasnímat i rychlejší objekty. Některé kvalitnější modely už jsou vybaveny funkcí Subject Tracking AF, kdy je pohybující objekt automaticky průběžně doostřován.

Na závěr mi nezbývá nic jiného, než vám popřát krásně prožitou dovolenou, kterou se vám navíc povede zachytit objektivem vašeho fotoaparátu, takže si prožité zážitky připomenete při prohlížení vašich snímků třeba v pošmourném listopadu.