Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fujifilm FinePix S5500: návrat ke klasickému snímači

30.7.2004, Marek Kuřina, aktualita
Už titulkem jsme prakticky naznačili, jakou nejdůležitější změnu přináší upgrade velice úspěšné S5000-ky od společnosti Fujifilm. Ta kromě celé řady jiných novinek uvede na trh také model FinePix S5500. Ten jakoby z oka vypadl předcházející pětitisícovce, je ovšem vybaven zcela jiným typem snímače. Jedná se o "normální" CCD čip (žádná třetí, čtvrtá či jiná generace...), který už ovšem nabízí maximální čtyřmegapixelové (fyzické) rozlišení snímků. Na druhou stranu s novinkou přicházíte o šestimegapixelové interpolované rozlišení, které asi u Fujifilmu vyhodnotili jako rozlišení, které majitelé pětitisícovky příliš nevyužívali.
Jak vidíte sami na ilustrační fotografii, tak je design novinky prakticky identický s modelem S5000. Na zadní straně najdete opět 1,5-palcový barevný LCD zobrazovač, který si ovšem nepatrně vylepšil rozlišení, a to na 115 000 pixelů. Také elektronický hledáček by měl být kvalitnější, protože bude mít rozlišení také vyšší - už 115 000 bodů. Novinka je tedy na zrcadlovku zase příjemně malá, což potvrzují rozměry 113 x 81 x 79 milimetrů při váze 337 gramů (bez baterií a karty). Kromě zcela jiného snímače nabízí novinka několik možná na první pohled nenápadných vylepšení. Především S5500-ka bude mít daleko větší rozsah závěrky než měla pětitisícovka (u které jsme právě malý rozsah expozičních časů považovali za hlavní nedostatek modelu), a to v rozsahu od 1/2000 až do 15 sekund. Vylepšily se také parametry videozáznamu, protože S5500-ka umí již natočit ozvučený záznam v rozlišení 640 x 480 bodů rychlostí třiceti snímků za sekundu. K dispozici je i nižší rozlišení 320 x 240 bodů. Novinkou je u tohoto modelu také rychlejší USB rozhraní typu 2.0. Prakticky se vůbec nezměnila optická soustava: objektiv Fujinon nabízí opět až desetinásobný optický zoom při světelnosti od F2,8 do F3,1. Maximální hodnota clony je F9. V Makro režimu můžete snímat stále až ze vzdálenosti deseti centimetrů, ve standardním režimu ostří optika od devadesáti centimetrů. Při fotografování můžete použít předsádky pro teleobjektiv i širokoúhlé snímání. Ostřit se dá i manuálně pomocí zoomovacího dvojtlačítka. Způsob ostření je buď na střed, anebo zónově a také pomocí přisvětlovacího paprsku.




Expozici ovlivníte při fotografování hned několika způsoby: k dispozici je režim s prioritou clony, času nebo můžete ovládat jednotlivé parametry také plně manuálně. K dispozici je také korekce expozice v rozsahu +- 2,0 EV (po třetinových krocích). Měření expozice je buď vícesegmentové (64 zón), váhové se zdůrazněním středu nebo nakonec bodové. Teplotu bílé lze vykalibrovat nejenom pomocí šesti přednastavených hodnot (Denní, Pod mrakem, Zářivka denní, Zářivka teplé světlo, Zářivka studené světlo a Žárovka), ale už také manuálně, což zcela zbytečně nešlo s S5000-kou. Na druhou stranu má novinka menší dosah blesku: při širokoúhlém snímání blesk osvítí maximálně vzdálenost 4,5 metru od fotopřístroje. Model jinak nabízí hned několik režimů blesku: automatický blesk, redukce červených očí, nucený blesk, potlačený blesk, pomalá synchronizace záblesku a redukce červených očí s pomalou synchronizací. Model je opět udržován v chodu čtveřicí tužkových baterií.

Jak jsem již na začátku uvedli, tak je novinka trochu překvapivě vybavena "normálním" CCD snímačem, který obsahuje přibližně čtyři miliony efektivně využitelných obrazových buněk, takže s modelem nasnímáte fotografie v těchto rozlišeních: 2272 x 1704, 1600 x 1200, 1280 x 960 a 640 x 480 bodů. Citlivost snímače je sice na první pohled horší než u S5000-ky, ovšem zde chybějící osmistovka byla u předchozího modelu dostupná stejně pouze v megapixelovém rozlišení. Rozsah citlivosti u novinky však začíná už na 64 ISO (manuálně nastavitelně jsou ještě hodnoty 100, 200 a 400 ISO). Snímky se ukládají ve formátech RAW a JPEG (ozvučený videozáznam pak ve formátu Motion JPEG) na paměťové karty typu xD-Picture Card. I když se zprvu zdá, že tento upgrade není v podstatě nijak výrazný, tak se podle mě u Fujifilmu trefili do černého. Málokdo bude dělat tiskové výstupy větší než A4, takže čtyřmegapixelové rozlišení stačí, a kvalitu fotografování určitě zvedne daleko větší rozsah závěrky i třeba možnost manuálně nastavit teplotu bílé (nakonec větší "komfort" nabízí i parametry videozáznamu nebo rychlejší USB rozhraní). Novinka by se měla objevit na trhu v září, bohužel výrobce zatím nezveřejnil oficiálně ani předpokládanou cenu modelu.

Specifikace:

Fujifilm FinePix S5500 Zoom
  • Snímač: 4,2 miliony obrazových buněk
  • Maximální rozlišení snímku: 2272 x 1704 bodů
  • Objektiv: 10x optický a 2,2x digitální zoom
  • LCD displej: dotykový 1,5 palcový barevný TFT, 115 000 pixelů
  • Paměťové médium: xD-Picture Card
  • Rozměry: 113 x 81 x 79 milimetrů
  • Hmotnost: 337 gramů