Google a UC Berkeley: systém AI, který z fotek odstraňuje nechtěné stíny
28.8.2020, Milan Šurkala, aktualita
Týmy z Google Research a Univerzity Berkeley vyvinuly nový systém umělé inteligence, která je určena k odstraňování nechtěných stínů na tvářích. Ty mohou být způsoben objekty i samotnými rysy tváře.
Systémy umělé inteligence jsou u zpracovávání fotografií čím dál častější. Jeden z nich vyvinuli vědci v Google Research a University of California Berkeley. Jejich algoritmus se proti těm dosavadním snaží o ještě realističtější výsledky rozdělením typu stínů. K tomu využívá faktu, že stíny na tvářích mohou mít více zdrojů. Jedním jsou externí objekty (kšiltovka, sloup, stín telefonu při selfie,...) a další jsou přirozenými stíny samotné tváře a jejími rysy. Zatímco první kategorie je ta, která se má plně potlačit, u druhé to už neplatí, protože by došlo k výraznému zploštění výrazu tváře. Tyto stíny je tak potřeba jen zjemnit (prosvětlit).
Denně totiž vznikají kvanta snímku v nekontrolovaném světelném prostředí, lidé se fotí pořád a je jedno, zda je zlatá hodinka nebo pravé poledne s velmi ostrými stíny. Cílem AI je, aby pomohla lidem získat i v nepříznivých světelných podmínkách lépe vypadající fotografie. Vedle stínů tváře a objektů celý algoritmus bere do úvahy i poměry jasů jednotlivých ploch. Sami autoři však přiznávají, že i když systém funguje poměrně dobře, stále má AI mezery a některé stíny zůstávají neodstraněny, což platí např. o nepravidelných stínech roztřepených vlasů. Někdy je také pokožka vyhlazena až moc, nicméně toto lze korigovat nastavením parametrů algoritmu.
Pro vývoj algoritmů AI je vždy potřeba projít trénovací fází, která zahrnuje i to, že systém by měl vědět, jakého výsledku má dosáhnout (aby se na jeho dosažení mohl natrénovat). Vědci k tomu využili toho, že na nezastíněné obličeje aplikovali umělé stíny a AI tím pádem měla informace o tom, jaký je ideální výsledek, kterého má dosáhout.
Zdroj: dpreview.com, people.eecs.berkeley.edu