Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jak fotografovat pod vodou?

17.4.2008, Irena Ševelová, článek
Tichý svět pod mořskou hladinou v sobě nese něco tajemného a možná proto tolik přitažlivého. Pokud už hledáte potápěčské brýle, počkejte s tím ještě chvíli a přečtěte si několik základních informací, které byste pro podvodní fotografování měli brát v potaz.
Tichý svět pod mořskou hladinou v sobě nese něco tajemného a možná proto tolik přitažlivého. Velká část z nás už neodolala a pokusila se nahlédnout, třeba jen o dovolené, do tohoto kouzelného světa plného barev, odlišných tvarů a stavu beztíže. Někteří šli ještě dál a tento svůj pozoruhodný krátký výlet zaznamenali na kameru nebo na fotografii pro vlastní vzpomínky a pro naši inspiraci. Pokud už hledáte potápěčské brýle, počkejte s tím ještě chvíli a přečtěte si několik základních informací, které byste pro podvodní fotografování měli brýt v potaz.


Jaký zvolit typ fotoaparátu?


Ne každý fotoaparát je samozřejmě přizpůsoben na focení ve všech podmínkách. Při výběru vhodného fotoaparátu musíme dbát rozdílu mezi slovem voděodolný a vlhkotěsný. Někteří lidé mají tendenci tyto dva podobné, ale zároveň zcela odlišné pojmy, stále zaměňovat, respektive jim dávají stejný význam. Dnes už není výjimkou, že většina kvalitních fotoaparátů je vyrobena tak, že jim nevadí kontakt s vodou. To však neznamená, že takový fotoaparát můžete použít pod vodní hladinou. Fotoaparát odolá pár kapkám deště, nebo když ho nechtěně při focení radovánek v bazénu postříkáte, ale už mnohem hůře se vyrovná například s prudkým deštěm nebo s vnoření do jakékoliv kapaliny. I kdyby jste ho tam ponořili na malou chvíli, nejspíše s ním už mnoho fotek nepořídíte.



Přímý kontakt s větším množstvím vody není jediný problém, který by Vás s tímto typem fotoaparátu měl trápit. Fotoaparát velmi špatně reaguje také na slanou vodu, která je typická pro moře. Proto není ani zrovna vhodný pro Vaši dovolenou na pláži. Hrozí, že slaná voda vytvoří na optice nepříjemný film, který posléze bude moci způsobovat potíže v mechanice. Tuto řadu reprezentují fotoaparáty řady HP a M modelů Olympus mju, ale nejen ty. Ceny vlhkotěsných fotoaparátů se nijak výrazně neliší od cen běžných fotoaparátů. Chybí jim totiž speciální těsnění nebo jiná ochrana před vodou.

Pokud chcete skutečně vyfotografovat krásu podmořského světa a zároveň chcete, abyste i po vynoření z vody ještě někdy fotoaparát použili, vybírejte z řady tzv. "waterproof fotoaparátů" (čili vodotěsných fotoaparátů). Jestli máte v oblibě zrcadlovky, tak si je pro tentokrát budete muset bohužel odpustit. Zatím nám trh takto přizpůsobené zrcadlovky ještě nenabízí. Z druhé strany v řadě digitálních kompaktů už budete mít větší štěstí. U výběru fotoaparátu této řady Vás musí nejvíce zajímat maximální hloubka, v které při ponoření do vody můžete fotit. Je dobré tuto hloubku znát a rozhodně ji respektovat. Věřte, že výrobci ji neuvádí zbytečně. U většiny fotoaparátu se pohybuje kolem 3 až 5 metrů. Ve větší hloubce se ani nedoporučuje fotit, přístroje na to zatím nejsou přizpůsobené.



Čím hlouběji se potápíte, tím větší je ve vodě tlak. Po překročení limitu 5 metrů je už tlak natolik velký, že mu žádné těsnění nedokáže odolat. Na druhou stranu se nemusíte bát a přesně odpočítávat hloubku na centimetry. Výrobci většinou počítají s tím, že v návalu podvodního fotografického nadšení Vám nějaký centimetr navíc určitě unikne, a proto počítají s rezervou. Přesto se snažte raději příliš nepokoušet štěstí. Nikdo Vám nedá žádné záruky, když těch 5 metrů překročíte. Tyto modely fotoaparátů můžete klidně používat ve vlhkém prostředí, nic se jim nestane. Řadu vodotěsných fotoaparátů reprezentují například Pentaxy řady W.


Podvodní vak nebo pouzdro?


Pro fotografování pod vodou ve větších hloubkách použijte podvodní pouzdra, která zajišťují vodotěsnost. To, jak hluboko se s nimi můžete potopit, je individuální a záleží to na konkrétním pouzdře. Největší hloubky však s nimi můžete dosáhnout až ve 40 m hloubky. Pouzdra využijete i na jiných místech než pod vodou jako ochranu vašeho fotoaparátu. Všude tam, kde obvykle nebývá přáno fotografické technice, Vám podvodní pouzdra pomohou. To znamená, že je nejvíce využijete na písečné pláži nebo také na stavbě, v bazéně, ve sklenících atd. K některým pouzdrům můžete doplnit ještě podvodní širokoúhlé předsádky, externí blesky a další příslušenství.



Pokud chcete vyzkoušet fotografování u vody a nemáte zrovna podvodní pouzdra, můžete využít vodotěsný ochranný vak. Je to speciální plastový vak, do kterého vložíte a uzavřete fotoaparát tak, že si můžete být jisti, že se do něj voda nedostane. Cena tohoto vaku je opět závislá na výrobci, můžete jej pořídit za několik set, ale také za několik tisíc. Závisí to na tom, jak moc do něj chcete investovat, aby se Vám to v porovnání s využitím ještě vyplatilo. Pokud se rozhodnete vzít podvodní fotografování opravdu vážně, pak se Vám vyplatí do vodotěsného ochranného vaku skutečně investovat a potom už si můžete pořídit takový model, který Vám nabízí speciální průzor pro objektiv, jenž Vám zaručí nezkreslený záznam toho, co se děje pod vodní hladinou.


Jak fotografovat pod vodou?


Nyní už víme, jaký typ fotoaparátu a jaké vodotěsné pouzdro si vybrat. Dobrý výsledek naší snahy nám však ani sebelepší vybavení nezajistí, pokud nebudeme mít správnou techniku. Ti, kteří již zkoušeli podvodní fotografování, mi dají jistě za pravdu, že vzdálenost je to, co hraje velmi důležitou roli, má-li být snímek vydařený. Nejvíce se osvědčilo udržovat si od fotografovaného objektu vzdálenost jeden metr. Pokud se vzdálíte ještě víc, Vaše fotka ztratí na ostrosti. Bohužel blíže se přiblížit je velmi složité, protože tichý podmořský svět Vás přijme pouze pokud se v něm budete chovat stejně jako ti, kteří tam patří - tiše a klidně.



Většina tvorů, kteří jsou vděčnými objekty našeho objektivu, jsou velmi plaší, a přestože to tak možná na první pohled nevypadá, velmi intenzivně vnímají a reagují na dění kolem sebe. Jakýkoli prudší pohyb, který je vyruší z jejich klidného stereotypu, zajistí naší fotografické snaze neúspěch. Sasanky se vždy stáhnou do sebe, lastury se zavřou a vyděšené rybky odplavou. Naproti tomu u některých druhů rostlin si můžete dovolit je fotit i ze vzdálenosti 10 centimetrů. Stejně jako u lidí i v podmořském světě platí, že někteří jedinci jsou plaší a při sebemenší cizím pohybu okamžitě hledají úkryt. Proto ta průměrná ideální vzdálenost pro podvodní fotografování je výše zmíněný jeden metr.

Nutné je, abyste se obrnili trpělivostí. Je pravděpodobné, že první objekt, který se Vám zalíbí, se nepodaří hned vyfotit. Někdy budete muset využít i několik pokusů. Když ale vydržíte, výsledek bude stát za to. Doporučuji mít fotoaparát stále připravený v natažené ruce, snažte se zůstat stále klidní a nedělat prudké pohyby. Zadržte dech tak, jak to jen bude možné. Vzduchové bubliny, které při dýchání unikají ze šnorchlu, by mohly Váš objekt také vyděsit. Pomalu se pak přibližujte tak blízko, jak si myslíte, že je to únosné. Pak už jen čekejte na vhodný okamžik a stiskněte spoušť.



Pokud vyrážíte za krásami mořského dna jen jednou ročně, pak Vám bude asi stačit hloubka potápění 2 metry. Je to takový ideální střed. Nesmíte zapomínat na jevy z venkovního prostředí nad hladinou, které kvalitu fotografií výrazně ovlivňují. Velký rozdíl pod hladinou je, když svítí slunce nebo když je pod mrakem. Důležitá je i diference v lomu světla. Například, když máte slunce v zádech, počítejte s tím, že se Vám fotografovány objekt opticky vzdálí. Při dopadu slunečního svitu na lesklý povrch, jaký je mořská hladina, se světlo rozloží na jednotlivé části, zjednodušeně řečeno vznikne jakási duha. To vše jsou jevy, které budou ovlivňovat výsledky vašeho focení a s kterými proto musíte počítat. Při fotografování u moře hlavně vždy dbejte na to, abyste pečlivě očistili objektiv. Nesmí na něm zůstat kapky mořské vody, protože obsahuje soli a minerály

Fotografie pořízené pod mořskou hladinou se liší od běžných fotografií. Mají v sobě kousek klidu, ticha a bezpečí, který podmořský svět zdánlivě nabízí a kterým se liší od našeho uspěchaného života na souši.