Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kodak: prodej filmů klesl loni o osm procent, chystá se propouštění

26.1.2004, Michal Spáčil, aktualita
Po nedávném oznámení Kodaku o konci kinofilmových kamer na vyspělých trzích přišli zástupci firmy s dalším důkazem postupného odumírání klasické fotografie: plánovaná restrukturalizace firmy připraví o místo 15.000 lidí, přičemž nepostižena zůstane zřejmě pouze divize digitálních fotoaparátů.
Jak jsme již referovali článkem z 19. 1. 2004, nazvaným “Kodak končí s přístroji na kinofilm a APS”, jeden z největších stávajících výrobců filmů a další fototechniky pomalu opouští oblast klasické fotografie a přechází na digi. Ve hře je jistě i pozornost a tím i reklama, kterou firmě Kodak v důsledku tohoto kroku věnují média, a to nejen odborná – zpráva o konci kinofilmových a APS přístrojů proběhla i běžným denním zpravodajstvím.

Další důležitou položkou na seznamu jsou investoři, kteří novinky z Kodaku vítají. Od půli ledna, kdy byly změny oznámeny, nastal trvalý růst cen akcií firmy. Po předloňském sestupu z 39 na 7 centů za akcii je to jistě příznivá zpráva pro podílníky firmy a mimo jiné i další důkaz toho, že trh se spíše než zájmem zákazníků řídí sám sebou.

Přízeň investorů si Kodak vysloužil i zmíněným propouštěním, kdy o práci přijde kolem 20% zaměstanců. To se při současném stavu týká asi 12ti až 15ti tisíc lidí, jejichž životní perspektivy budou obětovány nové technologii. Nezapomínejme, že předchozí fotografický průmysl vychoval několik generací úzkých specialistů, pro něž se s nástupem digi najde stále méně míst, kde se mohou uplatnit. Propouštění má do roku 2007, kdy bude restrukturalizace firmy ukončena, ušetřit Kodaku až 1,7 miliard dolarů.

Kodak dále, s vědomím faktu, že za rok 2003 zaznamenal prodej 35mm kinofilmu pokles o 8% a letos se dá očekávat další a snad ještě hlubší propad, nakoupil dostupné akcie firmy Chinon Industries, která se zaměřuje na vývoj a výrobu digitálních fotoaparátů. Část Chinonu je zatím ve státních rukou, chystaná privatizace však učiní z firmy výhradní majetek Kodaku a nic už nebude stát v cestě sloučení vývojových laboratoří.

Do uvedeného roku 2007 se zřejmě ukáže, zda jednoznačný příklon k digitálům není ze strany Kodaku předčasným optimismem. Ostatně Kodak opouští filmovou sféru pouze na trzích, jenž označuje za vyspělé; naproti tomu v Indii, Číně, východní Evropě a Latinské Americe dále nabízí a propaguje přístroje na kinofilm. Tyto trhy se v nejbližší době dočkají od Kodaku osmi nových modelů kinofilmových přístrojů.
Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.