Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kterak se obléknout do fotografie

29.11.2004, Petr Svoboda, článek
Tištění fotografií na speciální fólie a jejich nažehlování na textil je v poslední době stále populárnější. Přestože výrobci vše prezentují jako něco zaručeného a naprosto jednoduchého, celá technologie má i svá úskalí. Zkusili jsme tedy nažehlování u nás v redakci a přinášíme vám své zkušenosti.
Kapitoly článku:
  1. Kterak se obléknout do fotografie
  2. Jak dopadlo žehlení
Představa, že budete na tričkách nosit vlastní fotografie či jiné kreativní výtvarné počiny je velice lákavá. Nabízí se tak i možnost vyrobit originální dárek pro své příbuzné či přátele. Jak to ale provést, abyste nezničili drahé fólie, nebo dokonce zakoupený textil? Co všechno je ke správnému nažehlování potřeba? Podobné otázky jsme si kladli také, a rozhodli jsme se vše prakticky odzkoušet. Technologii jsme si k tomuto účelu půjčili od HP.


Na počátku je vhodný snímek
Výběr toho, co na sobě budete nosit necháme pochopitelně na vás. Je ale třeba respektovat několik pravidel, abyste nakonec nebyli zklamáni. Snímek nebo obrázek obecně by měl být dostatečně výrazný vzhledem k uvažované velikosti. K jeho pochopení by měla stačit i větší vzdálenost pozorovatele a vadit by nemělo ani částečné zakrytí (látka se přece jen může vlnit a krabatit). Není tedy vhodné volit obrázek s množstvím tenkých linek či s jemnými důležitými detaily. Barevnost by měla být dostatečně kontrastní vzhledem k barvě podkladu.

Pozor na bílou barvu
Když chce monitor zobrazit černou plochu, tak zhasne – žádné body nesvítí. Podobně fungují i tiskárny, avšak s barvou opačnou – tedy bílou. Bílá se zkrátka netiskne, neexistuje. Nenechte se zmást ani některými fototiskárnami (např. značky Epson), které zásobník bílé barvy mají. Ve skutečnosti nejde o bílou, ale o speciální „lak“ k navození lesku či matné úpravy povrchu. Jak tedy dopadnou bílé barvy na textilním podkladu? Budou mít barvu textilu, na fólii se tedy jeví jako průhledné. Přesto může tato průhledná barva získat (nejčastěji krémové) zabarvení. Nejvíc to bude poznat na bílém podkladu. Proto doporučujeme vytištěný obrázek pečlivě obstřihnout – zamezíte tak otiskům s nažloutlým či jinak zbarveným okrajem.

Bez tiskárny to nepůjde
Základem pro nanášení obrazu na textil je použití speciálních nanášecích (nažehlovacích) fólií v kombinaci s inkoustovou nebo laserovou tiskárnou a bavlněným tričkem (jiný materiál není doporučen). My jsme použili fólie HP iron-on v kombinaci s fototiskárnou HP Photosmart 8150. Její výhoda spočívá v kvalitním tisku a možnosti přímého tisknutí z paměťových karet nebo fotoaparátu, k dobrým výsledkům však postačí i mnohem jednodušší barevná inkoustovka.




Moderní tiskárny mají mezi typy podporovaných médií i nažehlovací fólie. Pokud je vyberete, zpravidla se všechny potřebné parametry nastaví automaticky. Velmi však doporučujeme nastavení projít a tisk nejprve vyzkoušet na obyčejný papír. V ovladači by měla být zapnuta nejvyšší kvalita barevného tisku, a hlavně, pokud to ovladač dovoluje, zrcadlové převrácení tisku. Máte-li starší tiskárnu bez této funkce, budete muset zrcadlové převrácení provést v některém grafickém editoru.

Žehlit nebo lisovat?
Tak jsem tedy fólii úspěšně potiskli, co ovšem dál? Správné nažehlení je nejpodstatnějším a také nejproblematičtějším úsekem celého postupu. Kdo se bojí nebo chce za každou cenu dosáhnout toho nejlepšího, může využít transferový list v některém kopírovacím centru (mají jej ve většině velkých měst). My, kteří chceme produkovat potištěná trička v teple domova, už ale žhavíme žehličku…



výsledek po nažehlení na transférovém lisu