Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Metodika testování termosublimačních fototiskáren

2.10.2008, Michal Učeň, článek
Součástí tématu tohoto měsíce bude samozřejmě i recenze vybrané fototiskárny. K jejich testování se ovšem budeme vracet i v budoucnosti, takže jsme připravili komplexní metodiku testování, kterou budeme používat pro co nejlepší srovnání modelů. Cíl je jasný - ukázat hlavní přednosti a nedostatky konkrétních fototiskáren.
Termosublimační tiskárny to mají na trhu velmi těžké. Jejich přednosti jen těžko pokryjí výhodu v nižších nákladech a kvalitě u fotolabů a tak je možná čeká těžká budoucnost. My jsme se i přesto rozhodli tento typ tiskáren otestovat a vypíchnout jak jejich přednosti, tak i nedostatky. Přece jen na trhu je těchto zařízení poměrně hodně a někteří výrobci jich nabízí celou řadu. Můžeme tedy předpokládat, že u zákazníků o ně zájem je a to i přes vyšší cenu spotřebního materiálu.

V recenzích bychom vám chtěli pomoci zejména s výběrem fototiskárny, která by co nejlépe splňovala vaše požadavky. Zaměříme se na testy kvality tisku a ostatní důležitá kritéria uvedená níže, ovšem můžete samozřejmě čekat také srovnání fototiskáren jako celku. Dozvíte se tedy, jestli se jejich koupě opravdu vyplatí, nebo je pohodlnější a levnější využití fotolabů.


Kritéria výběru modelů termosublimačních fototiskáren


Před uvedením samotné metodiky testování musíme zmínit kritéria, která vlastně definují daný typ tiskáren. V podstatě se se jedná o kompaktní fototiskárny využívající termosublimačního tisku (více o této technologii). Tato metoda je v souřasné době asi nejlepší možností pro domácí tisk fotografií, protože poskytuje dostatečně kvalitní tisk s dlouhou životností fotografií a dobrou odolností proti poškození (například tekutinou).


Příklad termosublimační fototiskárny: Canon CP750


Metodika testování


Co se týká metodiky testování, každá recenze bude vždy zahrnovat čtyři hlavní části, které jsou dále rozděleny na konkrétní kritéria:


1. Úvod

V první části se stručně seznámíme s produktem a podíváme se hlavně na obsah balení. Příslušenství je u každého produktu důležitou součástí, u tiskáren však nemůžeme čekat zázraky. Kromě spotřebního materiálu tady toho asi moc nenajdeme, součástí balení však může být třeba software na úpravu fotografií apod. V této kapitole si také popíšeme instalaci tiskárny a práci s ovladači. Nebude chybět ani tabulka parametrů udávaných výrobcem.


2. Zpracování

Druhá kapitola je zaměřená na zpracování fototiskárny, kvalitu materiálů a také design. Ten je sice hodně subjektivní záležitostí, přesto je ale v případě tiskáren tohoto typu celkem důležitý. Zhodnotíme také mobilitu, která závisí především na hmotnosti a rozměrech fototiskárny.

U dražších modelů najdeme také LCD displej, který sice není přímo potřebný k samotnému tisku, ovšem podstatně usnadňuje ovládání a umožňuje editaci a implementaci různých funkcí. Ovšem není displej jako displej, a proto se podíváme také na jeho kvalitu, čitelnost a rozměry. V této položce také bude zhodnocené menu a případně také připočteny bodíky za dotykové ovládání. Novinkou je také zakomponování interní paměti přímo do tiskárny. Pravděpodobně se u testovaných modelů s touto vlastností nesetkáme. Jedná se ale v podstatě o méně důležitou funkci a tomu odpovídá i zanedbatelná váha v hodnocení, využití totiž vidíme pouze při opakovaném tisku stejné sady fotografií.

Fototiskárny mohou mít také různé typy rozhraní pro spojení s fotoaparátem, což se odrazí i v hodnocení. Kromě standardního USB je už možné sehnat modely s bezdrátovým propojením pomocí IrDa, Bluetooth nebo WiFi. Výjimečně je také k dispozici výstup HDMI pro prezentaci snímků v plném rozlišení na televizoru. Důležitá je i přítomnost čtečky paměťových karet.


3. Tisk

Hlavní funkce tisku fotografií samozřejmě hraje v konečném zúčtování hlavní roli. Nejdůležitější vlastností je pak kvalita tisku, která zahrnuje několik testů zaměřených na rozlišení, detaily a stejnosměrnost. Dále je podstatné barevné podání a kontrast, tedy kritéria, která jsou u barevných fotografií opravdu stěžejní. Maximální rozměr fotografie bude pravděpodobně ve všech případech stejný a to 15 x 10 cm, ovšem jsou zde i tiskárny s možností tisku v režimu panorama s rozměry až 10 x 30 cm. K porovnání zmíněných parametrů budou použity následující testovací snímky:

Testovací obrazec - barevné podání, kontrast, detaily
Testovací obrazec - rozlišení, detaily, stejnosměrnost

Sice není rychlost tisku u tohoto typu tiskáren tak důležitá jako u těch kancelářských, ovšem při větším množství fotografií můžeme při pomalých reakcích na fotografie zbytečně dlouho čekat. Přestože se nejedná o přímo o tiskárnu, zahrneme do hodnocení i náklady spojené s nákupem spotřebního materiálu. V případě fototiskáren totiž určitě každý zvažuje alternativu v podobě fotolabu, a tak je cena za fotografii podstatná.

U modelů pro náročnější uživatele jsou k dispozici široké možnosti editace, mezi které patří třeba ořezání, ostření, úprava expozice, korekce jasu a kontrastu nebo i detekce obličeje. Jinou kategorií jsou také možnosti nastavení tisku. Výrobci třeba nabízí možnost vytištění vlastní průkazové fotografie, přidávání různých rámečků a popisků, vytvoření kalendáře a další efekty.

Kromě testovacích obrazců si vytiskneme i pár fotografií, které budou zastupovat různé typy scén - krajina, portrét, makro, akce, architektura a soumrak. Nebude se jednat o žádné profesionální snímky, ale o běžné fotografie, které můžete pořídit i s kompaktním fotoaparátem. Ve zmenšené podobě si je můžete prohlédnout níže.

Testovací snímek - krajina
Testovací snímek - portrét

Testovací snímek - makro
Testovací snímek - akce

Zatímco u výše zobrazených snímků bude důležité zejména podání barev, kontrast a detaily, u poslední fotografie se soumrakem se zaměříme na černou barvu. Budeme tak moci porovnat, jak si tiskárny poradí s reálným příkladem tmavšího snímku.

Testovací snímek - architektura
Testovací snímek - soumrak

Ke snímání vytisknutých fotografií bude použit fotografický skener, v případě testů v nejbližší době se bude jednat o model CanoScan 5600F, který nám zapůjčila společnosti Canon. Při testování se občas projevily drobné vady ve snímání, jehož důvodem byl pravděpodobně odlesk lesklého povrchu fotografií. V recenzích tedy budeme upozorňovat pouze na vady týkající se chyby tiskárny, nikoliv na ty vzniklé při skenování. U zmíněného skeneru budou vždy předvoleny stejné parametry snímání, tedy 1600 dpi a žádné automatické úpravy a korekce. Následně snímek mírně zmenšíme na přijatelnější rozlišení pro web a případně vyřežeme z originálu důležité části, zejména pak u testovacích obrazců.


Použitý skener Canon CanoScan 5600F.


4. Závěr

Poslední část recenze bude vždy obsahovat dojmy z praxe a závěrečné hodnocení konkrétního modelu. Nebude chybět ani doporučení, pro které uživatele by mohla být testovaná tiskárna vhodná a tabulka s výpisem pozitivních a negativních vlastností, na které jsme během testování přišli.


Kritéria hodnocení


Kritéria hodnocení budou pro všechny modely stejná nehledě na jejich cenovou kategorii. Rozdělení do větších celků a důležité sledované hodnoty jsou prakticky totožné s výše uvedenou strukturou testu.

Termosublimační fototiskárny - kritéria hodnocení
Váha
Zpracování
30 %
Příslušenství
2 %
Zpracování
10 %
Mobilita
5 %
LCD displej a menu
7 %
Interní paměť a další doplňkové funkce
1 %
Rozhraní
5 %
Tisk
70 %
Rozlišení, detaily, stejnosměrnost
20 %
Barevné podání, kontrast
20 %
Maximální rozměr
5 %
Rychlost tisku
5 %
Náklady na spotřební materiál
10 %
Možnosti editace
5 %
Možnosti nastavení tisku
5 %
Bodové hodnocení celkem
100 %

Jak je vidět, kvalita tisku má v hodnocení největší váhu (dohromady 40 %). Za důležité ovšem považujeme také náklady na pořízení spotřebního materiálu a zpracování. Další položky už nejsou až tak důležité, přesto dohromady tvoří nezanedbatelný podíl 40 % z celkového hodnocení. Ovlivňují totiž práci s tiskárnou, její ovládání, možnosti nastavení a z části i samotný tisk.

Výstupem recenzí bude na závěr srovnání jednotlivých modelů, které budou bodově ohodnoceny. V případě většího testu získá nejlepší tiskárna ocenění BEST OF TEST. V případě, že se objeví něčím výjimečný model (například unikátní funkce, poměr cena/výkon apod.), získá ocenění TREFA Digimanie a to nehledě na to, zda-li se jedná o samostatnou recenzi nebo srovnávací test.



To by bylo z metodiky testování vše a vy se můžete těšit na první recenzi fototiskárny a její hodnocení. Doufáme, že vám naše testy pomohou s orientací na trhu a usnadní rozhodování při případné koupi termosublimační tiskárny.