Na tom objektivu 14-42 je zajímavá ta velikost, že se jim to podařilo nacpat do velikosti jen o trošku větší než mají pancaky, to je první zoom objektiv, který dává smysl na GF řadě.
Odpovědět1 0
Muzete mne jako zacatecnikovi prosim nekdo vysvetlit, kde je na tom 14-42 objektivu "Manual focus lever", jak uvadi Panasonic na svych strankach, a take, jak se na to nasazuji ty 37mm filtry, kdyz pri vyzoomovani na tom nevidim zadny zavit? Je to pro me docela zahada oproti tomu druhemu zoomu 45-175 :-) Diky
Odpovědět0 1
Manual focus podle mě a i jiných zdrojů u 14-42 není, jediné jak je u něj možné regulovat zoom je pomocí W-T tlačítka. O závitu netuším, jak by se na něj daly filtry.
Odpovědět0 0
Manual focus je, ale dalším šoupátkem. Z různých videí se zdá, že šoupátka buď reagují na výchylku plynule, nebo mají dvě rychlosti. Ovládání objektivu se tímto velmi blíží kompaktu.
Ale určitě jsou objektivy zajímavé i ten 45-175. Mám sotva měsíc 45-200 a vědět, že toto příjde, tak počkám. Nový objektiv je menší, lehčí, doufám hodně rychle ostří a ještě umožňuje při videu plynulý zoom. Dokonce je levnější. 45-200 je velká potvora (teda asi jako průměrný zrcadlovkový objektiv) a pokud s ním fotím, tak mám pocit, že držím úplně jiný foťák.
Odpovědět0 0
Manual focus lever je na všech snímcích dole (šoupátko s označením W-T). Závit je uvnitř kolem čočky, což teda nepovažuju za šťastné, protože s polarizákem určitě nepůjde snadno manipulovat a výběr tak prťavých filtrů nebude velký. Zdá se mi, že minimalizace jde dost na úkor ergonomie a výdrže akumulátoru.
Moc jsem nechápal, proč Panasonic stvořil takovou malou podivnost jako GF3, když je foťak malý jen se dvěma objektivy s pevným ohniskem ... tento krok mě mile překvapil, docela zajímavý koncept.
Odpovědět0 0
.. v praxi to nahrazda potrebu slnecnej clony, ci aky vplyv to vlastne ma?
Odpovědět0 0
Okrem ineho to aj znizuje riziko roznych svetelnych odleskov v objektive, hlavne pri silnom svetelnom zdroji v zornom poli zaberu, kde by slnecna clona vobec nepomohla.
Odpovědět0 0
A na takéto veci nie je vhodný dáky filter?
Odpovědět0 0
Filter je schopny ovplyvnit iba svetlo ktore vstupuje do objektivu, avsak rozne svetelne prasiatka a odrazy casto vznikaju vnutri objektivu, a tam sa filtre tazko vkladaju :) Teoreticky by mohol pomoct CPL otoceny naopak (alebo necirkularny polarizak) ale nie je to zarucene - zalezi od smeru svetla a rozlozenia optickych clenov v objektive.
Odpovědět0 0
Pozrel som specifikacie 45-200: tento objektiv vazi 380g
Kedze 45-175 vazi 210g, je to dost velky rozdiel.
Tento novy objetktiv sa vysuva ci nie?
Odpovědět0 0
Ake svetelnosti maju tie objektivy ? Pretoze nie je problem urobit 100 gramovy FF objektiv 18-300 mm, ak polavime z poziadavky na dobru svetelnost a uspokojime sa trebars aj s najlepsou F20..
Odpovědět0 0
Svetelnost je rovnaka: F4 - 5.6 u oboch.
Aj Olympusacky 40-150 ma tu istu svetelnost .. no ma mensi dosah.
Aj vazi trosku menej: 190g .. co je v porovnani s 210g minimalny rozdiel.
Odpovědět0 0
lt
|
27.8.201119:41
V clanku je chybka .. prepocet je 28-84mm .. inak neviem, ale idealny krajinarsky objektiv to urcite nebude, 28mm je malo siroky, 84mm zase kratky. Proste klasicky.
Ale s tym nanocoatingom to som nepochopil... MC vrstvy existuju uz asi 60 rokov, ci kolko, obcas sa vylepsia, ale nano-coating ? To je asi zase nejaky marketingovy zvast, uz sa bojim, kedy na mna vybehne z konzervy nano-sardinka :(
Odpovědět0 0
Ano, je to 28, díky z upozornění. Na jednu stranu se podle mě též jedná o marketing, "Nano" je v současné době populární slovo a co je "Nano" je prostě "In" :) Na druhou stranu by to mělo být nějaké vylepšení MC s tím, že odrazy by měly být menší...
Odpovědět0 0
lt
|
27.8.201122:20
Jj, nano je in, poznam to z inych odvetvi, uz ma pobavili aj super mazivom, ktore obsahuje keramicke castice :-D
Odpovědět0 0
Náhodou, keramické částice v mazivu mají svůj význam, když to někde drhne, tak to obrousí. :-)
Odpovědět0 0