Tak budoucnost je tady, vrstvene senzory s fazovym ostrenim, to je asi ta vec, ktera definitivne pohrbi zrcadlovky, aspon co se AF tyce. V tomhle rozmeru a provedeni zatim nic moc, ale cekam, ze neco podobneho ve full frame verzi se objevi v pristi generaci rady A7 od Sony a to bude opravdu bomba. Tajne doufam, ze by to mohl mit uz Olympus E-M1 mII, ale to je asi plana nadeje....
Odpovědět0 0
Myslíš Quantum thin film technologii, o které píše jeden uživatel na sonyalphaforu?
"The new 3d, stacked , bsi 4 layer sensor sony patented...which may even utilize quantum thin film....will be so much faster and more accurste than any dslr could ever be that it will spell the end of dslr/dslt."
On naznačoval (animalsbybarry), že mluvil s nějakými lidmi od Sony a ti mu říkali, že je to ve fázi funkčního prototypu. Tipoval bych, že si to Sony uzme nejprve pro sebe a potom někdy se dostane na Olympus. To spíš věřím, že E-M1II bude mít snímač od Samsungu, než QTF snímač od Sony. Ale bylo by to pěkné.
Odpovědět0 0
22,5 megapixel na 1/2,6", to bude ale krááása, budeme s ním moct fotit téma "šum 100x jinak" :-)
Odpovědět0 0
Dobrý den, mohl byste prosím objasnit princip fungování 3osé elektronická stabilizace a provnat jej s optickou stabilizací.
Jedná se posun chipu nebo pouze o navyšování ISO ?
Děkuji za odpověď
Odpovědět0 0
Dobrý den, ani jedno z toho. Posun čipu není elektronická stabilizace, ale protože se u posunu čipu mechanicky něco hýbe, je to stabilizace mechanická. Navyšování ISO to také není, protože to nemá žádnou osu, jen zkracuje čas. Spousta mobilů ale používá právě tuto stabilizaci.
3osá elektronická stabilizace funguje tak, že se snaží správně vyříznout tu část obrazu, která byla na předchozím snímku na daném místě. V tomto případě k tomu využívá dat z gyrozenzoru, ale někdy se používá i prostá analýza obrazu (jednoduše se zjišťuje, o kolik se posunul obraz proti předchozím snímkům a o tolik se pak posune výřez, aby to ve výsledku bylo na stejném místě). Proto mají elektronicky stabilizovaná videa užší úhel záběru, aby fotoaparát mohl v celém obraze "hledat" výřez a měl dostatečnou pracovní plochu pro jeho hledání. Tohle využívají např. i video editory, když si necháte stabilizovat video.
Jinak řečeno, představte si třeba čip 6000x4000 pixelů a točíte 4K video cca 4000×2000 pixelů (začínáte na pozici 1000,1000 a končíte na pozici 5000,3000). Máte tedy malý výřez z čipu a spoustu nevyužitých pixelů okolo. Pokud posunete fotoaparátem a to, co bylo uprostřed, je nyní třeba o 500 pixelů výše, tak jen posunete ten výřez z čipu (začnete na 1000,500 a skončíte vyřezávat na pozici 5000,2500). Prostě si jen stejný obraz vyřízenete z jiné pozice na senzoru. Potřebujete tedy dostatečný manévrovací prostor (v tomto případě 1000 pixelů na každou stranu). Tento čip si ten posun vypočítá na základě dat z gyro senzoru, video editor si ten obraz prostě najde analýzou obrazu.
Odpovědět0 0
Děkuji za podrobnou odpověď. Zbývá jen vyjasnit co znamenají 3 osy stabilizace. Pokud principem 3osé elektronické stabilizace je ořez (posun) snímku v ose x a y, co je třetí osa? Je tou 3. osou myšlen čas (následné snímky) ?
Odpovědět0 0