Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Modrý vesmír - tipy pro fotografování

26.1.2009, Jana Bártová, článek
Už jste si někdy byli zaplavat v akváriu plném ryb, korálů a rostlin nejrůznějších barev, tvarů a rozměrů? Proháněli jste se spolu s delfíny? Obdivovali jste krásy modrého světa pod hladinou? Pokud ano, pak vás jistě také napadlo, jak by bylo skvělé tyto vzácné a neuvěřitelně barevné okamžiky zachytit. V dnešním článku se podíváme na několik tipů právě pro takovéto fotografování.
Fotografování pod mořskou hladinou už dávno není jen otázkou drahého profesionálního vybavení, nedostupných technologií a znalostí, ani doménou úzké skupiny fotografických expertů. Díky obrovskému rozmachu a pokroku v oblasti digitálních fotoaparátů je tento svět do určité míry otevřen i naprostým laikům.

I v tomto případě však platí některá pravidla a zákonitosti, která vám mohou výrazně pomoci a usnadnit získání hezkých snímků pod mořskou hladinou.


Autoři fotografií: Petr Adámek, Jana Oborná

Následující tipy nejsou určeny pro profesionální fotografy. Jsou to čistě praktické rady amatéra amatérům. Nepočítají s použitím podmořských photocaseů - podvodních pouzder na digitální zrcadlovky, ani s použitím vodotěsné osvětlovací techniky.

Veškeré fotografie v tomto článku jsou focené kompaktním fotoaparátem Olympus µ 700 ve vodotěsném pouzdře určeném pro ponor maximálně do hloubky tří metrů.


1. Pod vodou se všechno hýbe


Focení pod hladinou není složité jenom proto, že ryby mají podivný zvyk uplavat vám ze záběru, ale i proto, že plavete vy. Navíc moře je také málokdy klidné jako rybník, s konstantní velikostí vln se počítat nedá. Občas také projede nějaká loď nebo vám do záběru vplave potápěč nebo další vyznavač šnorchlování. Zkrátka hýbe se všechno a pořád.

Fotit přes hledáček, když máte na obličeji potápěčské brýle, je v podstatě zcela nemožné. Zde jistě oceníte fotografování přes LCD displej, které umožňuje každý současný kompakt, a čím je displej větší a světlejší, tím je to samozřejmě snazší. Pokud máte kompakt v podvodním pouzdře, bude to o něco náročnější, ale pořád je to lepší než cvakat úplně naslepo.




2. Soustřeďte se na pevný objekt


S první radou úzce souvisí i rada druhá. Pronásledovat pod vodou krásně barevná hejna ryb je sice pěkná věc, ale když máte plavat, dýchat a ještě fotit, zřejmě se vám nepodaří zachytit objekt vašeho zájmu tak, aby fotografie nebyla rozmazaná. Při focení se raději soustřeďte na nějaký pevný objekt. Trup lodi, krásně barevný korál, vodní rostlina, skalisko pod hladinou: to vše vám může pomoci vytvořit zajímavý koncept vaší fotografie.

Počkejte si na ryby, až za vámi připlavou, a pak jenom mačkejte spoušť. Počítejte s tím, že budete mít velké množství naprosto nepoužitelných fotografií, ale určitě se mezi nimi najde i nějaká povedená. Nezapomeňte také na to, že kompakty se naprosto nehodí na pořizování rychlých akčních záběrů. Většině těchto malých fotoaparátů docela trvá, než zaostří, proměří a vyhodnotí světelnou situaci a vzdálenost objektu, takže s nějakým okamžitým cvaknutím v tom daném okamžiku a pod vodou nejspíš neuspějete.

Podvodní svět se mění a pohybuje příliš rychle. Proto je lepší fotit pevné objekty a doufat, že se vám prostě zadaří. Nakonec s kapacitou vaší karty můžete po každém focení nepovedené záběry smazat a při dalším šnorchlování nebo potápění začít znova, bohatší o spoustu cenných zkušeností. Navíc soustředění se na pevný objekt má i jednu další naprosto nespornou výhodu. Pokud jsou zrovna větší vlny, nedostanete mořskou nemoc. Ačkoliv udržet se na jednom místě asi také nebude úplně snadné.




3. Nebojte se scénických režimů


Možná si zakládáte na tom, že všechno fotíte na manuál. Pod vodou to ale rozhodně není ideální strategie. Nejste stabilní, nemáte dost času nastavit si clonu, správný čas a správné ISO. Většina voděodolných a nárazuvzdorných kompaktů však s tímto druhem fotografování počítá, což vám jako uživateli může výrazně usnadnit práci.

V tomto ohledu se mi velmi dobře osvědčily scénické režimy na focení pod vodou. Zpracují barvy mnohem lépe než automat nebo režim bez blesku (P), rychleji se vyrovnají s nedostatkem světla ve větší hloubce (stále mám na mysli focení do maximální hloubky 4 – 6 metrů pod hladinou). Pokud váš kompakt takový režim má, nebojte se jej použít. Díky němu dosáhnete výrazně lepších výsledků a o ty vám přece jde především.


4. Pozor na blesk!


Pokud se přece jen rozhodnete fotit na jiné režimy, dobře si rozmyslete, jestli během vašeho podvodního fotografovaní nezakážete používání blesku. V rybníce nebo v jezeře by blesk nevadil, kvůli špatné propustnosti světla ve vodě by byl takřka nezbytností. Pravděpodobně si ale vyplašíte ryby.

Pokud však plavete například v Rudém moři, musíte počítat s tím, že můžete narazit i na mořské druhy, na které blýskání blesku působí stejně, jako rudý hadr na býka. Mezi takové druhy patří například baracudy. Těm vadí dokonce jakékoliv blýskání pod vodou, ať už jde o šperky, blesky fotoaparátů nebo střenky nožů, a na lesklé předměty a jejich držitele neváhají zaútočit. Věřím, že blízkému setkání s ostrými zuby této dravé ryby je lepší se vyhnout.

Proto zvažujte, kdy je použití blesku pod hladinou opravdu nezbytné a kdy je to jen pouhá provokace. Je pravda, že hodně fotografů by vraždilo pro dobré záběry, ovšem v tomto případě by to mohlo skončit spíše naopak.




5. Světlo v hlavní roli.


Při fotografování pod mořskou hladinou si člověk více než kdy jindy uvědomí, jak důležitou roli hraje světlo. Čím hlouběji pod hladinou se totiž nacházíte, tím méně jsou vaše fotky světlé a barevné. Většina jich pak dostává nádech modré až modročerné, krásné barvy mizí a všemu vévodí hlubina. Při focení těsně pod hladinou zase musíte dávat pozor, pod jakým úhlem dopadá světlo na hladinu. Taky by se vám mohlo stát, že místo krásné průzračné vody vyfotíte jen množství prachu a planktonu, kterým je voda prosycená.

Nezapomínejte na to, jak moc je světlo důležité a čas od času si záběry v rychlosti překontrolujte. Vyhnete se pak nafocení spousty naprosto nepoužitelného materiálu, se kterým si stejně nebudete vědět rady.

Zde se osvědčilo jednoduché pravidlo. Podvodní záběry se pořizují nejlépe, když se k tomu můžete postavit. Ideální je vybrat si pro focení nějakou mělčinu. Jednak má voda ideální propustnost pro světlo a vy docílíte krásných barev, jednak můžete ihned kontrolovat výsledek. Také se s vámi pořád všechno tolik nehýbe, takže nemáte spousty rozmazaných záběrů.




6. Respektujte pravidla

    Podmořský svět má své zákonitosti. A správný fotograf by neměl být ničím více než jen pouhým pozorovatelem. Fotografování přírody chce hodně klidu a trpělivosti a pod vodou to platí dvojnásob. Důležité je přizpůsobit se okolí, vybrat si optimální vzdálenost (cca 1 metr od objektu), pohybovat se pomalu a plynule a neplašit si objekty fotografování. Někdy je důležité vyčkat také na správné počasí a světlo. Když budou velké vlny a pod mrakem a moře bude zkalené po bouřce, moc toho asi nenafotíte.

    Také je důležité neničit přírodu. Například pouhý centimetr korálu roste u některých druhů celá staletí. Pouhý dotyk může zničit jeho křehký ekosystém a způsobit jejich zánik. Většina zemí má také stanovena velmi přísná pravidla, co se týče ničení korálových útesů a ulamování suvenýrů. Například v Egyptě si nesmíte z pláže odvést ani mušli, za korál budete platit nejen vysokou pokutu, ale můžete skončit i ve vězení.


    7. Méně je někdy více


    Ať už se týče hloubky nebo počtu fotografovaných objektů, řiďte se jednoduchým pravidlem. Netříštěte zbytečně své síly. Pamatujte, že méně je někdy více. Nádherné snímky se dají pořídit i v malé hloubce. Možná tam neuvidíte ty nejkrásnější korály ani ty největší ryby, když se však k focení budete moci postavit, určitě se dočkáte lepších a zajímavějších výsledků.

    Stejně tak bez rozmyslu focené snímky vám nakonec velkou radost neudělají. Možná zjistíte, že kdybyste se posunuli kousek doprava, mohli byste vyfotit celý ten úžasně barevný korál a ne jen jeho půlku a nějakou podivnou rozmazanou rybu. Ale i tady platí, žádný učený z nebe nespadl a ještě více než kdekoliv, chybami se člověk učí. Každopádně fotografování pod vodou, byť jen pouhým kompaktem, za tu snahu rozhodně stojí.


    Nejčastější kontrasty a chyby


    Na závěr pár ilustračních obrázků, čeho se můžete při fotografování pod vodou vyvarovat.

    Ukázka špatné práce se světlem. Při špatném úhlu fotoaparátu k hladině je ve vodě vidět úplně všechno, včetně prachu a planktonu.Lom světla v čočce objektivu je sice ve Photoshopu opravitelná chyba, ale i tak dokáže znehodnotit jinak zajímavou fotografii.


    Příliš modrá hlubina, navíc ryby jsou příliš blízko, takže uplavávají ze záběru. S tím se nedá v tomto případě nic dělat, ani úprava v Photoshopu příliš nepomůže. Slunce dopadá příliš kolmo a háže prasátka na dno. Pozadí je málo kontrastní, druhá ryba se v něm ztrácí.


    Charakteristika použitého fotoaparátu:

    Olympus µ 700 a podvodní pouzdro (vodotěsné do 3 m)
    • Rozlišení 7,1 megapixelu
    • AF 3x optický zoom
    • Objektiv 6,5-19,5 mm 1:3,4-5,7


    Další tipy na vybavení pro amatérské podvodní fotografování:

    Podvodní pouzdra Ikelite jsou určena pro širokou škálu kompaktů i zrcadlovek od Canonu, Nikonu, Sony, Olympusu, Panasonicu a dalších značek. Jejich voděodolnost a cena záleží na velikosti pouzdra a typu, který si vyberete, až do 60 m. Ikelite dodává také podvodní blesky a osvětlovací techniku.

    Intova IC 700 je fotoaparát určený pro potápěče. Součástí jeho výbavy je podvodní pouzdro vodotěsné až do 54 m hloubky s plným ovládáním přístroje.

    Kodak Ultra Sport Aquatic 400 27 je jednorázový ale velmi kvalitní fotoaparát na 27 snímků. Má robustná, odolné a nárazuvzdorné pryžové pouzdro, je vodotěsný až do 15 m hloubky. Objektiv je odolný vůči UV paprskům i poškrábání.

    Olympus µ TOUGH-8000 patří do nové letošní řady. Hodí se na všechny extrémní sporty: fotoaparát je vodotěsný do 10 m, nárazuvzdorný při pádech z výšky až 2 m, mrazuvzdorný do -10°C a tlakuvzdorný do zátěže až 100 kg.