Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Na konferenci v USA představen speciální doostřovací algoritmus

4.8.2006, Petr Hájek, aktualita
Team vědců tvořený zástupci z Massachusetts Institute of Technology a University of Toronto na 33. výroční konferenci Siggraph Conference na přednášce "Removing Camera Shake from a Single Photograph," poprvé veřejnosti představili svůj nový algoritmus, který má zachránit snímky zatížené vysokou úrovní rozmazání.
Matematický model navržený na odstranění nežádoucího rozmazání obrázku je schopen spravit pouze určitý typ rozostření - takové, jež je způsobené pohybem ruky. Se stále menšími a menšími fotomobily a digitály tento jev v kombinaci s klidovým lidským třesem na kvalitě snímků rozhodně nepřidává. Algoritmus je navržen zejména s ohledem na to, že i ten nejmenší pohyb ruky v řádu milimetrů způsobí samozřejmě také pohyb digitálu, což se od jisté časové hranice začne podepisovat na kvalitě snímků.

Třes kamery je jako "blur kernel" vymodelován s pomocí techniky, jež se nazývá dekonvoluce. Na rozdíl od jiných programů na zpracování obrazu, které obvykle blur kernel zjednodušují, nová technika dedukuje "blur kernels" zhodnocením pravděpodobných obrazů. Na rozdíl od nástroje Adobe Photoshop unsharp, který pouze přidává kontrast, nový algoritmus je schopen obrázek jak spravit, tak doostřit.




Tato nová postprodukční technika zaměřená na uživatele nejlehčích fotoaparátů tak může zredukovat nutnost tahat rozměrné stativy či pomoci digitálům, jež nepoužívají některou z technologií pro stabilizaci obrazu. Mohla by tak nastat situace, že obrázky, které ještě dnes mažeme jako rozmazané, budou za čas vypadat řádově použitelněji.

Matematický model samozřejmě nedokáže zázraky, předměty mimo hloubku ostrosti nijak nezachrání a totéž platí pro rychle se pohybující objekty typu jedoucí auto. Ačkoliv dle autora není technologie finálním řešením na všechny typy rozmazání, dá se prý již teď prakticky využít v řadě situací. Autor algoritmu zdůrazňuje, že vše je zatím pouze "na papíře" a zlepšovák dokonce ještě není ani patentován.