Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Německý výrobce fotoaparátů má vlastní planetku

20.1.2004, Michal Spáčil, aktualita
Podivnými cestami se ubírá společnost Minox, jejíž dva digitální produkty – fotoaparáty DD1 Diamond a DC 5211 – jsme si na Digimanii představili v půli prosince. Minox vždy pracoval po svém, důsledně stranou všech trendů, ať už šlo o miniaturu na hranici technických možností DD1 nebo aparát Digital Leica M3, dokonalou kopii pradávné kinofilmové legendy (1954), vybavenou ovšem digitálními vnitřnostmi. Počátkem ledna se Němci neopomněli pochlubit, že po jejich společnosti pojmenoval japonský astronom a příznivec miniaturních fotoaparátů jím objevenou planetoidu – MINOX 4639. Ostatní výrobci mohou jen tiše závidět…
Stává se nad novými výrobky Minoxu celkem často, že si zájemce o (nejen) digitální fototechniku položí otázku: Co je to proboha za nápad? Na samém sklonku roku 2001 například Minox přišel s přístrojem MINOX DC2111, což byl stylový, vzhledově konzervativní, poměrně drahý a zároveň low-endový fotoaparát. Fixní objektiv a téměř žádné funkce za 249 USD? To byl i na svou dobu velmi podivný produkt. Nicméně – na trhu se osvědčil.


MINOX DC2111 - "high-endový low-end"

Tento výrobce vsází většinou na vzhled, kterému lépe než označení “konzervativní” lépe svědčí slova “staromilský” nebo “antikvární”. Přesto se někdy při pohledu na stylové a nekonformní fotoaparáty velkých hráčů na digitálním poli přistihnete při myšlence, že ve srovnání s Minoxem jsou často nudné. Kvalita designu je samozřejmě vždy věc názoru. Je však jisté, že doby, kdy u fotopřístroje záleželo především na jeho funkčnosti, jsou už dávno pryč; částečně i proto, že různé přístroje ve svých kategoriích nabízejí prakticky totéž.


Originální Leica M3 z roku 1954...


...a její věrná, ovšem digitální kopieDigital Leica M3 od Minoxu

Obliba Minoxu je však spojena především s miniaturními fotoaparáty pro špehy a zvědavce, které vyrábí již téměř celé století a které nenásilně přivedl do digitálního věku. Zde je také třeba hledat důvod, proč se zmíněná planetka jmenuje právě Minox – její objevitel, japonský astronom Tsutomu Seki, věnuje miniaturním Minoxům podstatnou část života. Japonský Minox Club funguje již od roku 1968, schází se každý rok v Tokiu a je napojen na kluby dalších nadšenců po celém světě. Jde o zvláštní fenomén, uvážíme –li, že podle webových referencí má třeba miniaturní DD1 tendence k přeexpozici a pořídit jím slušný záběr vůbec není snadné. Ale majitelé motocyklů Harley – Davidson prý také více opravují než jezdí…

A nyní již do vesmíru: planetoida je současný název pro to, čemu se dříve říkalo planetka - těleso o rozměrech řádově 0,1 až 1000 km, obíhající kolem Slunce převážně mezi drahami Marsu a Jupiteru. MINOX 4639 bychom našli přibližně ve středu trojúhelníku tvořeného hvězdami Taurus, Perseus a Auriga. Pokud bychom se na ni chtěli podívat zblízka, čekala by nás cesta v délce 318,668886 mil. kilometrů. V současné době známe podobných planetoid kolem 60000 a stále jsou objevovány nové. Pokud máte zájem, vytrvalost a dalekohled, může se další objevená planetka jmenovat právě po Vašem digitálním kompaktu.



Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.