To už Sony pouští Nikonu snímač z a1 ? Tak to byl tentokrát fofr :-)
Cituji: "Zajímavou informací je i to, že díky velmi krátké flange distance (vzdálenost bajonet-čip) a zároveň velkému průměru bajonetu je pro Nikon jednodušší vyrobit opticky velmi kvalitní širokoúhlé objektivy jako Nikkor Z 14-24 F2.8 S nebo Z 14-30 F4 S."
tak to je opravdu zajímavé. Proč tedy Nikon neudělal alespoň 12-24/2,8 jako Sony GM, když to má tak jednoduché? :-)
Odpovědět2 0
Tak třeba rozsah 12-24 není pro Nikon marketingově zajímavý.
Nicméně to tvrzení je zajímavé z jiného důvodu:
Sony 12-24: 17 členů ve 14 skupinách.
Nikon 14-24: 16 členů v 11 skupinách.
Tady bych asi řekl, že kdyby to bylo nějak dramaticky jednodušší, tak by o 2 mm chudší objektiv na širokoúhlém konci neměl pouze o jeden člen méně.
Zase na druhou stranu Sony používá jakési "extrémně asférické" členy a teď je otázka, co si pod tím představit:
1) Může jít jen o nějaký marketingový blábol.
2) Může jít skutečně o nějakou klíčovou technologii, ovšem na druhou stranu musí tam být jen proto, že Sony začíná již na 12 mm (na rozdíl od Nikonu).
3) Nikon tyto členy nepotřebuje, např. kvůli většímu průměru bajonetu, pak má Nikon pravdu. Může-li vynechat konstrukčně velmi komplikované členy, výroba se stává jednodušší.
Odpovědět0 0
Přikládáte tomu výroku mnohem větší váhu, než jakou má. Nikon prostě jen řekl, že se jim díky o něco většímu průměru bajonetu a krátké flange distance daří snáze dosahovat opticky kvalitních širokoúhlých objektivů. To nemusí nutně znamenat, že to musí mít půlku optických členů, ale třeba jen to, že to prostě při podobné konstrukci má méně optických chyb.
Odpovědět1 0
Tak to se přiznám, že jsem nezkoumal. Automaticky jsem předpokládal, že Sony 12-24 kreslí stejně špičkově jako Nikon.
Odpovědět0 0
Nevím, který objektiv kreslí lépe než ten druhý. Nikon tím jen řekl, že kdyby chtěl dosáhnout stejné optické kvality s užším bajonetem, bylo by s tím více problémů. Zda by to bylo větší, mělo více členů... to neřekl. Možná by to bylo takřka stejné, ale trvalo by to déle. Jen upozorňuji, abyste z toho nedělali něco, co to není. Stejně jako kratší flange distance umožňuje udělat menší objektivy (zejména širokoúhlé), to nemusí znamenat, že musí být nutně ve všech případech malé. Jen je pravděpodobné, že kdyby tam ta krátká flange distane nebyla, pro stejné optické vlastnosti by to muselo být větší, těžší, opticky komplikovanější,... a ne nutně všechny tyto vlastnosti najednou.
Odpovědět0 0
dneska to myslím Sony zabilo tím představením GM 50/1,2 která je ve srovnání s Canon R 50/1,2 a Nikon Z 50/1,2 nejmenší a prý bude i nejlevnější (a to jde o nadsazenou uváděcí cenu). Na optické srovnání si ještě počkáme, ale třeba Jan Tichý, který jej už testoval hlásí, že tohle tedy nečekal ...a ten má s čím srovnávat. Stále tedy čekám co ty široké bajonety (co vše usnadňují) předvedou za revoluci :-) Zatím to empiricky vypadá, že ten limit už na F0,63
https://www.digimanie.cz/sony-e-mount-pobere-i-objektivy-s-f0-63/7747 Sony oproti konkurenci v praxi vůbec nijak neznevýhodňuje...
Odpovědět0 0
jen ještě přihodím - tady jsou v čase 1:17 všechny vedle sebe. Potvrzená zaváděcí cena pro Sony je 59.990,-CZK (s DPH), tedy opravdu nejlevnější z téhle trojce (zatím o 5 až 10% podle prodejce). už mě tedy zajímá jen obrazový výstup a AF ... :-)
Odpovědět0 0
Sony tvrdí, že "Extreme Aspherical" je momentálne najkvalitnejší typ asférických šošoviek a nikto okrem nich nemá porovnateľnú technológiu. Či je to pravda, je pre laika ťažko posúdiť, ale každopádne vyzerá výstup z GM objektívov veľmi dobre. Výhody sa prejavujú napr. absenciou cibule v bokehu. :-)
Odpovědět2 0