Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon D50 – nejlevnější z nejlevnějších

26.4.2005, Jan Dudek, aktualita
V segmentu levných digitálních zrcadlovek začíná být horko. Po nedávném Canonu 350D se na trhu objevuje další paleta zrcadlovek od konkurenčního Nikonu. Byly uvedeny dvě nové digitální zrcadlovky – faceliftovaný Nikon D70s a levný Nikon D50. Zejména D50 mnohé zaujme, protože startuje s cenou pod 20 000 Kč s DPH za tělo a to se jedná o plnohodnotnou digitální zrcadlovkou s většinou důležitých funkcí. Jaká tedy D50 je a vyplatí se dneska koupit Nikon anebo Canon?
V současné době existují čtyři fotoaparáty, které stojí za to koupit - Canon 300D, Canon 350D, Nikon D70s a Nikon D50. Poslední zmiňovaná zrcadlovka – nová D50 však neohromí ničím, kromě své ceny. Jedná se v podstatě o ořezaný Nikon D70 (i když některé funkce jsou výjimečné) a má částečně konkurovat Canonu 300D. Cena kolem 20 000 Kč s DPH tomu napovídá. Pokud hledáte opravdu amatérskou zrcadlovku, která oproti Canonu 300D má lepší konstrukci a méně ořezaných funkcí, tak by vás mohl Nikon D50 zajímat. Jedná se opravdu o unikátní řešení, které tady nebylo.




Nikon D70s nemá cenu rozpitvávat, nejedná se o nový fotoaparát. Rozdíly s normální D70 jsou zanedbatelné. Novinkou je hlavně větší LCD displej a redesignované menu. Většího 8 Mpixelové CCD senzoru jsme se bohužel nedočkali. Nejočekávanější model Nikon D200 (tak je nazýván mezi fanoušky), který má být následníkem D100, se bohužel ještě neobjevil a pravděpodobně si ještě budeme muset počkat. Nikonu tento model silně chybí, protože Canon 20D se opravdu konkurenci povedl a stal se bestsellerem. Všechny nové Nikony stále mají stejný CCD senzor o velikosti APS s ořezovým faktorem 1.5x o velikosti 6 Mpixelů. Lze z toho vidět, že Nikon stále nemá pořádný 8 Mpixelový senzor. Snad se brzy dočkáme.

V čem se Nikon D50 liší od D70?

V čem je D50 slabší:

Asi největší změnou oproti D70tce je ukládání dat na SD paměti. Jedná se vlastně o první digitální zrcadlovku, která využívá jenom SD-čka. Já osobně nemám s SD kartami zkušenosti, ale oproti CF-kám jsou dražší a nedosahují takových kapacit. Nevýhodou je také nemožnost použití Microdrive disků, které mají kapacitu až 5 GB za cenu do 10 000 Kč. Na druhou stranu u Nikonu D50 se vám nemůže stát, že se vám vypne fotoaparát a ztratíte cenná data, když otevřete dvířka od úložiště na SD karty. To je běžný rys digitálních zrcadlovek od Canonu.

Další změnou je vylepšený nebo možná upravený senzor na měření expozice. Jedná se tady hlavně o 3D matricové měření, které nyní dostává označení II. Bohužel počet segmentů, z kterých procesor vypočítává výslednou expozici, klesl z 1005 na 420. Dalo by se tedy říct, že se měření expozice zhoršilo nebo možná zjednodušilo. Porovnávat však kvality měření expozice se dá velmi těžko. Chyby v měření se projeví jen ve velmi speciálních podmínkách, kdy je třeba velmi kontrastní scéna nebo málo kontrastní. Zvětšil se také prostor bodového měření – na 2,5 % scény. Tohle je však reálně nepostřehnutelná změna.



Dalším odlehčením je zmenšení nejkratšího času uzávěrky z 1/8000 s u Nikonu D70 na 1/4000 s u Nikonu D50. Pro běžného amatéra je čas 1/4000 s bohatě postačující. Stejně pokud chcete lepší fotky, budete více clonit a tím obětovat rychlé časy.

Vážnějším nedostatkem je nemožnost zvyšování citlivosti senzoru ISO po 1/3 EV (např. z ISO 200 na ISO 266), ale pouze po 1 EV (z ISO 200 na ISO 400). Když vezmeme v potaz, že Nikony nepoužívají ISO 100 a ISO 400 poměrně hodně šumí, nemáme příliš k prostoru ke správnému vyladění snímku. ISO citlivost je jedním z nejdůležitějším parametrů při focení. Na druhou stranu amatérovi to stačí a nezapomínejme, že Canony mají také zvedání ISO po 1 EV. Fotoaparát je také trošku pomalejší – snímá pouze 2,5 fps (oproti 3 fps) v sérii po 4x RAW a 12x JPG. Rychlost kontinuálního focení je shodná s Canonem 350D. Amatér tento rozdíl nemá šanci poznat. Rychlost focení u tohoto typu fotoaparátu není zase tak moc důležitá.

Bracketing – lze provést pouze ve třech snímcích. Bracketing je možnost vyfotit jeden snímek s různou expozicí. Na digitálních zrcadlovkách je podle mého názoru jedno, jestli lze provést bracketing ve 2 nebo 3, protože o žádný film nepřijdeme a nehodící se snímek můžeme ihned smazat. Lehce se změnilo ovládání a Nikon odstranil jedno ovládací tlačítko. Menu jsou také redesignována, aby se lépe ovládala méně znalým uživatelům. Vnější stavový displej není podsvícený.




Nikon částečně znemožnil fotografovat v RAWu, když dovolil ukládat data v tomto formátu pouze v nekomprimované podobě. To má za následek, že fotografie RAW budou na paměti zabírat mnohem více místa a uživateli se nevyplatí fotografovat v nezpracovaném formátu RAW. Ubylo Custom funkcí a není možné vyvažovat bílou přímo ve fotoaparátu. Jedná se opět o omezení kreativních možností fotoaparátu, ale zásahy do firmwaru jsou mnohem menší než v případě Canonu 300D.

V čem je D50 lepší:

Nikon D70 avizoval možnost připojení přes rychlé USB 2.0, bohužel jen avizoval a ve skutečnosti fungovalo jen rychlostí USB 1.1. U Nikonu D50 už USB 2.0 opravdu funguje a amatér si nemusí kupovat lepší čtečku karet, aby je rychleji nasoukal do počítače. Byl přidán jeden barevný prostor – IIIa pro fotografování krajinek. Barevné prostory mají reálné opodstatnění pro JPG. Znamená to, že Nikon předpokládá, že majitelé této zrcadlovky budou fotografovat hlavně do JPG.

Přibyl jeden druh ostření – AF-A, který automaticky vybírá mezi Single Servo a Continous Servo AF. V laické řeči fotoaparát pozná, jestli fotoaparát zaostřuje na nehybný nebo pohybující objekt a podle toho se uzpůsobí. Nikon D50 má nový displej (2 palce), je menší a lehčí než D70. Přitom si stále udržuje svoji kvalitní konstrukci.

Nikon D50 vs. Canon 300D a Canon 350D

Přes znatelné ořezání funkcí je Nikon D50 stále konkurenceschopný, zejména v porovnání s Canonem 300D. Obrovským kladem je skvělá konstrukce, která překonává i Canon 350D. Nikon je také stále stejně rychlý jako Canon. Funkčně je stále lepší než Canon 300D a to za stejnou cenu. Canon 300D naproti tomu má ISO 100 a podporu CF a malé RAWy (kolem 6 MB). Celkově je ale velmi těžké říct, jestli je Nikon D50 lepší než Canon 300D nebo naopak. Myslím, že Nikon je více směřován pro amatéry, i když je Canon 300D více ořezaný. SD karty a velký RAW je poměrně velká diskvalifikace pro profesionálnější fotografování. Mnohem více než nemožnost nastavovat druh měření expozice či možnost snímat až 12 JPGů v řadě.



Nikon D50 bohužel není taková bomba jako byl D70 před rokem. Jedná se pouze o vyplnění mezery na trhu. Nikon dokonce uvedl velmi levné objektivy pro D50. Jedná se zejména o hodně chybějící Nikkor 18-55/3.5-5.6G a 55-200/4-5.6G. Stejný druh objektivů uvedl Canon, když před skoro už dvěma lety uváděl Canon 300D. Je to další potvrzení, že Nikon se svou D50 míří na opravdové amatéry a velmi tak konkuruje analogovým zrcadlovkám. Nové digitální zrcadlovky musí být také metlou všech kompaktních EVF "zrcadlovek", které díky svým malým senzorům mají hodně šumu, hloubka ostrosti je velká a objektivy nelze měnit. EVF fotoaparátem neuděláte nikdy tak dobrou fotografii jako v případě plnohodnotné digitální zrcadlovky. Je možné, že díky silnému nástupu levných zrcadlovek se brzo dočkáme pomalého vymizení EVFek nebo jejich přesunu k ceně kolem a pod 10 000 Kč.

Příchod Nikonu D50 kromě zpřístupnění digitálních zrcadlovek také znamená další olej do ohně konkurenční cenové války mezi Nikonem a Canonem. Brzo se díky tomu můžeme dočkat toho, že digitální zrcadlovky budou stát kolem 10 000 Kč s DPH. Nemyslím si ale, že cena bude moci klesat do nekonečna. Senzor v zrcadlovkách je velký, a kdo zná procesory ví, že velký čip je drahý na vyrobení. Proto cena digitálních zrcadlovek neklesne v dohledné době pod 5 000 Kč.