Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon představil fotografické veřejnosti reportážní zrcadlovku D2H

22.12.2003, Michal Spáčil, aktualita
V pražském Prezentačním centru společnosti Nikon představili zástupci firmy profesionální čtyřmegovou reportážní zrcadlovku Nikon D2H, jejíž pravděpodobně zatím jediný exemplář v republice byl u Nikonu nabídnut zájemcům na vyzkoušení
D2H jsme formou zprávy představili na Digimanii již koncem července roku 2003, kdy ještě nebylo známo množství podrobností. Připomínáme, že jde o digitální jednookou zrcadlovku pro reportážní, sportovní a živou fotografii, u níž po optice hraje hlavní roli rychlost a pohotovost. D2H je vlajkovou lodí Nikonu v této oblasti a implementuje v sobě velké množství hi-end technologických řešení.





Začneme -li od optiky, D2háčko je kompatibilní s objektivy AF Nikkor, nejlepší výsledky lze očekávat s řadou DX Niíkkor, konstruovaných speciálně pro DX formát. V této řadě se setkáme zvláště s extrémně krátkými ohnisky, vhodnými pro reportážní práci.

Srdcem tohoto Nikonu je čtyřmegový JFET snímač s označením LBCAST (Lateral Buried Charge Accumulator and Senzing Tranzistor Array). Vznik ve vývojových laboratořích Nikonu a jde o nástupce snímacích elementů typu CMOS. Je navržen v první řadě pro rychlost, eliminuje například potřebu provádět mapování pixelů při zapnutí, čímž výrazně zkracuje dobu náběhu. Tenčí optický nízkoprůchodový filtr efektivně potlačuje vznik moiré. Čtení a vybíjení je rychlejší než u stávajících obrazových elementů CMOS i CCD. Přístroj tak dokáže v módu sériového snímání vzít 8 snímků za sekundu. Při zpoždění spouště 40ms vůbec dosahuje D2H na filmovou techniku.

Nikon zapracoval i na vylepšení algoritmu pro zpracování obrazu, jeho obvody zahrnují systém 3D Matrix Image Control a další technologie, jenž mají zlepšit tonální gradaci a poskytnout plynulé příčné linie, zároveň pak snížit patrnost barevné vady a barevných artefaktů. D2H je vybaven třemi barevnými modely, přizpůsobenými barevným gamutům různých workflow: Mode I. pro portréty a odstíny pleti (sRGB), Mode II. pro dosažení širokého gamutu (Adobe RGB) a Mode III. pro snímky přírody a krajiny (sRGB). Zajímavou funkcí je současné ukládání jednoho snímku ve formátu JPEG i nekomprimovaném RAW.

Autofokus disponuje 11 senzory, dokáže například automaticky sledovat objekt, a to i za situace, kdy je sledovaný objekt dočasně skryt za jiným objektem (např. když sledovaného cyklistu předjíždí jiný závodník, který na chvíli zakryje výhled). Ostřící body je možné vybírat jednotlivě, nebo zvolit skupinu bodů, na něž se má ostřit.

Zajímavou novinkou je využití externího snímače, označeného Ambience Light Sensor, který je umístěn nad objektivem a měří hladinu okolního osvětlení bez rušivého vlivu barev objektu. 1005ti pixelový snímač RGB Color Matrix zároveň provádí přímé TTL měření objektu.




D2H nabízí zajímavé funkce i stran "vyčištění" obrazu. Dokáže samostatně určit a uložit šumovou mapu snímacího čipu, tj. rozložení šumu na samotném JFET snímači před expozicí, tu pak lze odečíst od exponovaného snímku. Dále dokáže korigovat prachové částice a znečištění na snímacím elementu - poradí uživateli, jak pořídit zkušební fotografii, z ní pak vyčte případné nečistoty na čipu a na následujících snímcích je eliminuje. To vše má sloužit reportérské pohotovosti a akčnosti zrcadlovky.

Volitelně lze k přístroji připojit WiFi rozhraní, umožňující odesílat snímky přes Internet. Přístroj má vlastní IP adresu, reciever najde v rozshu několika stovek metrů. To je neocenitelná výhoda například při fotografování velkých sportovních utkání, kdy se pořízený snímek dostane okamžitě do redakce.

Přístroj bude stát kolem 135.000 Kč s DPH, přístroj pro masy to tedy není. Dobrou zprávou je, že Nikon dal přednost kvalitě zobrazení a technologickým "vychytávkám" před honbě za megapixely - vždyť D2H je "pouze" čtyřmegáč. Pokrok ve fototechnice by nikdy neměl být samoúčelný, ale měl by vycházet vstříc konkrétním potřebám fotografů. To se, jak to vypadá, u Nikonu D2H zdařilo.
Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.