Fresnelka je ale přece drážkovaná a i ta nejjemnější pořád trochu rozmazává obraz a zhoršuje kvalitu.... viz hledáčky u zrcadlovek, tam fresnelky jsou a obraz je takovej trochu zastřenej. To by mě vážně zajímalo, co to udělá v objektivu. Myslím že je dobrý důvod, proč se v objektivech nepoužívají.
Odpovědět0 0
Uvidíme na samplech ;-).
Odpovědět0 0
Vzhledem k tomu, že se tato konstrukce čočky již dlouhodobě používá v optice, např. mikroskopy, zpětné projektory nebo zvětšováky!!!, tak bych se tohoto typu čočky nebál. Určitě mě ale bude zajímat jak to u Nikonu konstrukčně zvládli a, pochopitelně, jaký je z tohoto objektivu výstup. Fascinuje mě, že profesionální 300mm objektiv, byť s F4 může nejen tak malý, ale vážit jako 3 pomeranče.
Odpovědět0 0
A kdo řekl že to nepoužívají? Canon v posledním 400mm skle difrakční člen má taky pokud se nepletu, jenže ti už mezitím vyřešili i ty odrazy světla(ne patláním v SW ale opticky) tak že na těch zlomech mají přesně doléhající skla dvě(nejsou to zlomy sklo/vzduch). Problém ale asi bude nejen v technologii výroby ale i v patentech, canon to pro optiku objektivů vyvinul v 2001. Koukněte třeba sem čas 4:50 a dál.
https://www.youtube.com/watch?v=fkBOsTVfpdA#t=58
Odpovědět0 0
Z Wikipedie:
"Fresnelova čočka poprvé osazena roku 1823 na majáku Cordouan při ústí řeky Girondy."
No a uběhlo nějakých 192 let a máme ji v objektivech. Třeba za to může reklamní kampaň Olympusu :-).
Odpovědět0 0
Fresnelka sa pouzivala tusim aj ako vizualna kontrola zaostrenia pri manualnom ostreni na filmovych zrkadlovkach
Odpovědět0 0