Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

První stabilizovaný Coolpix

28.9.2004, Petr Svoboda, aktualita
Řada Coolpix má novou vlajkovou loď – Nikon Coolpix 8800. Nejdůležitější vlastností tohoto ultrazoomu je stabilizace obrazu, kterou dříve Nikon aplikoval pouze u drahých výměnných objektivů. Technologie nese název VR (Vibration Reduction) a oproti běžnému focení z ruky má prodloužit možné časy až o tři stupně.
Osm megapixelů a desetinásobný zoom, to už není žádná hračka pro děti, ale ten nejvyspělejší digitální kompakt (či EVF zrcadlovka). Určen je kreativním fotografům, kteří chtějí mít přístroj stále u sebe a přitom nestojí o potíže s výměnou objektivů a dalšího příslušenství.




Optika na prvním místě
Objektiv, kterým je 8800 vybavena, se sice vyměnit nedá, zato má ale vlastnosti, u nichž se musíme zastavit. Rozsah ohniskových vzdáleností je v přepočtu 35-350 mm, tedy žádné široké ohnisko, ale světelnost činí na kompakt slušných f2,8–f5,2. Konstrukce spočívá v 16 čočkách v 10 skupinách, přičemž dvě čočky jsou ED (Extra-low Dispersion) a jejich úkolem je minimalizovat chromatickou aberaci i vnitřní odlesky. Pojďme už ale k tomu nejzajímavějšímu. Systém redukce vibrací automaticky detekuje a vyrovnává malé pohyby fotoaparátu, jež způsobují rozmazání výsledných fotografií. Na rozdíl od konkurenčních systémů se však nevyrovnává pohyb snímače, ale optické soustavy. Proto je také integrován, mimo nejnovějšího kompaktu, hlavně do profesionálních objektivů. Podle výrobce prodlouží tento systém použitelné časy průměrně o tři stupně a z ruky je možné používat dokonce i telekonvertor 600 mm (v přepočtu na kinofilm).

Něco pro kreativce
Coolpix obsahuje řadu pokročilých funkcí, jako je například bracketing s automatickým výběrem nejlepšího snímku, redukce šumu, řízení sytosti. Je tu také speciální funkce pro časosběrné snímání, která dovolí dlouhodobé pozorování jevů (stavění ptačího hnízda, dokumentace stavby, proměny krajiny během dne,…)

Pokročilé jsou i funkce následného zpracování snímků. Přímo ve fotoaparátu tak lze například využít D-Lighting, zesvětlení podexponovaných částí fotografie, přičemž ostatní části snímku zůstanou nezměněny. Zajímavá je možnost použít na LCD displeji vodítka, jež pomohou se správnou volbou kompozice. Pochopitelně je tu i histogram zobrazovaný v reálném čase.

Do všech podmínek
Tělo je vyrobeno z hořčíkové slitiny, čímž je na jednu stranu lehké, a zároveň odolné. Značně vystouplý grip je tu zase kvůli pohodlnému a přesnému držení. 1,8“ LCD displej má speciální povrchovou úpravu, která zajišťuje dobrý obraz i na sluníčku. Lze jej také vyklopit, což usnadňuje focení v mimořádných podmínkách (žabí perspektiva, nadhledy).

Bez příslušenství ani ránu
Základní vybavení, jako je baterie, nabíječka, USB i A/V kabel, dálkový ovladač i software pro správu a úpravu snímků dostanete v balení s přístrojem. Můžete ale také rozšiřovat o širokoúhlé předsádky, telekonvertory nebo objektiv typu Rybí oko, pochopitelně lze nasadit sluneční clonu. Sáňky umožňují osadit blesk TTL.

Na Evropských pultech se Nikon Coolpix 8800 objeví letos v říjnu, cena pro český trh zatím nebyla stanovena.

Specifikace Nikon Coolpix 8800
  • Snímač: CCD 2/3“ 8,31 MPix celkem, 8,0 MPix efektivně
  • Max. rozlišení: 3264 x 2448 obrazových bodů
  • LCD displej a EVF hledáček: 1,8“ TFT, 0,44“ TFT, 235.000 bodů
  • Paměťové médium: Compact Flash I/II, Microdrive
  • Rozměry: 116 x 85 x 121 mm
  • Hmotnost: 600 g (bez baterie)