Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

BenQ DC E1000: dostojí svým předpokladům?

2.6.2008, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Malý digitální fotoaparát BenQ DC E1000 nabízí nízkou cenu a přitom zajímavé papírové hodnoty. V recenzi se podíváme, zda si je dokáže obhájit i v praxi. Pokud ano, jednalo by se o zajímavý poměr ceny a výkonu.
Jako obvykle se mi bude i tento fotoaparát velmi těžce hodnotit. Přístroj má vzhledem k ceně spoustu zajímavých vlastností a mnohdy jimi budete také zaručeně nadšeni, častokrát však budete mít chuť, lidově řečeno, "vyhodit fotoaparát z okna". To bych však nedělal. Většina chyb totiž pramení z nevyladěného firmware a to je chyba řešitelná. Nyní jen zbývá, aby BenQ nahnal své programátory k počítačům a ti upravili v kódu několik podmínek a zjistili, proč fotoaparát tak často zatuhává. Až se toto povede, stane se z rozporuplného přístroje dosti zajímavý fotoaparát.



Nabízí totiž hodně dobrých vlastností. Velký snímač má 1/1,8" úhlopříčku a rozlišení 10 Megapixelů. Obrazová kvalita sice není prvotřídní, ale při nižších citlivostech má poměrně dobrou úroveň šumu. Vřele doporučuji ISO 100 (ISO 50 překvapivě šumí o něco více). Automatické nastavení expozice má přiměřenou citlivost a namíření na zdroj světla fotografii v okolních bodech tolik nepodpálí, což platí i naopak. Není nutno striktně dávat pozor na to, kam míříte. Někoho potěší bohatá nabídka scénických režimů, osobně jsem se v ní však trochu začínal ztrácet. Radost udělá i poměrně nízká míra vinětace, zejména na středních a delších ohniscích. Nesmím zapomenout na možnosti manuálního nastavení expozice (u času je možno nastavit 8 sekund, což je "docela fajn") i vyvážení bílé.

Co však radost naopak neudělá? Uvítal bych mírně větší rozsah zoomu. Každopádně by se mi líbila lépe ovladatelná tlačítka na zadní straně přístroje a zejména 100% jistota, že zapnu fotoaparát. Nevím, zda to pramení z mé neschopnosti, nebo jsem nepřišel na ten správný stisk, ale průměrná úspěšnost zapnutí činila snad jen něco kolem 50 % (snad jako by to záviselo na nějaké vyšší moci, ale při psaní tohoto odstavce jsem se pokusil zapnout fotoaparát asi sedmkrát a se 100% úspěšností). Rovněž by fotoaparát mohl umět ostřit z kratších vzdáleností, makro je dost limitováno. Ani software není bez chyby, hlavně mě dostala nemožnost nahrát jedním programem fotografie a videa z fotoaparátu zároveň.

Nyní přecházíme k nedostatkům firmware fotoaparátu. Chybějící stabilizace je pochopitelná, uvítal bych však rozumnější automatickou volbu ISO citlivostí. Klasická automatika volí zbytečně nízké citlivosti, zapnutá elektronická stabilizace zase většinou dost vysoké. Ani automatické vyvážení bílé není bez chybičky a občas volí roztodivné zabarvení. Další chybou firmware je nestabilita fotoaparátu (několikrát nutný tvrdý restart) a nelogické a subjektivně bych řekl, že také náhodné pamatování a zapomínání přednastavených hodnot v závislosti na přenastavení jiných.

Celý předchozí odstavec jsou přitom řešitelné problémy v průběhu času. Doufám, že BenQ na nich zapracuje. Posledním velkým problémem je rychlost. Pohotové focení je něco, čeho se od Benq DC E1000 prostě nedočkáte.


cena
rychlost (fotoaparát je velmi pomalý)
velký snímač, nižší šum u nízkých citlivostí
horší ergonomie a ovládání tlačítek
možnosti manuálních nastavení
slabší makro
Ikona Odkaz na databázi
nedoladěný firmware (zatuhnutí, změny nastavení při změnách režimů, volba ISO a vyvážení bílé)
Cena v době testování: 3 000 Kč s DPH


Za zapůjčení fotoaparátu BenQ DC E1000 děkujeme BenQ.