Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon CanoScan 5600F: levně na knihy i kinofilmy

25.2.2013, Milan Šurkala, recenze
Pokračujeme v recenzích skenerů a naším dalším testovaným kouskem je levnější model Canon CanoScan 5600F. I zde můžete skenovat kinofilm a diapozitivy s rozlišením až 4800×9600 dpi, středoformátové snímky ale nejsou podporovány.
Softwarová výbava není příliš bohatá. Najdete tu základní aplikaci pro skenování Canon MP Navigator EX 2.0 s ovladačem skeneru ScanGear a ArcSoft PhotoStudio 5.5 pro úpravu fotografií. Na rozdíl od dražších modelů (CanoScan 9000F) chybí např. SilverFast SE nebo Adobe Photoshop Elements. Není k dispozici ani ABBYY FineReader.





Základní okno vám dá na výběr skenování fotografií/dokumentů reflexivního typu nebo kinofilmů. Aplikace může být i češtině, nemusíte mít strach.





Druhá záložka pak nabízí možnosti prohlížení naskenovaných snímků.





A konečně třetí nabízí možnosti obyčejného skenování, kopírování, textu, posílání mailů, rozpoznání textu a ukládání do PDF.





Zde si v menu můžete vybrat mezi barevnou a černobílou fotografií, barevným a černobílým dokumentem, časopisem a rozpoznáním znaku OCR. Kliknutím na tlačítko "Specify" můžete upravit softwarem navolená nastavení.





Na výběr je tak mnoho různých velikostí, rozlišení (zde závisí na zvoleném režimu, např. OCR je k dispozici jen při 300 a 400 dpi, zatímco ostatní režimy nabízí 75 až 600 dpi). Můžete použít i různá vylepšení obrazu jako je odstranění tiskového rastru (descreen), doostření a mnoho dalších. Nabídka jazyků pro OCR je velmi bohatá a k dispozici je i automatická detekce otočení textu. Program rozpozná, zda skenujete knihu na šířku nebo časopis na výšku.





Podobné okno máte i u skenování filmu. Jeho typ se může rozeznat automaticky nebo jej zadáte manuálně (pozitiv/negativ, barevný/černobílý). Rozlišení je k dispozici od 300 dpi do 4800 dpi. Můžete zapnout akorát doostřování snímků.





Po naskenování předloh se objeví jejich zmenšeniny a všechny zakliknuté můžete uložit pomocí tlačítka Save do JPEGu, TIGGu nebo BMP. Dále je tu možnost uložit jej jako PDF.





Všechny režimy skenování mají podobnou tabulku na výběr nastavení. První je typ dokumentu (viz výše - fotografie, dokumenty, časopis, OCR), dále je to barevný mód (barevný, odstíny šedi, černobílý), velikost a rozlišení (ve většině režimů 75 až 600 dpi). Můžete vyvolat ovladač skeneru ScanGear. Dále je tu způsob ukládání do počítače, výběr složky a názvosloví. Jednotlivé režimy se pak liší zejména spodní částí okna, kde je výběr aplikace po skončení skenování (u mailů je zde tedy výběr poštovního klienta,...).





U kopírování je okno trochu zjednodušené a přibylo zde zvětšení a samozřejmě parametry tisku.





Samozřejmostí je i možnost nastavení chování pro funkční tlačítka na skeneru. Tedy jak se bude skenovat i kam a jak se budou snímky ukládat.





Jako poslední tu vidíme přehled nafocených snímků. K němu se dostanete přes View & Use na hlavním okně aplikace. Snímky lze řadit i podle jiných kritérií než jsou složky (datum, typ souboru,...).

Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.