Canon CanoScan 5600F: levně na knihy i kinofilmy
25.2.2013, Milan Šurkala, recenze
Pokračujeme v recenzích skenerů a naším dalším testovaným kouskem je levnější model Canon CanoScan 5600F. I zde můžete skenovat kinofilm a diapozitivy s rozlišením až 4800×9600 dpi, středoformátové snímky ale nejsou podporovány.
Kapitoly článku:
- Ergonomie ovládání, technické údaje
- Software - Canon MP Navigator EX 2.0
- Software - ScanGear
- Testy - skenování reflexních předloh (časopisů)
- Testy - skenování fotografií a knih
- Testy - skenování černobílých negativních filmů
- Testy - skenování barevných negativních filmů
- Testy - skenování barevných pozitivních filmů
- Závěr
Další aplikací je již několikrát zmíněný ovladače skeneru ScanGear, který nabízí trochu více bohatá nastavení. Díky němu je možno skenovat i ve vyšších rozlišeních a lépe specifikovat požadavky na výsledek.
Základní okno má v levé polovině náhled, v pravé pak ovládání. V základním režimu je tu jen několik důležitých nastavení, aby bylo ovládání spíše jednodušší. Nejprve si můžete vybrat typ skenované předlohy (od dokumentů až po filmy), zobrazit si náhled, vybrat cílové umístění (tisk, obrázek, OCR), výstupní velikost a pak několik korekcí obrazu včetně korekce stínu vazby.
Předposlední tlačítko vás dostane na paletu barev, kde můžete upravit barevné ladění obrázku.
O mnoho zajímavější je pokročilý režim skenování. Zde si už můžete vybrat předdefinovaná nastavení, zdroj (deska/film), velikost i barevný režim. Můžete nastavit velikost snímané plochy v milimetrech, pixelech nebo palcích. Následuje možnost volby výstupu, tedy skenovací rozlišení (můžete dopsat ručně, maximálně je tu totiž jen 1200 dpi), velikost a aplikace ukazuje také velikost výstupních dat.
Můžete dále navolit automatické nastavení tónu (to se automaticky zapíná skoro pořád, i když ho vypnete - stačí udělat malou úpravu v některých parametrech a zase je "ON" - jeho automatické zapínání však lze v menu vypnout), doostření, odstranění rastru, softwarové odstranění prachu a škrábanců, oprava vyblednutí, odšumování, oprava podsvícení a odstranění stínu vazby. Na tabulku u kinofilmů se podíváme o něco později.
Z mnoha úprav barev, jasu a kontrastu vybírám např. úpravu jasových křivek.
U kinofilmů a diapozitivů si můžete volit mezi dvěma způsoby zobrazení. Prvně je to naskenovaný pruh s políčky tak, jak jej vidí snímač.
Druhou možností je zobrazení miniatur tak, jak je nadetekoval software. Zde máte o něco jednodušší práci s jednotlivými snímky. Může však vyvstat problém v tom, že aplikace snímek správně neořeže a po stranách uvidíte černé rohy.
U kinofilmů je nabídka sice podobná, ale najdete tu pár jiných detailů. Předně zmizela oprava stínu vazby a přibylo nastavení expozice a nastavení kvality skenování (vysoká kvalita vypnuta/zapnuta).