Canon CanoScan 5600F: levně na knihy i kinofilmy
25.2.2013, Milan Šurkala, recenze
Pokračujeme v recenzích skenerů a naším dalším testovaným kouskem je levnější model Canon CanoScan 5600F. I zde můžete skenovat kinofilm a diapozitivy s rozlišením až 4800×9600 dpi, středoformátové snímky ale nejsou podporovány.
Kapitoly článku:
- Ergonomie ovládání, technické údaje
- Software - Canon MP Navigator EX 2.0
- Software - ScanGear
- Testy - skenování reflexních předloh (časopisů)
- Testy - skenování fotografií a knih
- Testy - skenování černobílých negativních filmů
- Testy - skenování barevných negativních filmů
- Testy - skenování barevných pozitivních filmů
- Závěr
Skenování fotografií
K testu skenování byl využit výtisk několika fotografií na jednom A4 papíru. Byl vytištěn na tiskárně Epson Photo Stylus PX720WD a barevně velmi dobře odpovídá předloze, kterou vidíte níže.
Nyní vyzkoušíme úpravy obrazu podobně jako v předchozí kapitole. Než se tak však stane, můžete se podívat ještě na 800dpi sken bez jakýchkoli úprav.
Snímek má rozumné rozlišení, nepůsobí však dojmem plné ostrosti. Barevně je dost načervenalý. Nyní přejdeme ke slibovaným 300dpi skenům, které si můžete stáhnout ve 13,7MB ZIP souboru.
Auto Tone
Auto Tone |
Auto Tone |
Auto Tone |
U celé koláže Auto Tone nezafungovalo, při zpracovávání každého snímku zvlášť (tedy nikoli při skenování celé A4 najednou, ale při skenování každého snímku do jiného souboru) logicky pracovalo dobře. Zde je dobře vidět, že i když se bílá a černá vyváží dobře, má skener tendenci táhnout do červených tónů a Auto Tone je nutný k získání správných barev.
doostření (neostrá maska)
Doostření odvedlo svou práci dobře, zejména na písmenech je vidět značně ostřejší a jasnější kontury, prospělo to ale i fotografiím. Dost to ale zvýrazňuje prach.
descreen (odstranění rastru)
I když zde není tiskový rastr tak, jak jej známe u časopisů, tato funkce potlačila barevný šum vznikající barevnými body inkoustové tiskárny, pomocí níž byla tato fotografie vytištěna.
odstranění prachu a škrábanců
Prachu bylo na této fotografii více než dost a funkce pro jeho odstranění ani zdaleka neostranila všechna smítka.
oprava vyblednutí
Funkce opravy vyblednutí pomohla celé koláži dostat tu správnou barvu a zbavit ji načervenalého nádechu.
potlačení šumu
Funkce potlačení šumu zahladila stopy tiskových bodů, počítejte však s trochu nižší ostrostí.
oprava podsvícení
Oprava podsvícení je už moc agresivní. I v případě jednotlivých výřezů vždycky došlo k moc silnému přesvětlení a na fotografie není tato funkce moc vhodná.
Skenování knih
Ke skenování knih můžete využít MP Navigator EX 2.0, kde se lze doklikat k automatickému otáčení knih i OCR rozpoznání znaků včetně češtiny. Jak sami uvidíte v přiloženém PDF, účinnost rozpoznání je velmi špatná. Ke správnému odstranění vazby jsem se doklikal jen tehdy, když jsem skenoval přes ScanGear a naskenovaný obrázek s odstraněnou vazbou byl importován zpět do MP Navigatoru, kde bylo naopak rozpoznání znaků. FineReader v balení bohužel nenaleznete. Velmi jednoduše se ale dají skenovat další stránky a přilepit k první. Snadno tak můžete vytvářet vícestránková PDF.