Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon EOS 300D: Pár postřehů a fotografií

17.2.2004, , recenze: specifikace produktu
Recenzí, uživatelských zkušeností a názorů na nejdiskutovanější Canon poslední doby je již na Internetu nepřeberné množství. Místo nošení dříví do lesa v podobě další klasické recenze se Digimanie rozhodla svěřit Canon EOS 300D do rukou nikoliv redaktorům, nýbrž zkušenému fotografovi. Ten udělal s 300Déčkem pár fotografických vycházek po různých místech a s různými objektivy. Jeho poznatky a fotografie najdete v tomto článku.
Další ohledání
Fotoaparát nabízí jak práci v přednastavených režimech, tak i nastavení v kreativní zóně s předností clony a času a samozřejmě i plný manuál. Potěšitelné je, že firma CANON přenesla i na tento aparát funkci A-DEP. Jde o stanovení hloubky ostrosti - dvojím namáčknutím na začátek a konec ostrého pole se automaticky nastaví clona a čas potřebný ke korektní expozici, třetím zmáčknutím spouště se provede expozice.

Kdyby se vám zdálo, že menu vašeho přístroje náhle zchudlo, zcela jistě se nachází volič režimů v oblasti přednastavených parametrů. Je dobré se pečlivým prostudováním návodu informovat, co výrobce nastavil jako neměnné, aby jste nabyli zaskočeni neočekávanou reakcí přístroje (vysunutí blesku, sériové snímání atd.). Plnohodnotné menu je zpřístupněno jen v oblasti kreativních zón (Tv, Av, M, A-DEP)

Na těle přístroje se nachází dosud nepoužitá značka, a tou je bílý čtvereček nad bajonetovým uchycením objektivu. Je to značka, proti které se nasazuje setový objektiv zvláštní konstrukce. Vlivem ultraširokoúhlého provedení a přepočítávacího faktoru 1,6 (ke kinofilmu) je objektiv posunut blíže k rovině filmu (prvku CMOS) a upraveno zrcátko. Tento druh objektivu nelze používat na klasických zrcadlovkách, mohl by poškodit zrcátko. Pro toho, kdo pracuje v oblasti širokoúhlých záběrů, je tento prodlužovací faktor nepříjemný a těžko se řeší, naopak výhodu přináší při práci s teleobjektivy, kdy se dostáváte ještě blíže ke svému fotografickému cíli.

Další příjemnou funkcí, kterou Pusinka (na americkém trhu je 300D označovaný jako KISS) umí, je automatické obracení snímků do správné polohy, fotíte li na výšku. Tím odpadá nepříjemné otáčení výškově orientovaných snímků v prohlížeči.V místech se zhoršenou viditelností potěší prosvětlení pomocného displaye s informacemi o expozici, nastavených parametrech, stavu akumulátoru atd.




Jak s elektřinou
Výborným řešením se ukázalo použití Li-ion akumulátorů, původně dodávaných k videokamerám. Jsou výkonné s dlouhou životností a odpadají známé problémy s dobíjením. Tyto zdroje v kombinaci s battery packem zajišťují fotografovi v terénu opravdovou energetickou nezávislost. Nabíječka, která je součástí dodávky, dokáže dobít akumulátor BP-511 za 90 minut s přehlednou indikací stavu nabití.

Příslušenství
Určitou pozornost je potřeba věnovat výběru vhodného příslušenství, které upevní nesporné kvality přístroje.Používané paměťové médium je karta tipu Compact Flash a budeme postaveni před její nákup v orientačních cenách od 1.100 Kč (32 MB) po 15.300 Kč a víc (1GB). Možná by sneslo doporučení přemýšlet o nákupu karet menší kapacity a více kusů, záleží však na formátu a velikosti pořizovaných snímků. Asi ideální v tomto případě by byl nákup 3 ks karet o velikosti 512 MB. Máte možnost tematicky oddělit snímky, v počítači nepracujete s obrovskou spoustou záběrů, které je potřeba různě zařadit.

Jiným doplňkem, o který by měl mít novopečený majitel zájem, je nesporně externí blesk. Nabídka je opravdu široká, od firemních blesků řady Speedlite různých směrných čísel, po špičkové blesky firmy Metz. Konkrétně jsem zkoušel blesk Metz 54 MZ – 3 s rozhraním SCA 3102 pro přístroj CANON. Komunikace mezi oběma přístroji probíhala přesně podle pokynů EOS 300D. Předávání clony, času, dopočítávání síly výboje na vzdálenost fotografovaného objektu. Práce v režimech manuál, auto, strobo, TTL, E-TTL i HSS TTL probíhala podle pravidel, což se ostatně předpokládalo.

Drátová spoušť CANON RS60-E3, původně prodávaná pro modely EOS 30 a EOS 33, pracovala i na EOS 300D přesně a spolehlivě. Jen v případě, kdy byla drátová spoušť zasunuta do přístroje, nelze použít paralelně tlačítko na těle fotoaparátu k zobrazení naměřených hodnot, dojde totiž okamžitě k expozici. Ale to jsou drobnosti, kterým není těžké se podřídit.

Uvažuje -li majitel fotoaparátu o nákupu stativu, protože se potřebné expoziční časy pro účely experimentování prodloužily, měl by mít na paměti pravidlo, že kvalita stativu je úměrná jeho váze.

Nezbytností pro další kvalitní práci jsou ještě polarizační filtry. Je to sice spíše doplněk k objektivu ale žádný zatím software tato kouzla tak docela neumí.

Na konec
Než se pustíte do průzkumu testovacích fotografií na další stránce, rád bych shrnul, že se ke spotřebiteli s vážným zájmem o fotografování dostává v těle EOS 300D hodnotný nástroj pro tvorbu digitálních snímků. Tím to ale nekončí. Je třeba si uvědomit, že největší podíl na kvalitě záběrů mají právě objektivy, přesněji - kvalitní objektivy. Velice solidní alternativou s dobrým poměrem kvalita/cena jsou výrobky japonské firmy SIGMA, které nabízí výrobky jak pro klasickou fotografii, tak i pro digitální těla s označením DG.

Mohutný, pevný a kompaktní korpus EOSu 300D, i když je z umělé hmoty, nepůsobí vůbec levně. Jen stříbrná barva napovídá o příslušnosti k levnějším segmentům trhu. Určitě by bylo dobrým marketingovým tahem nabídnout i černé provedení.




Jedno je ještě dobré míti na paměti, a tím je fotografování v zimním období, kdy poklesnou teploty k záporným hodnotám. U všech digitálních fotoaparátů bez výjimky, je určen pracovní rozsah z kladných hodnot do 0 stupňů Celsia. Výjimečně bude fotoaparát spolupracovat, než se prochladí a vypne. Zřejmě je to ochrana snímacího CMOS snímače, který je vyroben mj. ze skleněných plátků a nemůže ke své správné funkci absorbovat objemové změny materiálu vlivem rozdílu teplot.

Jiří Mátl