Canon EOS 760D: s novým srdcem
Dnes zabrousíme do třídy vyššího low-endu APS-C zrcadlovek. Otestujeme fotoaparát Canon EOS 760D, který přináší nový 24MPx snímač, výklopný i stavový displej. Fotoaparát jsme vyzkoušeli s 18-135mm IS STM objektivem.
Kapitoly článku:
V zrcadlovkách Canon EOS 750D a 760D představil Canon nový 24MPx APS-C snímač. Nám to tedy nedalo a vybrali jsme si do testu vyspělejší model EOS 760D, abychom si podívali, jak dobře bude fotit a jak dobrá je to náhrada staršího modelu EOS 700D. To ale zdaleka není vše, co je na fotoaparátu zajímavého. I když patří spíše do low-endu, přináší např. stavový displej na horní straně přístroje, potěší i výklopný dotykový displej a technologie Hybrid CMOS AF III. Jak už velí moderní doba, nechybí ani Wi-Fi s NFC. Fotoaparát jsme vyzkoušeli s 18-135mm IS STM objektivem.
Recenze Canon EOS 760D
Videorecenze fotoaparátu Canon EOS 760D s ukázkami ovládání a testovacími Full HD videosekvencemi.
Testovaný objektiv:
Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků
Canon EOS 760D patří do vyššího low-endu, což je vidět i na velikosti těla. Nehraje si na nejmenší zrcadlovku, ale rozhodně není nijak velký. Do ruky padne tak akorát, s většími a těžšími objektivy by to ale možná chtělo udělat grip trochu větší ve spodní části. Zpracování hodnotím jako dobré, tělo působí dostatečně tuze.
Vepředu je vidět bajonet, za nimž je zrcátko a nový 24MPx APS-C CMOS senzor. Vedle něj je tlačítko pro odjištění objektivu. Nad bajonetem jsou po stranách dva mikrofony pro stereo zvuk. Z tohoto pohledu nalevo vidíte grip a na něm snímač dálkového ovládání. Nahoře je naklopené tlačítko spouště, o kterém ještě budeme mluvit. Na těle si můžete všimnout také diody, která slouží jako kontrolka samospouště, případně svítí při focení s bleskem pro redukci efektu červených očí. Ten se nicméně i tak občas vyskytuje.
Do testu jsme vzali fotoaparát s objektivem EF-S 18-135mm 1:3.5-5.6 IS STM. Jde tedy o příjemný univerzál se 7,5× optickým zoomem a standardní světelností. Jeho výhodou je překvapivě hladký chod zoomovacího kroužku, který dovoluje povětšinou plynulé zoomování u videa. Poněvadž je vybaven krokovým motorkem STM, u videa je ostření v podstatě neslyšné a plynulé. I při běžném focení vás potěší velmi rychlé zaostřování. Manuální přeostření je ale možné jen při zapnutém fotoaparátu, kdy jde do motorku "šťáva".
Líbí se mi, že fotoaparát i v manuálním ostření pípnutím zahlásí, kdy je manuálně zaostřeno pod vybraným zaostřovacím bodem (ostříte tedy manuálně, ale dostanete i potvrzení, že jste zaostřili opravdu správně). Na objektivu se mi ale nelíbila dost vysoká tuhost přepínačů manuálního ostření a optické stabilizace. Mají velmi tvrdý chod a v jsou podstatě bez výstupků, takže se jimi velmi těžko pohybuje.
Poněvadž má fotoaparát stavový displej, kolečko fotografických režimů se přestěhovalo doleva. Je vybaveno pojistkou, což patrně mnozí uvítají (v této třídě to není úplně běžné), ale podobně jako u nedávno testovaného fotoaparátu Sony A7R II, bych i zde upřednostnil, kdyby pojistka šla vypnout a nebylo nutné ji používat, pokud člověk nechce. Pod kolečkem najdete páčku, která zapíná přístroj, případně režim videosekvencí.
Dále tu vidíte interní blesk se standardním směrným číslem 12. Jeho vyklopení je elektronické tlačítkem na levé straně (ve vypnutém stavu tedy nevyskočí a naopak fotoaparát si jej umí sám zapnout).
Na horní straně dále vidíte sáňky na externí blesk. Synchronizační čas blesku činí 1/200 sekundy, což je standard této třídy. Canon EOS 760D podporuje i řízení bezdrátových blesků.
Na pravé straně je stavový displej, který si lze podsvítit oranžovým světlem (zhruba na 5-6 sekund). Vedle tlačítka na vyvolání podsvícení je tlačítko ISO pro nastavení citlivosti. Vyjede k tomu určené menu a citlivost si můžete vybrat jak horním voličem, tak zadním otočným kolečkem nebo dotykem na displeji. Poslední tlačítko pak slouží k výběru režimu výběru AF bodů. Tedy zda využijete jednobodové, zónové nebo automatické ostření (automatický výběr). Každým stiskem pak měníte na další následující režim. V případě bodového a zónového ostření můžete body (a zóny) polohovat horním voličem (vpravo/vlevo), zadním kolečkem (nahoru/dolů) nebo šipkami na zadním kolečku. .
Horní roller (volič) pak slouží např. k nastavení clony nebo expozičního času, dá se s jeho pomocí ale pohybovat v podstatě po všech menu nabídkách. Tímto "zdravíme" konkurenční Nikon, který u levných řad možnost ovládání fotoaparátu pomocí rolleru v menu nabídkách trestuhodně zanedbává. Jako poslední je tu dolů naklopená spoušť. Ta má příjemný chod, rozumně výraznou polohu pro namáčknutí i domáčknutí. Po obou stranách přístroje ještě vidíte ouška na provlečení popruhu.
Displej má tradiční 3,0" úhlopříčku s rozlišením 1,04 milionu bodů (720×480 RGB pixelů). Obraz je krásně ostrý a detailní, pozorovací úhly jsou také dobré a pokles kontrastu při prohlížení ze stran je jen malý. Potěší i to, že je plně polohovatelný, což se hodí při snímání nad hlavou i od země. Je to dobré i proto, že je zde hybridní ostření, které zajišťuje velmi dobré výkony autofokusu i při práci v live view režimu. Jenže to není vše, displej je navíc dotykový, což umožňuje v některých případech zrychlit ovládání a např. velmi pohotově volit AF bod v live view režimu nebo při natáčení videa.
Hledáček má 95% pokrytí a 0,82× zvětšení, což nezní moc pozitivně. Překvapivě byl ale řekl, že mi nepřišel být tak malý, jak by napovídaly papírové specifikace. Pochopitelně manuální ostření s ním není nejjednodušší a na rozdíl od elektronických hledáčků nemáte ani možnost zvětšení obrazu. Hodně se mi líbila ale detekce oka, takže při přiložení oka k hledáčku automaticky pohasne zadní displej a ten vám nesvítí do očí. Výborné. Směrem nalevo od hledáčku najdete tlačítko pro vstup do hlavního menu a INFO pro změnu zobrazení displeje.
Napravo od hledáčku je tlačítko pro spuštění natáčení videosekvencí. Chcete-li natáčet video, musíte nejprve posunout páčku pro zapnutí přístroje do polohy pro video, což zdržuje, ale pokud už máte fotoaparát připraven, začnou se videosekvence natáčet velmi rychle po zmáčknutí tlačítka (zhruba za 0,4 sekundy). Ukončení je provedeno přesně v okamžiku zmáčknutí tlačítka. Vpravo nahoře jsou dvě tlačítka, to první slouží k zamknutí expozice, to druhé pak spouští režim výběru AF bodu. V menu si můžete vybrat několik režimů zámku expozice a ostření pro výše zmíněné tlačítko. První režim zamkne expozici a zaostříte až namáčknutím spouště, druhý režim naopak ostří tímto tlačítkem a expozice je zamčená spouští. Třetí režim zablokuje autofokus, takže namáčknutí spouště změří expozici, ale nezmění původní zaostření. Poslední režim měří expozici a ostří tlačítkem a spoušť už jen fotí.
Tlačítko Q spouští quick menu, tedy spustí dotykové ovládání na displeji. Většinu důležitých nastavení si tak můžete snadno vyklikat pomocí LCD. Quick menu nicméně můžete vyvolat i dotykem na Q tlačítko na displeji (standardně tedy dotyk registruje jen levný spodní roh displeje). Následuje tlačítko pro vstup do režimu prohlížení.
Poté zde vidíte otočný čtyřsměrný ovladač. Směrem nahoru spustíte menu pro výběr vyvážení bílé, vpravo je výběr ostřících režimů (jednorázové nebo průběžné ostření), dole to jsou obrazové styly (Picture Style) a vlevo pak samospoušť nebo sekvenční snímání. Prostřední tlačítko SET slouží jako potvrzovací, ale můžete mu přiřadit některou z funkcí nabízených v menu (výběr kvality snímků, vypnutí displeje a další), vrací také ostřící bod na prostředek. Otočné okruží má dostatečnou šířku, takže se dobře ovládá. Otáčením lze okamžitě nastavit korekci expozice, ale musí být zapnutý expozimetr, který se vypíná po chvíli nečinnosti fotoaparátu (zapnete jej namáčknutím spouště, tehdy se objeví hodnota clony i času na displeji nebo v hledáčku).
Dole je ještě tlačítko pro mazání snímků, v režimu live view pak vrací ostřící bod na prostředek (u fázového ostření to dělá tlačítko SET). Tlačítko LOCK může zamknout oba otočné ovladače, pokud to nastavíte v menu. Hodí se to, pokud už nechcete měnit nastavení a chcete zabránit nechtěnému posunu.
Na pravé straně je jeden slot pro SD/SDHC nebo SDXC kartu. U krytky prostoru pro baterii je také gumová krytka pro vstup externího napájení. Nahoře vidíte ouško na provlečení popruhu.
Na levé straně těla jde u objektivu vidět tlačítko pro jeho odjištění. Směrem níže je tlačítko pro náhled hloubky ostrosti, naopak nahoře lze vyklopit blesk. Toto tlačítko je elektronické, blesk tedy nevyklopíte při vypnutém přístroji.
Pod gumovými krytkami najdete vstup pro externí mikrofon a port pro dálkové ovládání, druhá ukrývá HDMI výstup a A/V výstup.
Vespod je krytka prostoru Li-ion akumulátoru a kovový závit pro stativ.
Fotoaparát je napájen Li-Ion akumulátor LP-E17 s napětím 7,2 V a kapacitou 1040 mAh.
První zkušenosti se zrcadlovkou Canon EOS 760D máme tedy za sebou, nyní pojďme vyzkoušet fotografické kvality.
Stručné specifikace fotoaparátu Canon EOS 760D | |
---|---|
Typ senzoru | APS-C CMOS (22,3×14,9 mm) |
Rozlišení celkové/efektivní | 24,7 / 24,2 MPix |
Výstupní formáty | JPEG, RAW (.CR2 14bitové), MP4 |
Automatické ostření | Automatický výběr: 19 bodů AF, Ruční výběr: Jeden bod AF / Zónové automatické zaostřování |
Rychlost závěrky | 1/4000 - 30 s |
Expoziční režimy | manuální režim, priorita clony, priorita času, programová expozice |
Citlivost ISO | ISO 100 - 12800 (po 1EV krocích), ISO H (ISO 25600) |
Sériové snímky | 5 fps (max. 940 JPEG nebo 8 RAWů) |
Typ hledáčku | Optický, 0,82× zvětšení, pentamirror, 95% pokrytí |
LCD | 3,0" Clear View II TFT s variabilním úhlem natočení, 1,04 milionu bodů (720×480 RGB pixelů), 100% pokrytí |
Typ paměťového média | SD, SDHC, SDHC UHS-I, SDXC, SDXC UHS-I |
Napájení | Li-Ion baterie LP-E17 (7,2 V, 1040 mAh, 440 snímků) |
Rozměry | 131,9 × 100,9 × 77,8 mm |
Hmotnost bez baterií | - |