Canon IXUS 300 HS: superstylovka i pro náročné
Dnes se podíváme na první kompakt Canonu s CMOS BSI čipem. Má rozlišení 10 megapixelů. Širokoúhlý objektiv ve stylové třídě nabídne neuvěřitelně vynikající světelnost F2,0, jsou zde i HD videosekvence a prioritní režimy expozice.
Kapitoly článku:
- Canon IXUS 300 HS: superstylovka i pro náročné
- Autofokus, ostření, makro, expozice, foto režimy
- Videosekvence, stabilizace obrazu portréty a blesk
- Výbava, výdrž, software a displej
- Digitální šum
- Sférické zkreslení, vinětace, vyvážení bílé, barvy
- Rychlost, zoom, protisvětlo
- Noční a standardní scéna
- Galerie ilustračních snímků
- Závěr
Měření rychlosti
Rychlost přístroje ovlivňuje nejen samotný procesor, ale i přehlednost menu a snadnost nastavení. Zde příliš nepomáhá zbytečně změněné menu, které bylo u starších modelů neskonale lepší. U sekvenčního snímání se nezapočítává první snímek pořízený v čase 0,00 s. použity byly karty A-Data Turbo i SanDisk Ultra II s rychlostí zápisu 9 MB/s, obě byly naformátované v přístroji.
- První snímek - 2,3 sekundy (Přiměřený čas, zhruba průměrný, fotoaparát nezdržuje.)
- Snímek bez namáčknutí wide - 0,55 sekundy (Ostření na nejširším ohnisku je rozumně rychlé.)
- Snímek s namáčknutím tele - 0,65 až 0,85 sekundy (Na nejdelším ohnisku je ostření trochu pomalejší než v předchozím případě, ale i tak patří k těm lepším.)
- Snímek s namáčknutím - Celkem OK
- Čas snímek-snímek - 2,6 sekundy (Na kompakt je to docela příjemný výsledek, spoušť je navíc možno zmáčknout už v průběhu zpracování předchozího snímku.)
- Čas snímek-snímek s bleskem - 3,6 sekundy (S bleskem se rychlost snižuje, stále ale na akceptovatelnou úroveň.)
- Přezoomování - 1,65 sekundy
- Sekvenční snímání - 2,6 fps (14 snímků za 5,0 sekundy. Rychlost je dobrá, ale údajů výrobce bohužel nedosahuje.)
- Sekvenční snímání v režimu Nízká hladina osvětlení - 5,35 fps (17 snímků za 3,0 sekundy. Lepší rychlost, musíte však počítat s rozlišením jen 2,5 megapixelu.)
- Vysokorychlostní sekvenční snímání - 6,75 fps (24 snímků za 3,4 sekundy. Opět jen v rozlišení 2,5 megapixelu.)
Rychlost přístroje je tedy dobrá, zhruba ve standardu své třídy. U sekvenčního snímání jsem sice nedosáhnul údajů výrobce, ale i tak nejde o špatné hodnoty. Ani zdaleka nenabízí rychlosti jiných kompaktů s CMOS čipy, na druhou stranu umožňuje neustálý záznam (počet snímků není omezen).
Optický a digitální zoom
Optický zoom fotoaparátu je na dnešní poměry dost malý. Jen 3,8× optický zoom je např. fajn ve třídě profesionálních kompaktů, ve stylové třídě by se ale slušelo trochu více. Nicméně objektiv se zase odvděčí svou dobrou světelností.
Úhel záběru je dnes standardně širokoúhlý. Ostrost uprostřed je dobrá, po krajích je snímek poněkud jemnější, šum trochu výraznější, ale patlání, to zde skutečně nenajdete ani náhodou. Je zde vidět lehká chromatická aberace.
Přiblížení je díky 105mm ohnisku docela podprůměrné. Kvalita snímku je ve své třídě nadprůměrná. Nic se neslévá, to, že se jeden pixel opravdu liší od druhého, není ve třídě kompaktů už vůbec běžné. Po hranách je sice ostrost lehce slabší, ale stále jde o nadprůměr. Šum má příjemnou strukturu, jeho větší ponechání je vlastně důvodem toho, proč se snímky tolik nepatlají a jsou na kompakt neuvěřitelně detailní.
Dnes je už 28mm standardem, takže širokoúhlost nijak zvlášť nepřekvapí. Snímek zde má standardní množství šumu, žádné patlání, ale bohužel také trochu chromatické aberace (např. na panelovém domu vpravo), levá část je trochu neostrá.
Opět je krásně vidět, že přiblížení je docela malé. Snímky nejsou ani tak ostré jako opravdu nadprůměrně detailní. Na mnoha autech si všimnete jak fotoaparát snadno dosahuje přepaly, což není dobré. Někdy opravdu neuškodí jemná záporná korekce expozice.
expoziční čas 1/1250 s, clona F5,3, citlivost ISO 200, ohnisko 105 mm + 4× digitální zoom, klikněte pro zvětšení
S maximální digitálním zoomem je sice přiblížení velké, ale za cenu drastického snížení kvality.
Protisvětlo
V protisvětle budeme sledovat zejména úroveň chromatické aberace, dynamického rozsahu i odlesků objektivu.
Při vyšší cloně jsem chtěl dosáhnout jemných hvězdiček kolem slunce, ale spolu se stromy se to projevilo jen velmi výraznými odlesky objektivu.
I zde byl použit i-Contrast pro prosvětlení stínů. Kresba v nich je pak trochu slabší, ale nedochází k tak výrazným přepalům. Ani odlesky nejsou příliš výrazné.
Tento snímek je se základním nastavením. Obloha se silně přepaluje, stíny jsou rozumně prokresleny s trochu silnějším, ale stále přijatelným šumem.
Se zapnutým i-Contrastem je vidět posun v dynamickém rozsahu. Obloha není tolik přepálená, stíny jsou lehce prosvětlené. I přes vyšší ISO citlivost je šum v normě.
Slunce schované za rozhlednou silně prosvětlilo oblohu, která se v některých místech hodně přepálila.
Technologie i-Contrast výborně srovnala jasy, budova je světlejší, naopak obloha je modrá bez přepalů. I přes vyšší ISO citlivost je budova prokreslena docela dobře. Sice není nejostřejší a působí poněkud rozmazaně, není však rozpatlaná.
ohnisko 28 mm, clona F2
ohnisko 28 mm, clona F4
ohnisko 28 mm, clona F8
S chromatickou aberací má fotoaparát průměrný problém. Občas se vyskytuje, zdá se ale, že Canon konečně začal tuto chybu odstraňovat.
ohnisko 62 mm, clona F4,5
ohnisko 62 mm, clona F8
Na středních ohniscích je vidět, jak hrany hodně světlají a aberace do snímků promlouvá výrazněji.
ohnisko 105 mm, clona F5,3
ohnisko 105 mm, clona F8
Na nejdelším ohnisku je chromatická aberace poněkud příjemnější. Barevně je výraznější, ale na druhou stranu nemá zas tak velkou plochu jako u středních ohnisek.