Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon PowerShot A300: Foťák za příznivou cenu

6.8.2003, David Dvořák, recenze: specifikace produktu
V dnešní recenzi se podíváme na šikovný model od firmy Canon. Ačkoliv se jedná a digitál s monofokálním objektivem, jeho vlastnosti a schopnosti nejsou vůbec k zahození. A navíc cena! Ta je na Canon přímo skvělá!s
Kapitoly článku:
Fotoaparát je dodáván v docela malé krabici, nicméně ta obsahuje dá se říct všechno podstatné, co by měla. Kromě samotného těla přístroje zde nalezneme přídržný řemínek, dále dvě alkalické baterie velikosti AA, paměťovou kartu Compact Flash o velikosti 16 MB a USB kabel, aby se dal fotoaparát připojit k počítači. Samozřejmě to není všechno. Jako každý digitální fotoaparát, i tenhle obsahuje nášup softwaru. Kromě nutného ovladače, který je k dispozici jak pro systémy MS Windows, tak i pro systémy MAC OS, je zde disk se softwarem vhodným k jednoduché archivaci a úpravě fotografií. Tyto CDROMy nám do redakce ale nepřišly, takže více napsat nemůžu. Faktem ale zůstává, že i tak se často jedná o základní software, který je časem dobré doplnit nějakým specializovanějším, komplexnějším nástrojem. A ne vždy musí být takový nástroj za peníze.

V krabici nalezneme také manuál. A ne jen tak ledasjaký! Plných 143 stran, na kterých je vysvětleno fungování přístroje do těch nejmenších detailů. To vše na poměrně kvalitním papíře a samozřejmě česky. Canon holt umí pečovat i o zákazníka z maličké České republiky.

Kromě těchto standardních součástí existuje i doplňkové volitelné příslušenství. Patří sem hlavně speciální měkké pouzdro, které fotoaparát chrání před vlivy počasí, prachu a jiných nečistot. Dále potom sada dobíjecích baterií včetně rychlonabíječky a sada napájecího adaptéru. Dokoupit se dají také paměťové karty. Z větších doplňků jsou pak k dispozici tiskárny fotografií u nichž by uživatel využil metodu přímého tisku.


Praktické zkušenosti

Přístroj jsem vyzkoušel v několika různých situacích a musím konstatovat, že práce s ním je docela příjemná. I na přímém slunci bylo na LCD panelu vidět všechny důležité nabídky a dalo se provést dodatečné nastavení. I nafotografovaný snímek byl dobře viditelný, což jenom znamená, že zobrazovací displej má dostatečný kontrast (samozřejmě je měnitelný).

Reakce fotoaparátu byly také velmi dobré. Uvedení do provozu trvá zhruba 2 vteřiny, zaostřeno je během vteřiny a vlastní expozice je pak při namáčknuté spoušti otázkou okamžiku. SAmozřejmě v případě delších časů je nutné použít stativ, ale to tady píšu pořád a je to takové nošení dříví do lesa, protože to všichni už dávno vědí.

Dobrou vlastností fotoaparátu je fakt, že všechny nejpoužívanější funkce jsou k dispozici prakticky okamžitě, a proto je změna nastavení měření expozice, makrorežimu či samospouště nejen snadná, ale i velmi rychlá. No, hlavně je to dobré pro to měření expozice. V tom případě je jen trošku škoda, že přístroj neukazuje nastavené hodnoty na displeji. Nicméně to bychom od něj za ty peníze chtěli už opravdu moc.

Nejdůležitější "přednastavené" hodnoty jako je rozlišení či kvalita snímku jsou sice dostupné přes speciální tlačítko FUNC, nicméně jejich přenastavení se nepoužívá až tak často. I přesto je to ale možné dělat dostatečně rychle. Co jakýkoliv uživatel zcela jistě ocení je možnost nastavení hodnoty ISO, dokonce už od ISO 50. Jelikož je v tomto případě "zrnitost" snímku nejnižší, používal jsem toto nastavení nejčastěji. Je ovšem fakt, že Canon má své snímací čipy na špičkové úrovni a rušivé zrno se objevuje až u mnohem vyšších hodnot.

Testy fotoaparátu probíhaly během slunečného odpoledne, a i když bylo před bouřkou, nedopadly nejhůř. Opět jsem se snažil zaznamenat několik situací, od pohybujících se předmětů, přes architekturu až po makrosnímky, fotografie s bleskem a noční foto. Jak to všechno dopadlo se můžete podívat níže.

a) Dynamická situace a barevné podání - vyfotografoval jsem několik situací na brněnské křižovatce na Komenského náměstí, kde se na pozadí tyčí věž Červeného kostela a dalších architektonicky zcela jistě zajímavých budov. O tom, že jsou snímky dostatečně ostré a projíždějící auta "nerozmazaná" se asi nemá moc smyslu rozepisovat. Osvětlení bylo dostatečné a auta v křižovatce nejezdí zrovna stokilometrovými a vyššími rychlosti, takže o rozmazání nemůže být řeči (mimochodem, skutečně velmi snadno se dá spočítat, o kolik cm při jaké rychlosti automobil "popojede" během expozice - stačí k tomu primitivní vztahy známé již ze ZŠ).


Komenského náměstíBudova JAMU
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Křižovatka před Besedním domemČervený kostel


Co se týká barevného podání a prokreslení detailů, tak ty jsou také na velmi slušné úrovni. Na snímku křižovatky před Besedním domem je sice barevné podání poněkud "ujeté", ovšem snímek byl pořízen v částečném protisvětle.

b) Použití blesku v domácích podmínkách - tady je situace zcela jasná. Použití blesku při nedostatečném osvětlení je tou nejpřirozenější věcí, kterou můžeme udělat (pokud to jde). Jinak dochází k mnohem většímu posunu barevné škály, samozřejmě hlavně k tmavým a nevýrazným tónům. Blesk to všechno posune do "normálnější" (i když ne vždy zcela ideální) roviny. U tohoto fotoaparátu blesk poskytuje dostatečný výkon pro snímání menších oslav či posezení s přáteli. Větší akce by vyžadovaly systémový blesk, tedy i zcela jiný fotoaparát.


Snímek bez bleskuSnímek s bleskem


c) Makrosnímek - jelikož fotoaparát "umí" makro již od 5 cm, zajímalo mě samozřejmě v jakém provedení. Na snímcích níže můžete vidět drobné součásti, snímané ze vzdálenosti zhruba 10cm v místnosti na přímém světle. Pro lepší posouzení je jeden snímek fotografován s použitím blesku. Myslím, že jsou viditelné dostatečné detaily a snímek je pěkně ostrý, takže makrorežim je u tohoto přístroje použitelný (i když spíše na neživé věci, protože tak blízko se k různým broučkům nedostanete :-).


Makro bez bleskuMakro s bleskem


d) Noční snímek - jak jinak, i tentokrát se na něj dostalo. Snímky jsem pořídil s nastavením citlivosti na nejvzšší hodnotu, tedy ISO400. Pro lepší barevné podání jsem zkusil nastavit i vyvážení bílé barvy na žárovkové světlo.


Noční snímek ISO400Noční snímek - WB žárovka