Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon PowerShot A70: Rychlý stříbrný krasavec

23.4.2003, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Určitě se najde hodně digitálních fotografů, kteří si budou myslet, že modely od Canonu patří mezi ty nejlepší. Řada z nich si ale zároveň povzdychne, kdyby nebyly tak drahé... Ovšem s modelem PowerShot A70 uvádí Canon na trh nejenom velice kvalitní a rychlý fotopřístroj, ale také model s výborným poměrem cena/výkon.
Na základním otočném kolečku najdete hned dvanáct programových režimů, proto nebudete muset neustále hledat nějakou důležitou funkci v menu, ale vše podstatné pro fotografování najdete na vnější konstrukci. Ovládání je díky tomu jednoduché a pracovat s fotoaparátem se naučíte velice rychle.





Hardwarovou část ovládání začneme na horní stěně: najdete tam vypínač fotopřístroje, který je natolik zapuštěný do samotného těla, že se často podařilo uvést model do chodu až na potřetí. Výhodu to má v tom, že se jenom stěží povede náhodně A70 zapnout, což se u fotoaparátů, které mají zapínání přímo na otočném kolečku (například nedávno na DigiManii recenzovaná Minolta F100) stane velice lehce. Centrem ovládání je potom právě výše zmíněné otočné kolečko, na kterém je kromě od manuálního režimu po automatický program snímání, ještě pět přednastavených scén (například Portrét nebo Sport) či záznam videa.





Mřížku pro mikrofon najdete na klenutém oblouku, jenž tvoří zakončení fotoaparátu z pravé strany. V jeho špičce se nachází spoušť a ovládání zoomu, uvnitř byste potom objevili prostor pro baterie a paměťovou kartu. Díky tomuto oblouku se při fotografování A70 pohodlně drží. Na zadní straně je vedle kvalitního 1,5" LCD zobrazovače klasické "canoní" přepínání mezi režimem snímání a přehrávání snímků.

Pod ním se nachází čtveřice tlačítek v pomyslném joystickovém provedení. Horním se ovládá blesk, dolním potom manuální nastavení vzdálenosti při ostření a makro (pochopitelně také pohyb nahoru a dolů v menu). Levé a pravé tlačítko se využívá pouze k horizontálnímu pohybu v menu, což je podle mého názoru škoda, protože jejich funkce mohla být také zdvojena a například možnost přímého nastavení rozlišení snímku by v řadě situací urychlila samotné fotografování. Pod zobrazovačem jsou poslední čtyři tlačítka: Set (enter), Menu, Disp (zapnutí/vypnutí displeje) a Func.





Softwarové ovládání aparátu je rozděleno do dvou částí. První z nich je Menu, tvořené třemi kapitolami (Rec. Menu, Set up a My Camera). Připomíná klasický Set up u jiných fotoaparátů, takže v něm můžete nastavit například pozadí na LCD, datum a čas, vybrat si typ použitých zvuků a, formátovat kartu. Dále v něm lze nastavit použití digitálního zoomu, pomocného světla pro ostření v nepříznivých světelných podmínkách a režim autofokusu nebo redukce červených očí při blesku.





Druhou část ovládání přes LCD displej najdete v nabídce Func. V něm nastavíte kompenzaci expozice (±2EV), teplotu bílé, režim snímání (jednotlivé obrázky, série, samospoušť), citlivost (50-400 ISO), fotoefekty (sépie či černobílé snímky), způsob měření a také velikost snímku a jeho kvalitu (tři stupně komprese Superfine, Fine a Normal).


Objektiv

Trojnásobný optický zoom s rozsahem ohnisek 5,4-16,2 milimetrů (odpovídá 35-105 mm pro kinofilm) se světelností F2,8 - F4,8. V Makro režimu je možné snímat již od pěti centimetrů, jinak fotoaparát ostří od 46 centimetrů. Pokud se dostanete do situace, kdy vám nebude optický zoom stačit, jistě využijete až 3,2násobný digitální zoom.


Snímací prvek

1/2,7" CCD snímač s 3,3 miliony snímacích elementů.


Ostření

Pětibodový autofokus a manuální ostření.


Expozice, závěrka a nastavení citlivosti

Canon PowerShot A70 měří expozici třemi možnými způsoby - zonálním měřením, integrálním měřením se zdůrazněným středem a bodovým měřením. Expozici můžete zcela ovlivňovat v manuálním režimu (kdy sami nastavíte hodnoty času a clony), nebo pomocí režimů s prioritou času nebo clony.
Závěrka pracuje v rozsahu od 1/2000 do patnácti sekund, přičemž časy 1,3 sekundy a delší jsou dostupné pouze ve dvou expozičních režimech - plně manuálním a v režimu s prioritou času). Citlivost snímače lze manuálně nastavovat v rozsahu od 50 do 400 ISO.


Nastavení vyvážení bílé

Teplotu bílé můžete nechat nastavit samotný fotoaparát. Kromě toho přístroj disponuje pěti přednastavenými hodnotami (denní světlo, zataženo, žárovka a dvěma variantami zářivky). Nesmíme zapomenout, že teplotu bílé můžete vykalibrovat podle aktuální situace jako svou vlastní hodnotu, kterou můžete uložit a v budoucnu s ní opět pracovat.


Vestavěný blesk

Model nabízí čtyři zábleskové režimy: automatická aktivace blesku, trvale zapnutý nebo vypnutý blesk a předblesk proti červeným očím. Pracovní rozsah blesku je od 46 centimetrů do 4,2 metrů a od 26 centimetrů v režimu Makro při automatickém nastavení citlivosti.


Formát a kvalita snímků

Snímky, se ukládají ve formátu JPEG (model nenabízí TIFF ani RAW) s podporou EXIF 2.2 na paměťovou kartu CompactFlash typ I (v balení je 16 MB karta). Přestože model nabízí tři stupně komprese, určitě bych vám doporučil pořídit si větší kartu, nicméně na to si již zájemci o digitální fotografii určitě dávno zvykli.


RozlišeníNormalFineSuperFine
2048x153632 snímků16 snímků8 snímků
1600x120052 snímků26 snímků14 snímků
1024x76884 snímků46 snímků25 snímků
640x480165 snímků94 snímků58 snímků


Paměťové médium

Součástí dodávky je 16 MB paměťová karta CompactFlash I. Kolik snímků se vám na ni vejde při různých rozlišeních a kompresi, najdete ve výše uvedené tabulce. Kartu vložíte jednoduše po otevření krytky na pravém boku modelu.





Zdroj energie

Jako zdroj energie jsou použity čtyři alkalické baterie AA, ovšem doporučoval bych spíše použít čtyři NiMH akumulátory.


Videosekvence a sériové snímání

A70 umí sériově snímat rychlostí až 2,2 obrázky za sekundu (maximálně 12 snímků za sebou) a videozáznam ve třech rozlišeních: 640 x 480, 320 x 240, 160 x 120 bodů. Omezeni budete pouze dobou natáčení (maximálně tři minuty pro obě nižší rozlišení, VGA velikost pak dokonce jen 30 sekund).