Canon PowerShot A800: šikula za pár stovek
Protože trh je plný nejen pokročilých kompaktů, ale i těch velmi levných, podívali jsme se dnes na zoubek malému Canonu PowerShot A800. Má výborné rozlišení 10 MPx, objektiv s 3,3× optickým zoomem a napájení AA bateriemi. Umí dobře fotit?
Kapitoly článku:
- Canon PowerShot A800: šikula za pár stovek
- Ostření, expozice, videosekvence, portréty, výdrž
- Digitální šum, protisvětlo
- Vlastnosti objektivu
- Noční a standardní scéna, rychlost, zoom
- Galerie ilustračních snímků
- Závěr
Optický a digitální zoom
Objektiv Canon nabízí 3,3× optický zoom, na což se nyní podíváme.
Takto málo širokoúhlý obraz jsem u kompaktu už hodně dlouho neviděl. 37mm ohnisko je skutečně dost "dlouhé". Míra detailů je na kompakt vynikající, zejména vpravo si ale můžete všimnout chromatické aberace.
Zoom je sice malý, ale objektiv díky dlouhému základnímu ohnisku nabízí docela slušné to maximální. I zde jsou detaily velmi dobré.
I zde je vidět dlouhé základní ohnisko, většina dnešních kompaktů pobere celý dům napravo. Ostrost a detaily jsou velmi dobré.
Maximální ohnisko 122 milimetrů odpovídá mnoha 4× a 5× objektivům. I při citlivosti ISO 200 jsou detaily dobré, nicméně šum si nelze nevšimnout.
expoziční čas 1/400 s, clona F5,8, citlivost ISO 100, ohnisko 122 mm + 4× digitální zoom, klikněte pro zvětšení
K dispozici je i 4× digitální zoom, ale jak se dá čekat, kvalita obrazu jde dramaticky dolů.
Měření rychlosti
Canon PowerShot A800 má starší procesor DIGIC III, který byl ve své době velmi rychlý, nicméně dnešní nároky jsou přeci jen vyšší. Uvidíme, jak bude stačit jeho výpočetní výkon pro potřeby testovaného kompaktu.
- První snímek - 2,5 sekundy
- První snímek se zoomem - 4,25 sekundy
- Snímek bez namáčknutí wide - 0,75 sekundy
- Snímek bez namáčknutí tele - 0,75 sekundy
- Odezva na spoušť - OK
- Prodleva mezi snímky - 2,3 sekundy
- Prodleva mezi snímky s bleskem - 9,5 sekundy
- Sekvenční snímání - 0,85 fps
- Sekvenční snímání s bleskem - 0,2 fps
- Přezoomování - 1,4 sekundy
Rychlost náběhu přístroje je přijatelná. Ostření patří k těm pomalejším, zejména na širokém ohnisku (na dlouhém se na rozdíl od mnoha jiných kompaktů nezhoršuje). Prodlevy jsou v pořádku, musíte ale počítat s neuvěřitelně dlouhou dobou nabíjení blesku (při testu byly použity asi ze 60 % vybité baterie - taková střední úroveň) a pomalým sekvenčním snímáním.
Noční scéna
Na noční focení má Canon PowerShot A800 docela dobré předpoklady. Nabízí totiž režim Dlouhá závěrka, který dovoluje nastavit ISO citlivost i expoziční čas v rozsahu 1 až 15 sekund. Trochu horší je to s ostřením, ale pokud nastavíte ostření na nekonečno, znatelně se zlepší.
Ostrost je nadprůměrná, šum (zejména ten barevný) by ale mohl být trochu slabší. Stíny by mohly být trochu tmavší, ale v zásadě jde o velmi dobrý výsledek.
expoziční čas 1 s, clona F4, citlivost ISO 100, ohnisko 68 mm
Nejnižší ISO 100 vykazuje opravdu vynikající ostrost. V automatice je maximální čas jen 1 sekunda, což je nedostatečné (můžete však použít režim Dlouhá závěrka).
expoziční čas 1 s, clona F4, citlivost ISO 400, ohnisko 68 mm
I citlivost ISO 400 je překvapivě ostrá, stinné detaily se už ale ztrácejí. Za kvalitu obrazu si Canon zaslouží pochvalu.
expoziční čas 1/4 s, clona F4, citlivost ISO 1600, ohnisko 68 mm
Nejvyšší citlivost ISO 1600 už vykazuje silný jasový i barevný šum. Ostřejší snímek se mi nepodařilo vyfotit.
expoziční čas 1/13 s, clona F4, citlivost ISO 3200, ohnisko 68 mm
V režimu Nízká hladina osvětlení může fotoaparát volit i vyšší citlivost ISO 3200. K dispozici je pouze v malém rozlišení 2 megapixely. Obraz není přehnaně krásný, ale pro nouzové použití to ještě jde.
Standardní scéna
Nesmí chybět ani dva standardní snímky (jeden dvakrát).
Je až neuvěřitelné, kolik detailů dokáže tento 10megapixelový kompakt za pár stovek vykreslit. Směle se může rovnat kompaktům s mnohem vyšším rozlišením a ostrostí je i překoná. V tenkých větvičkách je chromatická aberace.
Plná automatika nabízí i technologii i-Contrast pro lepší práci s jasy. Můžete si všimnout, že přepaly v obloze nejsou tak velké. Výhodou nízké pixelové hustoty je i to, že při citlivosti ISO 200, která je pro prosvětlení stínů nutná, nijak výrazně neroste šum a ostrost je ještě docela dobrá (v podstatě všechny Canony s 12MPx a vyšším rozlišením mají s i-Contrastem stíny více vybledlé a nekontrastní).
I na tomto snímku potěší velmi dobré detaily, ostrost je příkladná až do rohů, chromatická aberace tentokrát není přítomna.