Canon PowerShot G15: lépe už to (asi) nepůjde
Další hodně žádanou recenzí byla ta na Canon PowerShot G15. Dnes vám ji předkládáme. Bude tento nový kompakt s 5× optickým zoomem a znatelně lepší světelností lepší než předchůdce? A bude lepší než jeho velmi bohatá konkurence?
Kapitoly článku:
Autofokus, ostření
Nabídka ostřících režimů je typická. Jako základ tu máte autofokus, makro režim a manuální ostření. Při manuálním ostření se uprostřed obrazovky zvětší náhled, zlepší se i detaily a otáčením zadního kolečka můžete zaostřovat. Zvětšení ale není výrazné, takže míru rozostření nelze až tak snadno rozeznat, každopádně dá se to používat stejně tak dobře za dne jako za zhoršených světelných podmínek. I za horšího světla (spoře osvětlené interiéry) je míra šumu snesitelná. Na displeji se zobrazuje zaostřená vzdálenost.
Výběr AF bodu lze provést mnoha způsoby. Osobně mi nejvíce vyhovovalo ostření na jeden AF bod (FlexiZone). S tím nejsou žádné problémy a vždy víte, co od něj čekat. Navíc je možné stiskem tlačítka na zadní straně přístroje tento bod polohovat a umístit jej třeba do rohu, což se hodí zejména tehdy, máte-li fotoaparát na stativu. Následuje AiAF + detekce tváří, tedy automatický výběr ostřícího bodu. K automatickému výběru AF bodu nicméně nelze mít větší námitky, totéž platí o poměrně rychlé a úspěšné detekci tváří. Jako poslední tu najdete ostření se sledováním a i v tomto případě lze chválit. Objekty dokáže docela snadno sledovat a změny vzdálenosti mu nedělají problémy.
Za dobrého světla fotoaparát ostří přiměřeně rychle, nezdržuje, ke špičce ale nepatří. Za horšího světla se ostření prodlužuje, ale nijak výrazně. To je ale z části dáno také průběžným doostřováním náhledu (které lze vypnout), díky čemuž už doostření proběhne velmi rychle. K dispozici je i poměrně dobře fungující průběžné doostřování po namáčknutí (AF Servo). Úspěšnost ostřícího systému hodnotím jako slušnou, ve většině případů nemá problém.
Velmi příjemným překvapením bylo makro a telemakro. Téměř v celém ohniskovém rozsahu (do 90 mm) se lze držet do cca 5 centimetrů, v makro režimu na širších ohniscích lze jít i blíže za cenu širšího úhlu obrazu a tedy komplikací s "neposlušným" pozadím a stíněním si objektivem. Maximální efektivní zvětšení je 1,15×, ještě do cca 80mm ohniskové vzdálenosti se drží nad 0,8× zvětšením. Telemakro pak nabídne zhruba 0,4× zvětšení.
Ke kleštím jsem se mohl přiblížit opravdu výrazně. Zvětšení je vysoké, lehce rozostřené oblasti působí trochu mléčně, ale na delších ohniscích se toto už nevyskytuje (zatímco Samsung EX2F a Panasonic LX7 s tím mají trochu větší problém).
expoziční čas 1/60 s, clona F1,8, citlivost ISO 125, ohnisko 28 mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
Nastavení expozice, automatika
PowerShot G15 nabízí tři druhy měření expozice, celoplošné, s vyvážením středu a bodové (to lze v menu vázat na AF bod). Korekce expozice nabídne rozsah -3 EV až +3 EV a je nutno říci, že ji občas využijete. Ve výchozím stavu má fotoaparát velkou tendenci přepalovat světlejší plochy a jsou zde dva způsoby, jak proti tomu bojovat. Prvně je to snímaní do RAWu a zachraňovat přepaly z něj nebo zapnout technologii i-Contrast, která funguje velmi dobře (zejména ve 200% nastavení), ale pak si zase musíte odpustit RAWy. Hardwarové HDR nedoporučím, vyžaduje stativ, aby snímky lícovaly a navíc je zde příliš zvýrazněn přechod mezi světlou a stinnou částí snímků. Přechod je tak velmi nepřirozený.
Rozsah expozičních nastavení je bohatý, musíte ale počítat s některými omezeními. Časy mohou být o 1/4000 s do 15 sekund, nicméně časy kratší než 1/2000 sekundy jsou k dispozici jen s vyššími clonami (1/2500 s od F2,2, 1/3200 s od F4 a 1/4000 s od F5,6). Při časech delších než 1 sekunda je k dispozici pouze citlivost ISO 80. S ostatními časy lze volit citlivosti od ISO 80 až do ISO 12800 po 1/3EV krocích. Automatice můžete omezit maximální hodnotu, maximem může být ISO 400 až ISO 1600 (po 1/3EV krocích).
Světelnost objektivu byla proti předchůdci významně zlepšena. Na nejširším ohnisku je to vynikajících F1,8, na nejdelším pak neméně tak skvělých F2,8. Obě hodnoty jsou o 1,3 EV lepší než u předchůdce, nicméně jak vidíte, průběh světelnosti je v průměru lepší zhruba o 1 EV. Canon PowerShot G15 tak patří k nejsvětelnějším kompaktům v této kategorii. Maximální clona má hodnotu F8, je irisová. Komu by to nestačilo, nebo by se chtěl vyhnout difrakci, má k dispozici i 3EV ND filtr. K dispozici máte expoziční bracketing pro 3 snímky s rozdíly expozice až 2 EV.
Expoziční a fotografické režimy
Důležité fotografické režimy najdete na horním kolečku.
- M (Manual) - Manuální nastavení expozice. Uživatel může nastavit expoziční čas od 1/4000 s do 15 sekund, u nižších clon se ale minimální čas prodlužuje (při F5,6 je 1/3200 s, při F4 je 1/2500 s a pod F2,2 včetně je to jen 1/2000 sekundy). Clonu lze nastavit od hodnot světelnosti objektivu (tedy F1,8 - F2,8 dle ohniska) po maximálních F8. Náhled na displeji odpovídá nastavení expozice, tmavne a zesvětluje se, objevuje se zde i graf por(pře)expozice. Můžete aktivovat 3EV ND filtr. Citlivosti mají rozsah od ISO 80 do ISO 12800. Při expozičních časech nad jednu sekundu je k dispozici pouze citlivost ISO 80.
- Av (Priorita clony) - Oproti předchozímu režimu volíte jen clonu (se stejným rozsahem), čas se dopočítá automaticky, maximem je 1 sekunda. Pro citlivosti platí totéž, můžete ale využít i automatiku, které lze omezit maximum na ISO 400 až ISO 1600 (po 1/3 EV krocích). Minimem je ISO 80. Ovlivnit můžete také rychlost navyšování ISO citlivosti (zda bude více spoléhat na stabilizaci nebo na navyšování ISO). K dispozici je korekce expozice od -3 EV do +3 EV.
- Tv (Priorita času) - Oproti prioritě clony volíte expoziční čas (1/4000 s až 15 sekund), clona se dopočítá automaticky. Zbytek je shodný s režimem A.
- P (Program AE) - Automatická expozice, fotoaparát volí clonu i čas (rozsahy viz režim A).
- AUTO - Automatika, nelze fotit do RAWu.
- Krátký film - Současně s každým snímkem natočí i krátké video pro vytvoření denního příběhu.
- SCN ´Scénické režimy
- Efekty - Např. HDR, Rybí oko,...
- Videosekvence
- Uživatelské pozice C1 a C2 - Paměti oblíbených nastavení
Canon PowerShot G15 je jeden z mála fotoaparátů, jejichž panoramatický režim neskládá panoramata ve fotoaparátu, ale musíte to nechat na softwaru (PhotoStitch). Jak sami vidíte, má to výhodu ve vyšším rozlišení, naopak nevýhodu v nepřesném skládání a artefaktech při skládání (nejen opakování vzoru, ale i "expoziční" chyby, kdy sice všechny snímky mají stejnou expozici, ale aplikace už nepočítá s vlivem vinětace a na snímcích jsou pak viditelné pruhy). To celé se ale zase převrací ve výhodu, protože vás nikdo nenutí používat PhotoStitch a můžete využít spoustu jiných programů pro tvorbu panoramat.