Canon PowerShot G15: lépe už to (asi) nepůjde
Další hodně žádanou recenzí byla ta na Canon PowerShot G15. Dnes vám ji předkládáme. Bude tento nový kompakt s 5× optickým zoomem a znatelně lepší světelností lepší než předchůdce? A bude lepší než jeho velmi bohatá konkurence?
Kapitoly článku:
Dále se můžete podívat na několik ilustračních snímků.
PowerShot G15 zde potěšil velmi slušnou kresbou po celé ploše včetně rohů. Můžete se podívat i na snímek ve formátu RAW.
expoziční čas 1/30 s, clona F1,8, citlivost ISO 800, ohnisko 28 mm, korekce -0,7 EV, klikněte pro zvětšení
Velmi dobrá světelnost objektivu umožňuje fotit i za velmi špatného světla z ruky. Zde to stačilo na citlivost ISO 800 a expoziční čas 1/30 sekundy. V detailnějších plochách je kresba překvapivě pěkná, stromy a tráva jsou ale beznadějně rozpatlané. Z RAWu vytáhnete mnohem více, je ale lepší ponechat trochu více jasového šumu.
Velmi dobrá světelnost objektivu umožňuje dosáhnout jemně rozmazaného pozadí, bokeh je ale poněkud nervózní. Kresba v zaostření části určitě potěší.
expoziční čas 1/1600 s, clona F2,5, citlivost ISO 80, ohnisko 67 mm, korekce -0,7 EV, klikněte pro zvětšení
Fotoaparát nabízí velmi dobré makro, zejména na ohniscích okolo 70 až 90 mm. Zvětšení je velmi dobré ve spojení s dobrou perspektivou (relativně malý úhel záběru). Počítejte s lehkou chromatickou aberací.
Dynamický rozsah scény byl značný, v JPEGu najdete přepaly i velmi temné stíny. Z RAWu vytáhnete spoustu kresby ze stínů (byť se šumem), ze světel toho ale už moc nezachráníte.
S i-Contrastem je scéna lépe prosvětlená, přepaly nejsou moc velké. Ve stínech ale počítejte s poněkud méně výraznou kresbou. Zamrzí odlesky objektivu.
Znovu mě potěšila výborná kresba, detaily jsou na kompakt nadprůměrné. K dispozici je i RAW, tam uvidíte trochu chromatické aberace ve větvích.
Bez i-Contrastu musíte čekat občasné přepaly, z RAWu lze většinu z toho zachránit, bohužel ne všechno. Detaily jsou velmi dobré.
Fotoaparát dává pěkné barvy, ve stínech je slabší kresba.
Tento snímek byl focený za šera, dobrá světelnost opět umožnila udržet citlivost v ještě docela rozumných mezích. V RAWu uvidíte velké množství šumu, ale je příjemnější než rozpatlaná kresba v JPEGu.
S nízkou citlivostí ISO 80 kreslí čip spolu s objektivem velmi pěkně a detailně. Takto kvalitní výstup jen tak z nějakého kompaktu nezískáte.
expoziční čas 1/1250 s, clona F2,8, citlivost ISO 80, ohnisko 79 mm, korekce -0,7 EV, klikněte pro zvětšení
Fotoaparát zde měl tendenci poněkud přeexponovávat, vyžadoval znatelnou korekci do minusu. Detaily jsou nadprůměrné, což vidíte nejen v JPEGu, ale i v RAWu. Dynamický rozsah čipu je velmi slušný.
Canon PowerShot G15 opět potěšil velmi citlivým odšumováním, které ponechává velmi slušné detaily po celé ploše obrazu.
expoziční čas 1/1600 s, clona F2,8, citlivost ISO 80, ohnisko 140, korekce +0,7 EV, klikněte pro zvětšení
I na tomto snímku vidíte nadprůměrné detaily, ostrost je výborná.