Canon PowerShot G7 X: opět skvělé géčko
Velmi zajímavým profi kompaktem je Canon PowerShot G7 X, který kombinuje velký 1" CMOS BSI senzor s objektivem s výbornou světelností F1,8 až F2,8. Nechybí ani Wi-Fi, selfie displej a Full HD videosekvence.
Kapitoly článku:
Zde se můžete podívat na několik ilustračních snímků.
expoziční čas 1/1250 s, clona F5, citlivost ISO 125, ohnisko 24 mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
Fotoaparát nabídne celoplošně dost dobré detaily. Můžete se podívat i na snímek v RAW formátu. Tam jsou rohy o něco méně ostré.
Na fotoaparátu se mi opravdu líbil opravdu krásný bokeh. Na to, že jde o kompakt, PowerShot G7 X maže dost slušně pozadí a bokeh je navíc hodně krémový.
Pochopitelně u portrétů s větší částí postavy nelze čekat úplně rozmazané pozadí, ale těžko budete hledat kompakt, který by z této vzdálenosti dokázal něco takového. Opět je k dispozici RAW.
expoziční čas 1/13 s, clona F2,8, citlivost ISO 3200, ohnisko 100 mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
Při citlivosti ISO 3200 je šumu logicky hodně a odšumování je silné, takže v méně výrazných plochách (stromy, stíny) je kresba hodně rozpatlaná. Každopádně v rozumně velkých rozlišeních je kvalita obrazu solidní. Můžete si stáhnout RAW.
expoziční čas 1/640 s, clona F4, citlivost ISO 125, ohnisko 24 mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
Slušná kresba, levá strana je trochu méně výrazná, ale jinak dobrá práce.
Výhodou inteligentní stabilizace (s detekcí panningu) a možnosti aktivovat ND filtr je možnost velmi snadného focení objektů v pohybu. Fotit panning s PowerShotem G7 X je vyloženě radost.
expoziční čas 1/500 s, clona F2,8, citlivost ISO 125, ohnisko 100 mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
Znovu ukázka velmi příjemně malé hloubky ostrosti, slušného zaostření hlavního objektu a příjemného bokehu v popředí i pozadí.
expoziční čas 1/2000 s, clona F2,2, citlivost ISO 125, ohnisko 36 mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
I u tohoto snímku dokázal objektiv trošku máznout pozadí. Není vyloženě rozmazané, ale naopak podporuje mírný trojrozměrný efekt. Zde byl obrovský problém zaostřit na sochu. Fotoaparát to naprosto nedával a bylo nutno zvolit ruční polohování AF bodu a použít jeho nejmenší velikost, jinak měl tendenci pořád ostřit na pozadí.
S funkcí na optimalizaci dynamického rozsahu se dočkáte vyrovnanějších jasů, více prosvětlených stínů, je to ale za cenu vyššího šumu a patlání v nich.
Neosvětlené plochy jsou hodně rozmazané, ale osvětlené části jsou krásně ostré a kontrastní, přestože byl objektiv úplně odcloněný. Nesmí chybět ani RAW snímek. Ten ukazuje spoustu barevných vypálených pixelů ve stínech při výrazné korekci expozice do plusu (jinak si jich vůbec nevšimnete).
expoziční čas 1/500 s, clona F4, citlivost ISO 125, ohnisko 79 mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
Celoplošně vynikající výsledek, o čemž se můžete přesvědčit i v RAWu.
Ve stínech je rozmývání poněkud silnější a ztrácí se detaily. RAW nicméně ukazuje, že těch detailů tam není až tak mnoho. Dynamický rozsah čipu je dost slušný, ale ne nekonečný.
S plně odcloněným objektivem je středová ostrost vynikající, ale směrem k rohům se postupně zhoršuje. Stabilizace, širokoúhlá ohnisková vzdálenost a výborná světelnost zaručí možnost bezproblémového focení v interiérech i při poměrně špatném světle.
Další ukázka krásných detailů v zaostřené ploše a příjemného krémového bokehu ve většině plochy.
Celoplošně dobrá kresba, objektiv je opravdu dost slušný. K dispozici je i RAW snímek.
expoziční čas 1/20 s, clona F4, citlivost ISO 125, ohnisko 44 mm, korekce -0,3 EV, klikněte pro zvětšení
Zde si můžete bohužel všimnout chromatické aberace. Automatika zde také hodně přeexponovávala a i při mírné záporné korekci je snímek dost světlý. K dispozici je i RAW.
Telemakro není silnou stránkou fotoaparátu (a ani běžné makro). Doporučuji trochu clonit, neboť při ostření na krátkou vzdálenost dělá objektiv trochu auru.