Canon PowerShot S90: malý zázrak
Dalším testovaným kompaktem je profesionálnější model Canon PowerShot S90. Má poměrně velký 1/1,7" CCD snímač s 10 megapixely, širokoúhlý objektiv s vynikající světelností F2,0 na nejširším ohnisku a zajímavé ovládání. Je nač se těšit.
Kapitoly článku:
- Canon PowerShot S90: malý zázrak
- Autofokus, ostření, makro, expozice, foto režimy
- Videosekvence, stabilizace obrazu portréty a blesk
- Výbava, software a displej
- Digitální šum
- Sférické zkreslení, vinětace, vyvážení bílé, barvy
- Rychlost, zoom, protisvětlo
- Noční a standardní scéna
- Galerie ilustračních snímků
- Závěr
Přináším také několik snímků pro další posouzení kvalit fotoaparátu.
Úhel záběru je dobrý, kresba přijatelná. Čekal jsem sice trochu ostřejší a detailnější výsledek, nicméně oproti běžným kompaktům je zde vidět jistý kvalitativní posun.
Při citlivosti ISO 160 nelze mít ke snímku výhradu. Šum je rovnoměrný, žádné ustřelené pixely se nekonají. Kresba je dostatečně ostrá. Můžete si stáhnout i RAW snímek.
Ostrost je vynikající, hloubka ostrosti malá, a to jsem mohl zvolit ještě nižší clonu F3,2. Makra je lepší fotit s lehkým přizoomováním. Sice nemůžete tak blízko, ale budou vypadat o něco lépe.
Na nejdelší ohnisko nedostanete právě největší přiblížení, 105 milimetrů není mnoho. Úroveň detailů je přijatelná. Mohlo by to být lepší a ostřejší, ale nějaké patlání je fotoaparátu naštěstí opravdu cizí. Na drátech si lze všimnout chromatickou aberaci.
Fotografii jsem fotil z ruky. Tady se ukázala výhoda světelného objektivu i dobrého čipu. S běžným kompaktem byste toto nikdy nevyfotili. Buď byste kvůli světelnosti museli volit dvakrát delší čas nebo dvakrát větší ISO, takže buď by se to rozmazalo pohybovou neostrostí nebo vysokým odšumováním. Navíc bych nechtěl vidět výsledek běžného kompaktu při ISO 1600. PowerShot S90 má navíc velký čip, takže méně šumí. Ano, šumu je zde při ISO 800 opravdu dost, ale otázka stále zní: Kterým jiným kompaktem byste to vyfotili alespoň takto? Věřím, že byste skončili asi u dvou tří.
Dobré intuitivní ovládání přístroje, vynikající možnosti nastavení a malé rozměry vám dovolí fotoaparát nosit stále s sebou. Navíc díky již zmíněným vlastnostem je práce s ním radostná, což podněcuje kreativitu, nápady nebo jen tak náladu něco zkoušet. Takže můžete vyfotit třeba toto.
expoziční čas 1/250 s, clona F4,9, citlivost ISO 320, ohnisko 105 mm, režim Nostalgie (stupeň 5), klikněte pro zvětšení
Velmi se mi líbil scénický režim Nostalgie, který na pátém stupni dělal velmi zajímavé černobílé fotografie. Jsou hodně zašuměné, značně kontrastní, ale není právě to na nich tak zajímavé?
Opět vidíme, že na nejnižší citlivosti se šumem není žádný problém, kresba je dostatečná a hlavně fotoaparát nic nepatlá. Můžete si stáhnout i RAW.
expoziční čas 1/250 s, clona F4,9, citlivost ISO 500, ohnisko 105 mm, režim Nostalgie (stupeň 2), klikněte pro zvětšení
Na stupni 2 nostalgického scénického režimu jsou barvy zachovány, ale poněkud potlačeny, opět je foceno s vyšší citlivostí, což příjemně zvyšuje šum a dodává snímků zajímavý vzhled. Původně jsem chtěl prezentovat snímek starší škodovky, ale pro budovy se tento režim hodí více.
Na pravé straně mi kresba fotografie přijde trochu slabší, ale opět to není špatné.
Ačkoli byla použita citlivost ISO 400, míra šumu se drží v rozumných mezích a snímek lze označit za dostatečně kvalitní.
expoziční čas 1/40 s, clona F2, citlivost ISO 800, ohnisko 28 mm, režim Nostalgie (stupeň 5), klikněte pro zvětšení
Ještě poslední snímek ze scénického režimu Nostalgie. Jeho černobílé ladění je skutečně návykové a dobře se s ním fotí.
Na závěr ještě jednu širokoúhlou fotografii, kde jde opět vidět přirozené zacházení s detaily. Fotografie dopadla dobře.