Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Caplio R1: Široká kompaktní náruč

4.3.2005, Petr Hájek, recenze: specifikace produktu
Není třeba dlouze spekulovat o tom, co bude hlavním tahákem tohoto 4 Megapixelového modelu. Ano, bude to především na poměry kapesních kompaktů velmi slušná optika s nejkratším ohniskem 28 mm na jedné straně a 135 mm na té druhé. Ricoh Caplio R1 je přístroj určený spíše prostému zájemci o cvakání fotek, nežli (polo)profesionálovi, disponuje totiž pouze základním nastavením.
Širokoúhlý záběr a Teleobjektiv

Díky již tolikrát opěvovanému širokému ohnisku se krajinky fotí jedna báseň, pokud jste zvyklí na 38 mm ohnisko, pak se na širší záběr 28 mm přeučíte velice rychle, to mi věřte, naopak to ovšem bývá trošku horší... Každopádně bez 4,8x optického zoomu (vpravo) pořídíte obrázky s velmi širokým záběrem, a to i v interiérech.



Vyvážení bílé

Vyvážení bílé tvoří veskrze standardní sestava: Auto, Daylight, Cloudy, Tungsten Light, Fluorescent light a One Push zastupující manuální nastavení (popisek vybrané fotografie se objeví po najetí myší). Mimochodem, povšimněte si mírně zaoblených okrajů atlasu, ano, soudkové zkreslení osobně, na rovnoběžných liniích je u 28 mm ohniska velmi zřejmé, na normální fotografii si jej ale ani nevšimnete...


Auto

Cloudy Daylight

Fluorescent Tungsten

Kvalita a Rozlišení

Jako 4 Mpix kompaktní digitál nabízí Ricoh Caplio R1 maximální rozlišení snímků 2304 x 1728 a kvalitu Fine, nejnižší pak 640 x 480 a kvalitu Normal + vše mezi tím:


2304 x 1728 / Fine 2304 x 1728 / Normal

1600 x 1200 / Normal 1280 x 960 / Normal

640 x 480 / Normal

Korekce expozice

Korekce expozice je přítomna v obvyklém rozsahu 2 expozičních čísel na obě strany, krokovat ji lze po 1/3 EV. Jak vidno z fotek níže, negativní hodnoty přílišné ztmavení scény nepřinesly. Jakožto automat Ricoh Caplio R1 neumožňuje nastavit vlastní clonu nebo čas, takže pokud se vám nějaký obrázek bude zdát trochu přesvětlený, nezbude než snímek upravit softwarovou svépomocí. Scéna se dá naopak zjasnit velmi snadno, hodnota +2,0 EV již ale připomíná spíše focení výbuchu atomové elektrárny a ne poklidný reliéf.


0 EV

- 1/3 EV + 1/3 EV

- 1,0 EV + 1,0 EV

- 2,0 EV + 2,0 EV

Citlivost ISO

Rozsah nabízených ISO je velmi široký, hodnoty od 64 do 800 jsou jednoznačně doménou dražších přístrojů, jak si tedy s vyšší citlivostí snímače poradil Caplio R1? Při hodnotách ISO 64 a 100 je šum minimální, u 200 se již začíná objevovat, při pohledu na celý obrázek v rozumné velikosti (tzn. nikoliv plakát 2 x 3 metry + lupa hodná Sherlocka Holmese) to ale ještě docela jde, hodnoty 400 a především 800 jsou již zašumněné značně, takže tyto používat skutečně pouze v extrémních případech, kdy fotku nutně potřebujete, byť za cenu snížené kvality.


ISO 64 ISO 100

ISO 200 ISO 400

ISO 800

Chromatická aberace

Ani chromatická aberace bohužel nemůže chybět, vynikne zejména při zvětšování obrázku, ale kdo by s 4 Mpix snímačem pořizoval nějaké zvětšeniny... To už je lepší nafotit si požadovaný objekt znovu a zblízka.



V čem Ricoh Caplio R1 bez uzardění exceluje jsou širokoúhlé přírodní fotografie, šířka záběru dělá svoje a scéna s širšími okraji působí ucelenějším dojmem (majitel aparátu s 38 mm ohniskem a vyšším by patrně závistivě zamumlal něco o "přeplácanosti scény," ale toho si vůbec nevšímejte... :).



Makro-režim má Ricoh Caplio R1 více než slušný, focení od 1 cm dále je patrně lepší hodnota než většina z nás kdy využije. Makro je natolik blízké, že už si člověk sám začíná stínit objektivem.



A ještě tu máme rodinný velkofilm pojmenovaný "Tekoucí voda" (scénárista za toto mistrovské dílo shrábl zasloužených 20 000,- Kč a odjel psát další trhák na Kanáry...), AVI soubor délky 12 s (6,554 MB) je s mono zvukem a v rozlišení 240 x 320 (30 fps). Pro stažení si prosím klepněte na obrázek níže.