Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Casio Exilim EX-Z120: Digitál, kamera a audiozáznamník v jednom

16.1.2006, Petr Hájek, recenze: specifikace produktu
Pokud se průměrně znalého našince zeptáte, jaké zná značky digitálních fotoaparátů, jistě bude na čelních pozicích jmenovat firmy jako Canon, Nikon, Fujifilm či Olympus, značku Casio bude znát dozajista jen málokterý, případně ji bude mít zafixovanou s jinou oblastí - hodinkami, kalkulačkami či hudebními keyboardy. I tato, na poli digtálů již velmi zkušená firma, ale umí připravit svým zákazníkům zajímavý produkt...
Kapitoly článku:
S digitálním fotoaparátem Casio Exilim EX-Z120 je dodávána sada papírových příruček včetně několika českých pro rychlý začátek. Je milé, že distributor neodflákl ani 242stránkový český PDF manuál, který si ukusuje 15 MB prostoru z druhého přibaleného CD. Na tom prvním pro změnu najdeme programy pro MS Windows (Photo Loader 2.3, Photohands 1.0, USB drivers, Adobe Reader, Direct X) a Mac OS (Photo Loader 1.1).




Podobně jako takřka všechny ostatní dnes běžně dostupné kapesní kompakty je i Casio Exilim EX-Z120 dostupný v kombinaci plastového a kovového strříbrného lesku a matu. Aparát díky své tloušťce pod 3 cm v kapse nijak netlačí a jeho nošení je pohodlné. Efektní stříbrná lamela umístěná ve středu přední strany má funkci čistě dekorační, pokud za ni aparát uchopíme, pak to v případě ukazováku i prostředníku není úchop praktický nebo jistý, konkrétně v případě prostředníku tak sice aparát uchopíme, už se ale poté nedostaneme k ovládacím prvkům, speciálně křížovému ovladači dole. Škoda, že je dodávané poutko tak krátké, pokud si jej omotáme zhruba v místech náramku, pak je aparát v ruce umístěný a vyšponovaný šikmo nahoru. V této poloze je také prakticky nemožné obsluhovat kolečko dole a dá se fotit pouze "na stojáka."





Na čelní straně zleva nalezneme miniaturní kontrolku samospouště, výsuvný objektiv (v neaktivním stavu je optika komplet uvnitř), dále tu máme vestavěný blesk, průzor optického hledáčku a mikrofon vpravo nahoře.

Na zadní straně je patrný 2palcový displej, nad ním zleva průzor optického hledáčku, 2 stavové LEDky, 2 tlačítka pro aktivaci prohlížecího či záznamového režimu (prolížení lze aktivovat i ve vypnutém stavu, v tom případě se pochopitelně nevysunuje objektiv), více napravo máme kruhový přepínač pracovních režimů (otáčení jisté a klade mírný odpor, náhodou jím rozhodně neotočíte), pod ním knoflíky MENU (slouží pro vstup/výstup do/z menu) a DISP (přepíná množství informací na displeji či jej úplně vypíná). Úplně dole ještě máme křížový ovladač kruhového tvaru se samostatně stisknutelným potvrzovacím středem (SET), jež má namapovány na směr nahoru (režimy AF - AF, Macro, Infinity, Manual) a dolu (cykluje všechny dostupné režimy blesku) základní funkce. Na zbylé 2 směry, tedy vlevo a vpravo, si majitel aparátu může nastavit libovolné z těchto dalších věcí: EV korekci, vyvážení bílé, ISO, samospoušť a styl měření expozice.





Na horní straně (opět zleva) nalezneme On/Off tlačítko (je možná trochu malé, díky své vystouplosti se ale tiskne docela spolehlivě) a spoušť (jemné namáčknutí i následné domáčknutí také přijatelně pohodlné), kolem níž je umístěna páčka zoomu (opět s velmi hladkým chodem).

Aparát je samozřejmě vybaven čtvrtpalcovým závitem na stativ, a to plastovým.



Přístroj je napájen dvojicí AA akumulátorů či článků libovolného typu. Slot na baterie se nachází na spodní straně a otevírá se dolů, proti náhodnému otevření je ovšem jištěn plastovou západkou na dvířkách šachty.

Vstupně-výstupní porty i slot na paměťovou kartu byly zabudovány do levé strany zařízení, mimochodem, jedna drobnost, karta se do slotu vkládá "čelem vzad" tedy nikoliv nálepkou k sobě, ale od sebe.