Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Cyber-shot DSC-W30: malý citlivý automat

10.3.2006, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Na malém kapesním digitálním fotopřístroji Sony Cyber-shot DSC-W30 je asi nejzajímavější, že nabízí možnost nastavit citlivost až na 1000 ISO. Proto jsme byli zvědaví, jak si s touto metou novinka poradila, tedy jak moc byly snímky pořízené při maximální citlivosti postižené šumem. Zjistili jsme však i další zajímavé informace o tomto stříbrném šestimegapixelovém drobečkovi.
Kapitoly článku:
  1. Cyber-shot DSC-W30: malý citlivý automat
  2. Ovládání a další popis
  3. Menu
  4. Praktické zkušenosti
  5. Závěr
U takto malého vskutku kapesního (rozměry 89 x 59 x 23 milimetrů při hmotnosti 123 gramů) automatu nás vždy kromě pochopitelného zájmu o obrazový výkon (o kterém se nejvíce dočtete v části Praktické zkušenosti) zajímá také rychlost provozu a přehlednost ovládání. To je sice naprosto jednoduché, přesto jsme měli výhrady k míře zapuštění některých tlačítek do kovového těla, a to především u tlačítka režimu přehrávání snímků, které jednoznačně vyhrávalo soutěž v četnosti nepovedených aktivací příslušné funkce. "Majitelé" větších prstů budou na tom ještě hůře, dámám zase snad pomohou delší nehty. Abychom se ovšem vrátili k rychlosti provozu: zde nás model mile překvapil, protože již za necelé dvě sekundy po zapnutí pořídíte první expozici a za necelou sekundu zvládnete pořídit i další snímek. Také zpoždění spouště je s namáčknutím téměř neměřitelné. Ostření je svižné, a to i v horších světelných podmínkách díky přisvětlovací lampě. Z nejkratšího na nejdelší ohnisko pak přezoomujete za necelou sekundu, což u trojnásobného optického zoomu zase není nijak zázračný výkon.



Do CCD snímače o velikosti 1/2,5" napěchoval tedy výrobce přibližně šest milionů efektivně využitelných buněk, takže v Menu najdete těchto šest rozlišení: 2816 x 2112, 2816 x 2112 (poměr stran 3:2), 2048 x 1536, 1920 x 1080 (HDTV), 1632 x 1224 a 640 x 480 bodů. Pokud se bavíme o snímači, tak se rovnou musíme zastavit u citlivosti, protože novým hitem výrobců už nejsou patrně megapixely ale vysoká citlivost, jelikož manuálně můžete nastavit tyto hodnoty: 80, 100, 200, 400, 800 a dokonce 1000 ISO. Po hříchu musíme rovnou prozradit, že od třímegapixelového rozlišení výše bychom již ani osmistovku ani tisícovku nedoporučovali příliš používat, protože jsou potom snímky příliš zrnité (ve druhém případě až neskutečně). Na druhou stranu v extrémních případech a při například dvoumegapixelovém rozlišení je možné si představit smysluplné využití ještě hodnoty 800 ISO. Pokud totiž sebou nemáte stativ, tak než se pokoušet při noční scenérii udržet sekundovou expozici v ruce a pořídit pravděpodobně rozmazanou fotografii, raději snesete asi mírnou zrnitost snímků. Fotografie se ukládají pouze ve formátu JPEG buď přímo do vnitřní 32 MB paměti, anebo na paměťové karty Memory Stick (PRO) Duo. Model umí natočit i ozvučený videozáznam, v maximálním rozlišení 640 x 480 bodů rychlostí až 30 snímků za sekundu (k dispozici jsou i dvě nižší rozlišení).


Rychlost provozu

Pořízení prvního snímku1,8 s
Snímek s namáčknutím spouště< 0,2 s
Snímek bez namáčknutí< 0,4 s


Pokud se podíváme na objektiv Carl Zeiss Vario-Tessar, tak ten má rozsah ohniskových vzdáleností od 6,3 do 18,9 milimetrů (v přepočtu na kinofilm od 38 do 114 mm) při průměrné světelnosti F2,8 - 5,2. Tento trojnásobný optický zoom lze doplnit o digitální přiblížení (až 6x). Autofocus pracuje v těchto režimech: pětibodový inteligentní vícebodový, bodový a kontinuální ostření. Výhodou je, že je AF vybaven přisvětlovací lampou. Jinak zaostříte od 50 centimetrů až do nekonečna, v Makru od dvou centimetrů. Měření expozice probíhá zonálně, s důrazem na střed i bodově. Protože se musíte spolehnout na automatiku, tak vám přijde vhod, že expozici můžete korigovat v rozsahu +/-2,0 EV po třetinách. Trefit ji můžete přesně díky reálnému histogramu. Expoziční časy nabývají hodnoty od jedné sekundy až po 1/2000 s.




K dispozici je také několik scénických režimů (například potrét, krajina, sníh nebo noční scéna). Teplotu bílé vykalibrujete pomocí pěti přednastavených hodnot (Denní světlo, Zataženo, Žárovka, Zářivka a Blesk). Novinka zvládá i sekvenční snímání, a to rychlostí 1,4 snímků za sekundu trojici snímků v maximálním rozlišení (což v praxi přibližně odpovídalo) nebo rychlostí 1,4 fps celých 98 snímků v rozlišení 640 x 480 bodů. Dosah vestavěného blesku je při širokoúhlém snímání 2,4 metru. Komponovat snímek můžete přes dvoupalcový LCD displej (bohužel s nízkým rozlišením 85 tisíc bodů) nebo přes optický hledáček. Přísun energie zajišťuje firemní li-ion akumulátor, který udržel v našem testu model při životě pouze průměrných 45 minut (při neustálém snímání s bleskem a se zapnutým LCD displejem).