Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

D-Snap AS10: Multifunkční stroj od Panasonicu

30.3.2004, Michal Spáčil, recenze: specifikace produktu
Před časem uvedl Panasonic na domácí trh novinku v podobě univerzálního kapesního přístroje sdružujícího digitální kompakt s rozlišením 2Mpix, kameru s ukládáním do MPEGu, MP3/WMA/AAC přehrávač a diktafon. O D-Snapu AS10 se dozvíte více v naší recenzi.
Kapitoly článku:
Design
Vzhled přístroje jej předurčuje stát se ozdobou ve třídě či na párty. Tělo je lehké a uzoučké, s metalickou povrchovou úpravou. Nevyhlíží však nijak extravagantně, tvary jsou střízlivé a přizpůsobené nošení v kapse.

Ovládání
Vzhledem k množství funkcí, které přístroj má, je na jeho těle jen málo ovládacích prvků. D-Snap AS10 je první námi recenzovaný přístroj, na jehož těle jsou dvě funkční spouště. Obě jsou pouze jednopolohové (nelze "namáčknout"), to ovšem vzhledem ke kategorii přístroje a pevnému ohnisku celkem pochopitelné. Na zadní straně přístroje najdeme pod LCD displejem jednu ze spouští, křížový ovladač zvaný jogball, zhruba přirovnatelný k trackballu u notebooků. Pokud máte ruce uvyklé těžké práci, nebude se vám ovládat tak úplně snadno, je totiž dost titěrný. Následuje tlačítko pro vstup do menu a další spínač, jímž je možné převrátit na LCD obraz vzhůru nohama. To by se mohlo zdát beze smyslu, ovšem jen do doby, než si uvědomíme, že objektiv je otočný vůči tělu přístroje. Z boku najdeme další spoušť a přepínač snímání/prohlížení. Přímo na objektivu je přepínač makro režimu, jenž umožňuje fotografovat od vzdálenosti 10 cm od objektu.





Objektiv
Jak jsme již psali, nejvýznamější vlastností tohoto objektivu je jeho otočnost. To samozřejmě není žádná novinka (vzpomeňme například digitál Casio QV-2800UX z roku 2001), v této kategorii jde nicméně o funkci nezvyklou a její implementace dokumentuje snahu výrobce zaujmout teenagery toužící pohotově zachycovat děje na parties.
U SV-AS10 činí světelnost objektivu f4.0, vzhledem k pevnému ohnisku je konstantní. Musíme mít stále na paměti, že jde o výsledek kompromisu a lepší světelnost by nutně znamenala neohrabanější skla. Při fotografování mřížky je patrné určité sférické zkreslení, na běžných záběrech "z venku" by však nemělo být na škodu.




Expozice
AS10 je plný automat, ti, pro něž je určen, by ostatně o nějaké manuální volby ani nestáli. Expozice bývá korektní, občas přístroj tenduje k mírné podexpozici, to však lze napravit pomocí EV korekce.

LCD a hledáček
O hledáčku toho zde mnoho říct nelze - AS10 žádný nemá. LCD displej potřebám přístroje plně vyhovuje, obraz se překresluje celkem svižně (opět připomínáme - vzhledem k typu přístroje.) Informace o kompresi, ISO, blesku a rozlišení jsou k přečtení na displeji stejně jako u běžných kompaktů. LCD má 78.000 obrazových bodů.





Další funkce
Kromě videa ve formátu M-JPEG s rozlišením 320x240bodů dokáže přístroj přehrávat WMA/MP3/AAC skladby či zaznamenávat hlas. I když jsme se o AS10 zajímali především z fotografického hlediska, zkusili jsme i přehrát nějaké ty emétrojky. Audiosoubory dostaneme do D-Snapu pouze přes program dodávaný v základním balení na CD, není možné ani zpětně přehrát soubory z D-Snapu do PC. Výrobce to chápe jako svůj příspěvek k probíhající kampani hyperprotekcionismu autorských práv (či spíše peněz z nich plynoucích), nám to připadalo spíše jen jako zdržování uživatele. Navíc instalační CD se ihned pokusilo oznámit své spuštění někam na web.

K přístroji jsou standardně dodávány i sluchátka "pecky", testovali jsme i s uzavřenými sluchátky Koss. Přednastavený ekvalizér umožňuje zvolit mezi režimy Normal a Train a dvěma stupni zvýrazněných basů. V režimu Normal stíhají přiložená sluchátka bez problémů zhruba do poloviny hlasitosti, pak už došlo k přebuzení. Se sluchátky Koss byl zde výstup poslouchatelný v celém rozsahu. Nejužitečnější se ukázal být režim Train, který sice poskytuje užší pásmo, nicméně v celém rozsahu hlasitosti je poslech čistý a nezkreslený. Při S-XBS1 je možné poslouchat asi do vol. 9 (z celkových 12), S-XBS2 zní nakřáple na všech použitých sluchátkách a téměř v celém rozsahu. Jak je u podobných přístrojů obvyklé, je zvuk posunutý směrem k rozhraní středů a výšek, občas "řeže".Celkově však je MP3 přehrávač normálně použitelný, což u podobných integrovaných přístrojů nebývá bohužel pravidlem.

Přístroj je dodáván s dockovací stanicí, pokud jej chceme propojit s PC, musíme k ní kromě USB připojit i trafo, jinak se připojení nezdaří. Úložištěm snímků i videa je SD karta.
Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.