Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

DiGICAM Aosta AX330C: nově již s CCD a AF

1.9.2003, David Dvořák, recenze: specifikace produktu
V dnešní recenzi se podíváme na slibovanou vlajkovou loď firmy DiGICAM. Tentokrát se konečně jedná o fotoaparát vybavený jak zoomem, tak i autofokusovým režimem. I přesto však spadá spíše do kategorie low end. Přístroj je vybaven 3Mpix snímačem, který je dále interpolován až na 5 Mpix.
Design fotoaparátu vychází z rozměrů a rozvržení proporcí klasických kompaktních fotoaparátů. Tělo je kovové (samozřejmě ale ne z ruské oceli :-) a barva stříbrná, což přístroji dodává na eleganci. A přiznejme si, že i elegance dělá při výběru hodně. Výrobce si je toho samozřejmě vědom, takže se snaží dát přístroji slušivý kabátek. Důležité je ale i to, co je pod ním...

Přední stěně fotoaparátu dominuje objektiv. Ve vypnutém stavu je schován uvnitř těla fotoaparátu a tak dokonale chráněn - tady si DiGICAM vzal vzor z modelů známějších výrobců - zvlášť když je to jeho první objektiv s optickým zoomem. Jinak by prostě neměla na trhu šanci. Vstupní čočka je samozřejmě také chráněna systémem kovových lamel. A tak je to nejlepší. Zoom nabízí rozsah ohnisek od 5.8mm do 17.4mm při zachování docela slušné světelnosti o hodnotách F/2.8 - F/4.8. Vyšší hodnota u teleobjektivu je u zoomů naprosto normální. Jen úžasně drahé specializované teleobjektivy mohou mít hodnotu světelnosti ještě nižší. Jenže bez možnosti výměny objektivu by stejně neměly moc smysl. Nicméně objektiv na DiGICAMu je vsazen do stříbřitého prstence, který opět neslouží jinému účelu než udělat celý přístroj poněkud elegantnější.


DiGICAM Aosta AX330C


Nad objektivem je stará známá dvojice bleskové světlo a hledáček. Nicméně dále na přední stěně nalezneme ještě kontrolku autofokusu, časové spouště a mikrofon. To samozřejmě není nijak nečekané, když přístroj slouží i k záznamu videosekvencí. Horní stěna nabízí volící kotouč, na kterém si vybereme režim, v němž chceme fotoaparát používat. K dispozici je Snímací režim, Natáčení videosekvencí, režim Prohlížení, Makrofotografie a Setup. Nastavování toho kterého režimu je snadné. Uprostřed kotouče si trůní spoušť expozice, která má tentokrát klasické dvě polohy. V první (při namáčknutí) dojde k zaostření, změření a nastavení správné expozice. Při úplném domáčknutí se potom snímek exponuje. Spoušť je umístěna naprosto přirozeně, ukázováček pravé ruky si ji ihned najde a opře se o ni.


DiGICAM Aosta AX330C - horní stěna


Vedle volícího kotouče je tlačítko power, uvádějící celý fotoaparát do provozu (popřípadě ho vypíná). Ještě více nalevo je umístěn reproduktor, krytý kovovou síťkou.

Na pravé boční stěně (vzhledem k pohledu zezadu) je pouze očko pro poutko, které je samozřejmě součástí dodávky. Na levé boční stěně se za krytkou z docela měkké gumy ukrývá kontakt pro USB kabel a pro DC externí zdroj elektrické energie. Ten se může velmi hodit při fotografování v místnostech či na velkých oslavách - na studiovou práci přeci jenom není přístroj uzpůsoben.

Tím se dostáváme k zadní stěně. V její levé horní části je průhledový hledáček o dostatečné světelnosti včetně zaměřovacího kříže a kontrolky zapnutí/vypnutí blesku. V pravém horním rohu je kolébkové tlačítko, kterým se ovládá zoom. Tohle umístění je již tak nějak klasické, i když u některých modelů ještě firmy poněkud experimentují (ovládání je umístěno třeba na otočném prstenci kolem spouště). Pravý horní roh je ale z pracovního hlediska zcela nejpřirozenější.


DiGICAM Aosta AX330C - zadní stěna


Levou dolní část zabírá LCD panel, který sice není kdovíjak veliký, nicméně přeci jenom je na něm vidět všechno potřebné a to nejen menu fotoaparátu, ale také fotografie, kterou jsme se rozhodli podrobněji prohlédnout. Menu je opět řešeno tak, že se vybírá z položek v dolní liště a ty se otevírají směrem nahoru. Opět je to jen o zvyku a o vkusu. Někomu to může vyhovovat, jinému nemusí. K ovládání menu slouží křížový volič, který je ale tentokrát řešen skutečně originálně. Výrobce doprostřed umístil multifunkční joystick. Pohyb ve směru je jasný a stiskem joysticku pak dochází k výběru položky. Pro jednotlivé směry jsou potom na podkladě naznačeny funkce, které se jimi zapínají. Jedná se především o režimy blesku, zapínání samospouště, sériového snímání a v neposlední řadě také mazání sníimků (v režimu prohlížení). Posledními prvky na zadní stěně jsou přepínač displeje (resp. jeho zapínání či vypínání) a talčítko Menu, kterým vlastně menu zobrazíme. Umístěny jsou napravo od LCD displeje, ještě "před" joystickem.

Místo pro baterii a paměťovou kartu se nachází na spodní straně přístroje za jednoduchými a snadno otvíratelnými dvířky. Baterie je v případě tohoto fotoaparátu speciální dobíjecí Li-Ion a proti vypadnutí je zajištěna plastovou západkou. Nad betrií je prostor pro paměťovou kartu typu Secure Digital. Dál můžeme na spodní stěně nalézt kontakt pro dokovací stanici, díky níž můžeme nejen snadněji přenášet snímky do počítače, ale také snímky sledovat s pomocí televize. Poslední co lze nalézt je závit pro stativový šroub. Ten je vhodné použít v případě fotografování s dlouhými časy, kdy by se zcela jistě nepodařilo přístroj "udržet", aniž bychom jej rozhýbali.