Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

DiMAGE A1 s anti-shake systémem

23.10.2003, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Třesou se vám někdy při fotografování ruce? Rozčilujete se nad lehce rozmazanými fotkami zachycujících jinak úplně nedynamickou situaci? Pokud fotíte často, asi jenom málokdo odpoví na obě předcházející otázky záporně. Jestliže jste navíc fanoušky nebo se vám prostě jednoduše líbily modely „sedmičkové" řady od společnosti Minolta, potom si určitě přečtěte tento článek až do konce.
Kapitoly článku:
Kvalita snímků a komprese

Na našich testovacích fotografiích si můžete prohlédnout, jak ubývá detailů a "propracovanost" kresby na snímcích s různým rozlišením a způsobem ukládání. Pochopitelně výrazný rozdíl je například mezi rozlišením 640 x 480 ve formátu JPEG a rozlišením 1600 x 1200 v bezztrátovém TIFFu. Pochopitelně za kvalitu se platí prostorem na paměťové kartě, takže v případě prvním vám stačí necelých 200 kB, ve druhém případě jde téměř o 6 MB.


Komprese TIFF
Ikona Odkaz na databázi
Komprese fineKomprese standard
Ikona Odkaz na databázi
Širokoúhlé snímáníTeleobjektiv
Ikona Odkaz na databázi
640 x 4801600 x 1200
Ikona Odkaz na databázi
2080 x 15602560 x 1920

Teplota bílé

Testovací fotografie ukazují, že si A1 poradila s fotografovaným interiérem naprosto bez problémů. Snímali jsme situaci za slunečného dne, a fotografie pořízené v režimu "Auto" a "Denní světlo" jsou prakticky identické. Navíc takto kvalitní model umožňuje vykalibrovat si hodnotu teploty bílé zcela manuálně. To budete ovšem díky kvalitní automatice muset dělat pouze ve speciálních světelných podmínkách.


AutoDenní světlo
Ikona Odkaz na databázi
StínZářivky
Ikona Odkaz na databázi
ŽárovkyZataženo

Noční snímky

Automatika modelu si z touto noční scénou poradila opět výborně. Pro vaši představu jsme stejnou scénu nasnímali ještě s různou hladinou citlivosti, a jak je vidět, i při použití maximální úrovně - 800 ISO jsme vystopovali na snímku pouze minimální úroveň šumu. Pokud si při snímání noční scenérie nevystačíte s různou citlivostí, není nic jednoduššího než si na modelu nastavit delší expoziční časy. Díky zabudovanému anti-shake systému nebudete většinou potřebovat ani stativ.


AutoISO100
Ikona Odkaz na databázi
ISO200ISO400
Ikona Odkaz na databázi
ISO800Ikona Odkaz na databázi
Optické přiblížení

Na této sérii redakčních fotografií jsme vám chtěli názorně přiblížit "sílu" sedminásobného optického zoomu. Při maximálním optickém zoomu můžete hledat na trávníku bez problémů ze vzdálenosti několika desítek metrů příslovečnou jehlu v kupce sena.


Zoom 1Zoom 2
Ikona Odkaz na databázi
Zoom 3Ikona Odkaz na databázi
Korekce expozice

U modelu nabízejícího plnou kontrolu na expozicí se stává korekce pouhou "okrajovou" záležitostí", přesto jsme vám ukázali na našich snímcích, že i tato funkce fungovala naprosto spolehlivě.


+2 EV-2 EV
Ikona Odkaz na databázi
+1 EV-1 EV
Ikona Odkaz na databázi
AutoIkona Odkaz na databázi
Makro - antishake systém

Nevynechali jsme ani zkoušku Makro režimu, který nám plně odhalil výhodu již několikrát zmíněného anti-shake systému. Na levém obrázku vidíte ostře nasnímaný makro snímek staré bankovky při zapnutém anti-shake, vlevo snímek pořízený ve stejných světelných podmínkách, kdy ovšem roztřesenou ruku fotografovu nemělo co vykompenzovat.


Bez antishake systémuS antishake systémem
Ilustrační fotografie


KytkaZápad slunce